Poniższe jest darmową próbką MEMRI Iran Threat Monitor Project (ITMP). Więcej informacji można uzyskać, pisząc do [email protected] z „ITMP Subscription” w tytule.

Syryjski magnat przemysłowy, Firas Tlass, powiedział, że pewne obszary w Syrii są całkowicie pod kontrolą Iranu lub Hezbollahu i że prezydent Baszar Al-Assad nie wie, co dzieje się na tych obszarach. Powiedział to w wywiadzie dla Al-Arabiya (Arabia Saudyjska) nadanym 24 i 25 marca 2021 r. Tlass powiedział, że tereny kontrolowane przez Iran są używane do przywożenia broni i zaopatrzenia dla Hezbollahu oraz żywności i wyposażenia dla irańskich milicji działających w Syrii. Tlass powiedział także, że broń i części nowoczesnych pocisków są ukrywane w ciężarówkach z warzywami, a następnie transportowane do kontrolowanych przez Hezbollah terytoriów w południowej Syrii i w Libanie. Powiedział, że Iran ma teraz pełną kontrolę nad syryjskim Centrum Naukowych Studiów i Badań, które ma za zadanie stworzenie broni biologicznej i chemicznej. Firas Tlass jest synem byłego syryjskiego ministra obrony, Mustafy Tlassa.

Aby zobaczyć klip z Firasem Tlassem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Obszar między Al-Kusajr a syryjsko-libańską granicą jest pod całkowitą kontrolą Hezbollahu; lotnisko Hama jest pod całkowitą kontrolą Iranu”

Firas Tlass: Są obszary w Syrii, które są kontrolowane przez irańskich oficerów. Al-Assad nie wie i nie chce wiedzieć [co tam się dzieje]. Są pewne obszary na pustyni… Obszar między Al-Kusajr a syryjsko-libańską granicą jest pod pełną kontrolą Hezbollahu.

Lotnisko Hama jest pod pełną kontrolą Iranu.

[…]

Samoloty z Iranu lądują na lotnisku Hama; “Ciężarówki z warzywami wyładowane bronią i częściami nowoczesnych pocisków… docierają do Hezbollahu, czy to w Libanie, czy w Syrii”  

Lądują tam samoloty z Iranu. To jest małe lotnisko wojskowe. Widocznie transportują tam żywność i wyposażenie dla irańskich milicji. Samoloty zatrzymują się na końcu lotniska. Syryjczycy w Hama znają nawet dokładne miejsce, gdzie samoloty zatrzymują się. Broń jest transportowana w chłodniach na owoce i warzywa.

Z jednego końca pasa startowego broń jest transportowana bitą drogą, którą przygotowano specjalnie w tym celu.

Przesyłka dociera do drogi Masjaf i stamtąd do Tartous, a potem bezpośrednio do Libanu autostradą. Gdyby [te transporty] były znane, można je śledzić z satelity, ale jeśli o nich nie wiadomo, nie można. Dwieście ciężarówek przejeżdża tam każdego dnia i nie można odkryć pięciu ciężarówek na warzywa wyładowanych bronią i częściami nowoczesnych pocisków, i [przesyłki] docierają do Hezbollahu czy to w Libanie, czy w Syrii, ponieważ Hezbollah jest teraz obecny na terenie południowej Syrii. Jego jednostki rakietowe są obecne w terenie w południowej Syrii.

[…]

IRGC ma duże biuro na lotnisku w Damaszku i wiedzą o wszystkim, co tam się dzieje.

[…]

„Baszar Al-Assad nie wie, co dzieje się w [centrum badawczym] Dżamraja”, gdzie pracują nad bronią chemiczną, antraksem i pociskami; “Tam jest Iran i jest zaangażowany we wszystko”  

Baszar Al-Assad nie wie, co dzieje się w [centrum badawczym] Dżamraja, chociaż odwiedzał centrum badawcze zanim został prezydentem.

To centrum badawcze jest ważnym elementem syryjskiego reżimu z powodu broni chemicznej, antraksu i rozwoju pocisków.

Kiedy Hafez Al-Assad założył do centrum badawcze, dążył do równowagi terroru z Izraelem. Centrum badawcze rozwijało tę [broń chemiczną]. Wykonali wspaniałą robotę, przykro powiedzieć. Najlepsi syryjscy naukowcy… Otrzymali wykształcenie we Francji i na Zachodzie. Była kooperacja z Niemcami i Koreą Północną. Iran wkroczył w szranki dopiero później. Syryjskie Centrum Studiów i Badań Naukowych….

Dziennikarz: Czy Iran znalazł drogę do tego centrum badawczego?

Tlass: Tak, Iran tam jest i bierze udział we wszystkim. Tak nie było w przeszłości. Nie było żadnego irańskiego udziału przed 2014-2015 rokiem.

Moim zdaniem Irańczycy przejęli to centrum badawcze, żeby zamiast tego nie przejęli go Rosjanie – szczególnie po dowcipie o “przekazaniu broni chemicznej”. Oczywiście, przekazano tylko małą część broni chemicznej, a resztę rozdzielono na wiele magazynów.

Oczywiście, syryjski program broni chemicznej jest raz jeszcze sprawny, laboratoria znowu działają…

Dziennikarz: Chemiczna bron jest produkowana w Syryjskim Centrum Naukowych Studiów i Badań?

Tlass: Tak.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected].