Podobnie jak co roku reżim irański obchodził rocznicę okupowania ambasady USA w Teheranie 4 listopada 1979 r. marszem w Teheranie i masowymi wiecami w całym Iranie, w których przedstawiciele reżimu i uczestnicy demonstrowali wrogość wobec USA.

Niniejszy raport przedstawia zdjęcia i dwa klipy filmowe z irańskiej telewizji o antyamerykańskich imprezach świętujących 40. rocznicę okupacji ambasady.  

Na imprezie przed rocznicą dowódca IRGC, Salami, depcze flagę USA

Dwa dni przed dorocznym marszem, reżim zorganizował wcześniejszą imprezę z uczestnictwem generała Hosseina Salamiego, dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Podczas imprezy sfotografowano go, jak deptał flagę USA:

Generał Salami depcze flagę USA. (Źródło: ISNA, 2 listopada 2019)

Ściana byłej ambasady ozdobiona  antyamerykańskimi dziełami

2 listopada agencja informacyjna ISNA opublikowała szereg prac na ścianie byłej ambasady USA, przedstawiających wrogość reżimu wobec USA i ich symboli:

Jedno ze zdjęć pokazuje malowidło przedstawiające Wielką Pieczęć Stanów Zjednoczonych, namalowaną czerwona i niebieską farbą, z orłem trzymającym bomby i strzykawki, i rozrzucającym broń i narkotyki. 13 gwiazd pieczęci zastąpiono gwiazdą Dawida, symbolizując często powtarzane przez irański reżim twierdzenie, że Żydzi kontrolują USA.

Inne zdjęcie pokazuje czaszkę wepchniętą w ceglaną ścianę budynku:

Kolejne zdjęcie przedstawia malowidło z połamaną Statuą Wolności, amputowanym ramieniem z pochodnią, opływającym rozlaną przez działania USA krwią narodów[1].

W przeddzień rocznicy ajatollah Ahmad Alamolhoda wyjaśnia, dlaczego klątwa „Śmierć Ameryce” jeszcze nie została zrealizowana

Ajatollah Ahmad Alamolhoda, mianowany przez reżim kaznodzieja piątkowy w mieście Maszhad i bliski współpracownik irańskiego najwyższego przywódcy, Alego Chameneiego, wyjaśniał w kazaniu z 1 listopada, dlaczego klątwa reżimu „Śmierć Ameryce” jeszcze nie została zrealizowana, mimo że była powtarzana przez minione 40 lat. Powiedział, że intencją tej klątwy jest, by Ameryka została dotknięta powolną i bolesną śmiercią – i że to istotnie dzieje się.

Aby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Rysunkowy film dla dzieci: Ameryko, krew naszej młodzieży kapie z twoich szponów; jesteś diabłem wcielonym

4 listopada irańska Kerman TV nadała antyizraelski film rysunkowy z karykaturą przedstawiającą chciwego Wujka Sama, pijącego ropę naftową,  rozpoczynającego wojny i dowodzącego oraz nagradzającego terrorystów, który kuli się na dźwięk irańskiego tłumu, skandującego „Śmierć Ameryce!” Na koniec pada i odciąga go Kostucha. W tle dzieci śpiewają dobrze znaną irańską piosenkę: „Krew naszej młodzieży kapie ci ze szponów… [Kradniesz] z każdych zbiorów… Jesteś demonem ucisku… Zawierasz jad tragedii… Jesteś diabłem wcielonym… Jesteś wrogiem ludzkości!”

Aby obejrzeć ten klip w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Irańskie agencje informacyjne Fars i Mehr opublikowały zdjęcia z marszów w rocznicę 4 listopada

5 listopada irańskie agencje informacyjne, Fars and Mehr, obie bliskie IRGC, opublikowały zdjęcia z marszu w Teheranie[2]:

Zdjęcia z Fars


Po prawej: „Tutaj jest śmiecie historii”; po lewej: król Bahrajnu Hamad bin 'Issa Aal Khalifa, saudyjski następca tronu Mohammad bin Salman Al-Saud i prezydent USA Trump w „więzieniu”

Zdjęcia z Mehr


Po prawej: „Ameryka jest Wielkim Szatanem”; po lewej: palenie flagi USA. Litery „FATF” – międzynarodowa agencja działająca przeciwko praniu pieniędzy, która żąda sprawdzania transakcji z Iranem, i która w październiku ustalił luty 2020 r. jako termin ostateczny dla Iranu do podporządkowania się międzynarodowym normom, bo inaczej spotka się z działaniami zaradczymi (za Reuters, 18 października 2019).


[1] ISNA (Iran), November 2, 2019.

[2] Fars, Mehr (Iran), November 5, 2019.