W ostatnich latach wielu tureckich karykaturzystów rysowało prezydenta Donalda Trumpa, żeby krytykować politykę USA i wydarzenia na świecie, włącznie ze stosunkami USA z Turcją, Arabią Saudyjską i Izraelem, jak również politykę wobec Syrii i imigracji. Bardziej określone sprawy, ilustrowane przez karykatury, obejmują: zabicie przywódcy Państwa Islamskiego (ISIS) Abu Bakr Al-Baghdadiego, napięcia między Turcją a USA w sprawie zakupu przez Turcję od Rosji systemu obrony rakietowej S-400 i aresztowanie w Turcji amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, zbrojenie przez USA kurdyjskich wojowników w Syrii, sprzedaż broni przez USA Arabii Saudyjskiej, przeniesienie ambasady USA w Izraelu do Jerozolimy i zabicie w saudyjskim konsulacie w Stambule saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszugdżiego. Te karykatury pokazują prezydenta Trumpa jako, między innymi, ortodoksyjnego Żyda i krzyżowca,

Poniżej pokazujemy wybór tych karykatur.

Ogólne karykatury Trumpa – morderca z krwią na rękach, wpychający glob w ogień i kowboj  

Karykatura Ergina Asyalıego pokazuje Trumpa trzymającego zakrwawiony miecz, jak odchodzi od Bliskiego Wschodu i sterty okrwawionych trupów mówiąc: „Przyniosłem demokrację i wolność!”  

Karykatura Ergina Asyalıego pokazuje Trumpa, który wpycha świat w ogień „Bliskiego Wschodu”, śmieje się i mówi: „A Neron spalił Rzym!”  

Karykatura İbrahima Özdabaka datowana 18 października 2019 r. pokazuje prezydenta Trumpa przy biurku w czapce błazna[1].

Karykatura Murata Sayına pokazuje Trumpa rysującego figurę z patyków z kapeluszem, oznaką i rewolwerem na papierze białego domu ze swoim podpisem pod spodem.

Stosunki USA-Turcja

Karykatura karykaturzysty, który przez 19 lat pisał dla satyrycznego magazynu “Misvak”, znanego tylko jako Miralay, pokazuje człowieka mówiącego do Trumpa: “Panie prezydencie, Turcy mianowali gubernatora dla Tel Rifaat [w Syrii].” Trump odpowiada: „Jeśli otworzą BIM, mamy problem. Nigdy nie odejdą”.  BIM jest popularną siecią supermarketów w Turcji, znaną z niskich cen.

Karykatura Gökcana Aydoğana z tytułem „Podsumowanie spotkania Erdoğan-Trump”. Duży pocisk z napisem “Kryzys S-400” przebił sufit na karykaturze i Trump mówi: “Miałem wspaniałe spotkanie z prezydentem Erdoğanem!”

Karykatura Miralaya pokazuje chińskiego przywódcę, który mówi: „Słuchaj, facet… Nie mieszaj zanadto z Turcją. Nie zbudowaliśmy Wielkiego Muru jako dekoracji”.  

W karykaturze Cana Baytaka, Trump mówi w telewizji: „Wielki sankcje przychodzą do Turcji!” Człowiek siedzący na kanapie myśli „Znowu celuje w cywilów!”

Polityka USA wobec Syrii

Numer tureckiego tygodnika satyrycznego „Le Man” z 11 kwietnia 2018 r. pokazuję Trumpa siedzącego w kucki nad Syrią i mówiącego: ”Za 24-48 godzin zrobię wielkie gówno”. Mniej więcej w tym czasie Trump powiedział, że podejmie „znaczące decyzje w sprawie Syrii” w ciągu 24-48 godzin.  

Okładka numeru ”Le Man” z 30 października 2019 r. pokazuje Trumpa na krześle reżysera, który mówi: ”Akcja! Baghdadi, w tej scenie zginiesz. Ciąć!”

Karykatura Ergina Asyalıego pokazuje byłego tureckiego premiera Binaliego Yıldırıma, który mówi do Trumpa: „Patrz, tak jak zgodziliśmy się, żadnej militarnej pomocy dla YPG, panie Trump!”  Niosąc skrzynię z bronią do wojownika oznaczonego jako „YPG-PKK”, Trump odpowiada: „Wstydź się, to jest pomoc humanitarna”.  

Tekst na górze karykatury Kasıma Özkana brzmi: „Trump powiedział: 'Uwolnienie Brunsona zbliżyło nas do Turcji”. W karykaturze Trump mówi: „Kopiemy okopy pięć kilometrów bliżej”

Na karykaturze Sefera Selima Trump mówi: „Dałem rozkaz ataku na Syrię, wzywam cywilizowane kraje, by przyłączyły się do USA…” Człowiek stojący obok niego mówi: „Nie jestem pewien gazu sarin, ale gaz tego blondyna zabije więcej cywilów”. Słowo ”blondyn” po turecku przypomina słowo „sarin”.  

Polityka imigracyjna USA

Okładka satyrycznego pisma „Uykusuz” pokazuje Trumpa kładącego cegły i mówiącego: „Budujemy mur na granicy z Turcją. I Turcja za niego zapłaci

Karykatura z numery ”Uykusuz” z 2 lutego 2017 r. mówi: „Trump zabronił uchodźcom wstępu do USA” i pokazuje Statuę Wolności ubraną w strój  Ku Klux Klanu.

U.S. Relations With Saudi Arabia

Karykatura Murata Sayına pokazuje Trumpa używającego swojego krawatu jako miecza obok Arabów dzierżących miecze.  

Karykatura Sefera Turguta brzmi: „Trump, który mówi: ’Nie wpuszczać muzułmanów do kraju’, podpisuje porozumienie warte miliardy dolarów podczas pierwszej podróży do Arabii Saudyjskiej”.  Trump, biegnąc z wielkim worem pieniędzy na ramieniu mówi: „Powiedziałem, że muzułmanie nie mogą wjechać, nie powiedziałem, że ich pieniądze nie mogą wjechać”.  

Karykatura Kasıma Özkana: „Trump nie słyszał, że saudyjski dziennikarz został porwany!” Trump mówi: ”Dlaczego miałbym słyszeć o czymś, co nie ma nic wspólnego z miliardami dolarów, łapówkami i szantażem?”  

Stosunki USA z Izraelem, Trump jako krzyżowiec i ortodoksyjny Żyd

Karykatura Murata Sayına pokazuje Trumpa jako ortodoksyjnego Żyda z pejsami stojącymi jak rogi[2].

Karykatura Murata Sayına pokazuje Trumpa jaki krzyżowca wbijającego miecz w górę kości. Napis na mieczu brzmi:  „U.S. Embarrassy”, widocznie połączenie słów „embassy” [ambasada] i „embarrassment” [wstyd]

Karykatura İbrahima Özdabaka pokazuje Wujka Sama malującego obraz nowej mapy Bliskiego Wschodu według „Projektu Wielkiego Bliskiego Wschodu” i mówiącego: „Tutaj narysujemy żydowskie państwo narodowe,  które podsyca rasizm i niezadowolenie”.


[1] For more cartoons by İbrahim Özdabak, see MEMRI Special Dispatch No. 7480 Turkish Newspaper Prints Antisemitic Cartoons Depicting Jews As Vampires, Vultures, And Butchers, May 21, 2018.

[2] Karikaturculerdernegi.com/en/our-cartoonists/murat-sayin, accessed January 15, 2020.