Poniżej podajemy fragmenty przemówienia wygłoszonego na sesji Tunezyjskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego przez parlamentarzystkę Rabiaę Najlaoui. Przemówienie nadał tunezyjska Al-Wataniyya 1 TV i zostało zamieszczone w Internecie 8 lipca 2013 r.:

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć to wideo w MEMRI TV.

Rabiaa Najlaoui: [Projekt konstytucji] kładzie podwaliny państwa religijnego, które pod przykrywką religii dozwoli to, co zabronione. Proszę o zaprzestanie wykorzystywania uczuć Tunezyjczyków. Na Boga, wstydzę się, widząc, jak próbujecie omamić ludzi, by wierzyli, że mówicie w imieniu islamu, że jesteście obrońcami islamu i że islam przestanie istnieć, kiedy was zabraknie.

Na Boga, wszyscy byliśmy muzułmanami, zanim doszliście do władzy, jesteśmy muzułmanami także bez was i będziemy nadal muzułmanami, kiedy odejdziecie. Jeśli islam jest powodem, dla którego czepiacie się władzy – pozwólcie sobie powiedzieć, że możecie odejść i zachować pewność, że z islamem wszystko jest w porządku. Islam nie załamał się, kiedy umarł Prorok Mahomet i nie załamie się, kiedy odejdziecie.

[…]

Chciałabym powiedzieć to wyraźnie: to jest konstytucja ruchu Ennahda i została ukształtowana zgodnie z ich kaprysami i względami politycznymi. Najlepszym dowodem tego są artykuły 72 i 73. Mówię moim kolegom: ta konstytucja należy do przyszłych pokoleń. Proszę was, byście nie przekazywali waszej nienawiści i waszego wykluczającego zachowania pokoleniom, co do których mamy nadzieję, że poniosą pochodnię i będą dużo lepsze od nas.

Konstytucja powinna być napisana w zgodzie z międzynarodowymi traktatami o prawach człowieka, których sygnatariuszem jest Tunezja. Musimy przestrzegać tych traktatów, na straży których musi stać nasza konstytucja. Ta konstytucja musi respektować Kodeks Statusu Osobistego zamiast próbować go unieważnić. My, kobiety Tunezji, nie pozwolimy na naruszenie naszych osiągnięć, zamanifestowanych w Kodeksie Statusu Osobistego.

[…]

Potępialiście i wrzeszczeliście o wykluczaniu za poprzedniego reżimu, ale od kiedy doszliście do władzy, próbujecie wykluczyć waszych rywali politycznych. Protestowaliście, żądaliście niezależnego sądownictwa…

Przewodniczący Izby: Proszę, pani czas upłynął.

Rabiaa Najlaoui: …ale kiedy doszliście do władzy, położyliście ręce na sądownictwie i uwięziliście obywateli uniewinnionych przez sądy. Twierdziliście, że bronicie religii islamskiej, ale kiedy osiągnęliście władzę, zaczęliście kupczyć islamem, wierząc, że Allah nie prowadzi nikogo poza wami. […]