W artykule z 11 grudnia 2019 r. zatytułowanym Co mamy do roboty w Libii?, w tureckiej gazecie „Sözcü”, turecki dziennikarz śledczy, Emin Çölaşan, wyraził pogląd, że turecki rząd nie powinien wysyłać żołnierzy, by poprzeć mieszczący się w Trypolisie Rząd Zgody Narodowej (GNA) w Libii[1]. Napisał: „Turcja nie jest mocarstwem, które może wysyłać żołnierzy do każdego kraju, jaki staje jej na drodze. Tureccy żołnierze są do obrony ojczyzny”.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan i premier GNA, Fajez Al-Sarradż podpisali dwa memoranda o porozumieniu 27 listopada i prezydent  Erdoğan powiedział 9 grudnia, że jeśli GNA poprosi o wysłanie tureckich żołnierzy do Libii, ”taka prośba, nie trzeba dodawać, nadaje Turcji prawo…Turcja sama zdecyduje, jaki rodzaj inicjatywy podejmie. Nikogo nie poprosimy o pozwolenie. Sami podejmiemy tę decyzję”[2]. 15 grudnia turecki minister obrony, Mevlüt Çavuşoğlu powiedział: „Powiedzieliśmy, że jeśli taka prośba przyjdzie od nich, ocenimy ją”[3].

Turecki dziennikarz śledczy, Emin Çölaşan (źródło: Sozcu.com.tr).

Poniżej podajemy fragmenty artykułu Çolaşana:

„Stoi przed nami ktoś, kto jest zarówno przywódcą partii, jak prezydentem – jak może mówić tak nieodpowiedzialnie?”

Drodzy czytelnicy, Turcja stała się bardzo interesującym krajem! Co rano, kiedy zaczynamy dzień, pojawia się przed nami nowa zaskakująca wiadomość… Wiadomość, która wyłoniła się z wczorajszej loterii, była bardzo interesująca. Nasz przywódca, który rządzi światem, znowu przemówił: „Jesteśmy gotowi dać Libii każdy rodzaj wsparcia. Jeśli poproszą o żołnierzy, wyślemy ich. Nikogo nie poprosimy o pozwolenie. Sami podejmiemy tę decyzję. Jeśli Libia poprosi o żołnierzy, podejmiemy te decyzję. Taka prośba zdecydowania da Turcji to prawo”.

Libia! Ale która Libia? Ten kraj od dawna jest podzielony na dwoje… Te dwie strony walczą [ze sobą] bezlitośnie. Dobrze, bracie, jeśli wyślesz żołnierzy do Libii, co nasi żołnierze będą tam robić? Czy wkroczą w krwawą wojnę prowadzoną przez dwie strony? Czy szczątki męczenników będą teraz przybywać z Libii? Jest przed nami ktoś, kto jest zarówno przywódcą partii, jak prezydentem. Jak może on mówić tak nieodpowiedzialnie?

„Turcja nie jest mocarstwem, które może wysyłać żołnierzy do każdego kraju, jaki staje jej na drodze… Teraz cały świat wie, że ten rząd używa naszej armii do innych celów”

Turcja nie jest mocarstwem, które może wysyłać żołnierzy do każdego kraju, jaki staje jej na drodze. Tureccy żołnierze są do obrony ojczyzny. Teraz cały świat wie, że ten rząd działa z kaprysu używania naszej armii do innych celów. Czy zostaniemy zaatakowani przez podzieloną Libię? Jeśli wyślemy ich, co nasi żołnierze będą tam mieli do roboty?

Drodzy czytelnicy, tureckich żołnierzy wysyła się na pełnienie służby do niemal wszystkich czterech kątów świata. Jesteśmy na trzech kontynentach  poza Ameryką i Australią: w Europie, Azji i Afryce! Wyliczę kraje, które natychmiast przychodzą mi na myśl: w Europie: Bośnia, Kosowo i Albania. W Azji: Azerbejdżan, Syria, Irak, Afganistan i Katar. W Afryce: Somalia i Sudan. Jesteśmy w Syrii i Iraku, ponieważ walczymy z terrorem. Nie wiem jednak dlaczego jesteśmy w pozostałych. Powiedziałbym także: nasi żołnierze mogą być w innych krajach także, ale nie mamy sposobu, by to wiedzieć.

„Prorządowe media używają nagłówków takich jak: ’Turcja powraca na ziemię osmańską, z której wycofaliśmy się po I Wojnie Światowej’”

Wylewnie chwaląc naszych żołnierzy, którzy są wysłani za granice na pełnienie służby, prorządowe media używają nagłówków takich jak: „Turcja powraca na ziemię osmańską, z której wycofaliśmy się po I Wojnie Światowej”. Wszystkie kraje, które wyliczyłem powyżej, były pod osmańskim panowaniem. W niektórych z nich były bunty, niektóre straciliśmy w wojnie. Otrzymaliśmy lekcję i zostaliśmy zmuszeni do skurczenia się i powrócenia do granic, jakie mamy dzisiaj.

Teraz pytam raz jeszcze mimo słów pana Recepa: ”Co mają do roboty nasi żołnierze w Libii, która jest podzielona na dwoje i walczy ze sobą? Komu będziemy służyć tam? Czy też chcesz sprowadzić na nas takie przekleństwo jak w Syrii?”


[1] Sozcu.com.tr/2019/yazarlar/emin-colasan/ne-isimiz-var-libyada-5502157, December 11, 2019.

[2] Youtube.com/watch?v=DL99XYg8cc8&t=846s, December 9, 2019.

[3] Haberturk.com/cavusoglu-talep-gelirse-libya-ya-asker-gonderebiliriz-2549615, December 15, 2019.