W tym tygodniu rozpoczęliśmy MEMRI Project Badań Azji Południowej. Koniecznie odwiedź South Asia Studies Project http://www.memri.org/sasp.

Alaan TV, należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nadała niedawno materiał filmowy pokazujący ukamienowanie kobiety. Prezenter podkreślał, że materiał pokazywany był na prawach wyłączności i filmowany przez członka Taliban-Pakistan telefonem komórkowym i przeszmuglowany z regionu Orakzai w Pakistanie. Przestępstwo kobiety: była oskarżona o to, że widziano ją z mężczyzną.

Następnie pokazano materiał filmowy, także z Orakzai, pokazujący doraźną egzekucję przez rozstrzelanie mężczyzny i kobiety. Prezenter powiedział: „Nie wiemy dlaczego to zabójstwo miało miejsce, ale jest jasne, że te dwie ofiary nie stały przed żadnym sądem, a decyzja zastrzelenia ich została podjęta pod wpływem chwili”.

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/2627.htm .

Ukamienowanie kobiety

Prezenter: Alaan TV zdobyła wyjątkowy materiał, sfilmowany przy pomocy telefonu komórkowego, który pokazuje kobietę kamienowaną na śmierć. Materiał jest bardzo złej jakości, ale jest ważny, ponieważ po raz pierwszy pokazuje kamienowanie kobiety. Według naszych źródeł kamienowania dokonali [członkowie] Taliban-Pakistan na kontrolowanym przez siebie obszarze plemiennym w pobliżu granicy afgańskiej.

Reporter: Historia zaczyna się od zgromadzenia mężczyzn. Niektórzy noszą turbany, a niektórzy są uzbrojeni. Wszyscy należą do Taliban-Pakistan w regionie Orakzai, który leży blisko granicy z Afganistanem. Są to członkowie Talibanu przygotowujący się do ukamienowania kobiety, która siedzi nieruchomo na ziemi. Widać ją pośrodku obrazu. Została oskarżona przez Taliban-Pakistan o to, że widziano ją z mężczyzną.

Materiał był filmowany przez członka Taliban-Pakistan, który był na miejscu, tylko przy pomocy telefonu komórkowego. To jest przyczyną niewyraźnych zdjęć. Alaan TV użyła swoich źródeł, żeby przeszmuglować materiał z Orakzai. Ten materiał filmowy jest unikatowy, ponieważ Taliban-Pakistan próbuje ukryć takie obrazy. Wiedzą, że widok kamienowania kobiety nie powinien być upubliczniony, ponieważ może spowodować rozłam między ruchem a jego zwolennikami. Na ile nam wiadomo jest to pierwszy raz, kiedy ktokolwiek zdobył materiał zdjęciowy kobiety ukamienowanej przez Taliban-Pakistan.

Kamienowanie rozpoczyna się. Po tym, jak kobieta zostaje trafiona jednym kamieniem, dwoma kamieniami i wieloma więcej, jej ciało zaczyna dygotać. Mężczyźni kontynuują rzucanie w nią kamieniami i wkrótce jej ciało staje się nieruchome. […]

Egzekucja pary

Prezenter: Alaan TV zdobyła inne wyjątkowe wideo z Orakzai, [regionu] będącego pod panowaniem Taliban-Pakistan. Obrazy są wyraźniejszy niż w wideo o ukamienowaniu. Ten materiał filmowany telefonem komórkowym można opisać jako doraźną egzekucję. Usunęliśmy niektóre obrazy z powodu ich drastycznej natury.

Reporter: Na początku można sądzić, że jest to zwykły przypadek sprzeczki kilku mężczyzn i kobiety. Nagle jednak słychać krzyk. Z przekładu wynika, że mężczyźni krzyczą: „Z drogi, zabić ją, obciąć jej głowę”. Zakuwają mężczyznę w kajdanki, a kobieta wydaje się sprzeczać z nimi. Potem odsuwa się i słychać wystrzał. Kobieta pada na ziemię. Wideo wyraźnie pokazuję, że strzelono jej w plecy. Jest także jasne, że również zakuty mężczyzna został zastrzelony. Jeden z mężczyzn krzyczy: „Mężczyzna nadal żyje”, a inny dobija ofiarę wieloma kulami. Inny mężczyzna wykańcza kobietę, po tym jak prawdopodobnie zobaczył, że się poruszyła.

Nie wiemy dlaczego to zabójstwo miało miejsce, ale jest jasne, że te dwie ofiary nie stały przed żadnym sądem, a decyzja zastrzelenia ich została podjęta pod wpływem chwili. Ta zbrodnia miała miejsce w regionie Orakzai, gdzie Taliban-Pakistan ustanowił swój tak zwany Emirat”.