Tunezyjska prawniczka i autorka Maya Ksouri powiedziała w programie nadanym przez Elhiwar Ettounsi TV (Tunezja) 21 lutego 2019 r., że wiele z reakcji na niedawną egzekucję dziewięciu członków Bractwa Muzułmańskiego, skazanych za zabicie egipskich funkcjonariuszy w 2015 r., było “skażonych hipokryzją”. Krytykowała egipskie Bractwo Muzułmańskie za nagłe występowanie przeciwko karze śmierci, mimo że sami są za zasadą “oko za oko”, chcą zaprowadzic prawo szariatu i chwalą Iran oraz ISIS za egzekucje homoseksualistów. Powiedziała, że Mekameleen TV, egipski kanał BM nadający z Turcji, nadał “łzawy pokaz”, w którym testament jednego ze straconych mężczyzn odczytał jego ojciec. W testamencie ten człowiek napisał, że wybrał drogę Dżihadu. Ksouri powiedziała również, że ideologia Bractwa Muzulmańskiego szerzy się jak rak, który żyje na finansowych i moralnych słabościach ludzi, i że należy z nim walczyć przez oświeconą edukację, która może usunąć ignorancję i uprzedzenia z umysłów ludzi.  

Aby zobaczyć klip z Mayą Ksouri w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„To są ci sami ludzie, którzy chwalą Iran za egzekucje na homoseksualistach – chwalili nawet ISIS za zrzucanie homoseksualistów z dachów”

Maya Ksouri: Co tak oburzyło tych ludzi [w sprawie egzekucji dziewięciu islamistów w Egipcie]? Dwie rzeczy ich oburzyły: sama egzekucja i twierdzenie, że przyznanie zostało wydobyte torturami. Zobaczmy, dlaczego to wszystko jest skażone hipokryzją.

[…]

Wszystkie gazety pełne były zdjęć żon i dzieci tych, którzy zostali straceni, jak gdyby ludzie, których [oni] zabili i spalili nie mieli żon i dzieci. Pomówmy o pierwszej kwestii – karze śmierci. Ci, którzy chcą zaprowadzić szariat i wierzą w koncepcję „oko za oko” – dlaczego nagle oburza ich kara śmierci?

To są ci sami ludzie, którzy chwalą Iran za egzekucje na homoseksualistach – chwalili nawet ISIS za zrzucanie homoseksualistów z dachów, mówiąc, że zasłużyli na to. Nagle ci ludzie są przeciwko karze śmierci.

[…]

Są wideo tych, którzy zostali straceni, mówiących, że nie popełnili [przestępstwa]. Dlaczego ludzie wierzą im, jak gdyby ich słowa były z Koranu?

[…]

„Pozwólcie, że przeczytam jego własne słowa… ‘Poszedłem prowadzić Dżihad, to jest moja droga – Koran i miecz’”

Istnieje [nadający z Turcji] kanał egipskiego Bractwa Muzułmańskiego o nazwie Mekameleen. Ten kanał nadał specjalny program żałobny w celu podżegania ludzi. Dzwonili do rodzin młodych mężczyzn, którzy zostali straceni. „Jak się czułeś, kiedy zabili twojego syna…?” Zamienili to w łzawy pokaz w programie nadawanym na żywo. [Terrorysta] Abu Bark Al-Sajjed, który wygląda bardzo przyjemnie na zdjęciach… Jego ojciec jest prostym człowiekiem, który sądził, że on robił dobrą rzecz…

[…]

Powiedział, że jego syn napisał testament i chciał, by odczytano go po jego śmierci. Co było w tym testamencie, który ojciec odczytał w nadawanym na żywo programie? Zawiera przyznanie się jego syna. Jest wideo [ojca czytającego testament]. Co mówi? Pozwólcie, że przeczytam jego własne słowa: … „To jest droga, jaką wybrałem. Poszedłem tą drogą i nigdy z niej nie zboczę, podjąłem tę decyzje ze stalową determinacją. O matko, nie bądź smutna z mojego odejścia, bo poszedłem prowadzić Dżihad, to jest moja droga – Koran i miecz”. Prawda jest tutaj bardzo wyraźna dla mnie, jak również dla Bractwa Muzułmańskiego.

[…]

„Potrzebujemy edukacji i nowoczesnego, oświeconego kraju, który oświeci ludzi i usunie ignorancje i uprzedzenia z ich umysłów”

To jest prawda, ale to mnie niepokoi: co doprowadziło nas do takiej sytuacji? Dlaczego dzisiaj dokonuje się egzekucji takich dzieci? Jest tak, ponieważ ideologia Bractwa Muzułmańskiego szerzy się jak rak. Żyje na finansowych i moralnych słabościach ludzi takich jak oni.

[…]

Ta kara jest niezbędna. Kara śmierci istnieje w prawie egipskim i jest używana w sprawach takich przestępstw, jak to.

[…]

Uważam, że kara śmierci jest niezbędna, ale niewystarczająca. W celu pokonania tego raka, który nas opanował, potrzebujemy edukacji i nowoczesnego, oświeconego kraju, który oświeci ludzi i usunie ignorancję i uprzedzenia z ich umysłów.