23 czerwca 2010 r. prezydent USA Barack Obama zastąpił generała Stanleya McChrystala jego szefem generałem Davidem Petraeusem na stanowisku dowódcy wojsk USA i sił międzynarodowych w Afganistanie. Generał McChrystal został usunięty ze stanowiska po wywiadzie udzielonym pismu „Rolling Stone”, w którym wyraził się pogardliwie o cywilnych przywódcach USA, włącznie z wiceprezydentem Joe Bidenem i Specjalnym Przedstawicielem USA w Afganistanie i Pakistanie, Richardem Holbrookem.

Reagując na dymisję generał McChrystala i mianowanie generała Petraeusa w jego miejsce, talibowie w Afganistanie powiedzieli, że ta zmiana nie uczyni „żadnej różnicy” w ich strategii w Afganistanie i że generał Petraeus „nie jest mądrzejszy” niż generał McChrystal. Oświadczenie talibów zauważa, że USA próbują ukryć swoją porażkę w Afganistanie i że dymisjonowanie generał Stanleya McChrystala z jego stanowiska odzwierciedla ten wysiłek.

Zmiana dowództwa wojskowego w Afganistanie przyszła w momencie, kiedy administracja Obamy zobowiązała się do wycofania wojsk USA z Afganistanu w lipcu 2011 r. Istnieją obawy, że usunięcie generała McChrystala może wykoleić afgańska strategię USA, szczególnie wobec narastających ataków talibów w całym Afganistanie i bojówkarskiej Operacji Al-Fatah przeciwko siłom USA i NATO w Afganistanie.

Oświadczenie talibów: “USA nie mogą wygrać tej wojny siłą ani przez dymisjonowania swoich dowódców; rozwiązanie leży w wycofaniu obcych żołnierzy”

Oświadczenie talibów brzmiało następująco: “USA nie mogą wygrać tej wojny siłą ani przez dymisjonowania swoich dowódców; rozwiązanie leży w wycofaniu obcych żołnierzy”. Oświadczenie określa generała Davida Petraeusa jako „słabego” dowódcę i – nawiązując do zasłabnięcia Petraeusa podczas niedawnego przesłuchania w Senacie – oświadczenie dodaje, że „jego fizyczna sprawność jest wątpliwa”.

“Chociaż przedstawiciele USA mówią, że McChrystal został zwolniony z powodu swoich komentarzy, w rzeczywistości ruch ten dowodzi porażki strategii Baracka Obamy [w Afganistanie]” – dodaje oświadczenie talibów, wskazując, że McChrystal zażądał 30 tysięcy dodatkowych żołnierzy.

Talibowie stwierdzili, że wezwanie do wysłania więcej żołnierzy do Afganistanu było “wielkim błędem” ze strony generała McChrystala. Oświadczenie cytuje słowa mułły Muhammada Omara, najwyższego przywódcy talibów: „Afganistan jest domem dla wszystkich Afgańczyków i dopóki nie będzie islamskiego rządu powołanego przez Afgańczyków oraz dopóki cudzoziemscy żołnierze nie są wycofani, pokoju nie da się przywrócić”.

Rzecznik talibów Yousuf Ahmadi o wyrzuceniu generała McChrystala: “[Obama] chce uratować twarz swoją i swojej partii; ale Obamie nigdy się to nie uda, ponieważ zmiana generałów nie zadziała”.

Według innego raportu na witrynie internetowej dżihadystów Qari Muhammad Yousuf Ahmadi, główny rzecznik Islamskiego Emiratu Afganistanu (talibski rząd cieni) nazwał dymisję generała McChrystala „logicznym końcem wojny afgańskiej”.