Przez cały czas trwania wojny w Syrii strony internetowe w opozycji wobec reżimu Assada twierdziły, że ten reżim i jego sjusznik Iran używają wojny do zmiany składu demograficznego Syrii przez wyrzucenie sunnickiej populacji i sprowadzanie szyitów, którzy ich prawdopodobnie będą popierać. Według tych doniesień reżim Assada i Iran używają rozmaitych metod – włącznie z groźbami, oblężeniem i głodzeniem – by zmusić sunnitów do emigracji, a następnie przejąć ich własność i zastąpić ludźmi lojalnymi wobec reżimu, włącznie z nie-Syryjczykami[1]. Prezydent Assad naszkicował tę politykę w przemówieniu z lipca 2015 r., kiedy powiedział: „Ojczyzna nie należy do tych, którzy tam żyją, ani do tych, którzy mają paszport lub są obywatelami. Ojczyzna należy do tych, którzy jej bronią i pilnują[2].

W ostatnich miesiącach kilka stron internetowych informowało, że reżim naturalizuje tysiące, a nawet miliony szyitów, członków irańskich i wspieranych przez Iran milicji, którzy walczą obok armii syryjskiej. 17 listopada 2018 r., na przykład, saudyjska strona internetowa, elaph.com i syryjska strona opozycyjna, nedaa-sy.com, zamieściły to, co twierdzą, jest listem od szefa syryjskiego wywiadu do ministra spraw wewnętrznych Syrii.  List zawiera listę dostarczoną przez „biuro specjalne” w Biurze Prezydenta Syrii, Irańczyków, którzy mają otrzymać syryjskie obywatelstwo. Według Elaph jest to tylko jeden z tysięcy dokumentów, jakie posiada, które wskazują na „systematyczną akcję reżimu, by osiedlić Irańczyków w całej Syrii”.

To doniesienie dołącza do wielu innych opublikowanych w przeszłości, które twierdzą, że reżim syryjski przyznał obywatelstwo około dwóm milionom Irańczyków, włącznie z członkami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Iranu. Inne doniesienia stwierdzają, że reżim przyznaje także obywatelstwo członkom Hezbollahu rozlokowanym w południowej Syrii wzdłuż granicy z Izraelem. Może to być próba ukrycia obecności Hezbollahu w regionie, co jest sprzeczne z porozumieniem zawartym między Izraelem a Rosją.

Niniejsze opracowanie jest przeglądem niedawnych doniesień o przyznawaniu syryjskiego obywatelstwa członkom irańskich i szyickich milicji.

Biuro Prezydenta przedstawia ministrowi spraw wewnętrznych listę Irańczyków, którzy mają zostać naturalizowani

Jak powiedziano, 17 listopada strona internetowa elaph.com zamieściła dokument podpisany przez szefa wywiadu ogólnego Syrii i adresowany do ministra spraw wewnętrznych Syrii. Dołączony do dokumentu był list z Biura Prezydenta Syrii wyliczający kilku obywateli irańskich i instruujący ministra, by dodał ich do rejestrów obywateli Syrii w czterech prowincjach – Damaszku, Rif Dimaszk, Aleppo i Deir Al-Zor – i poinformował Wywiad Ogólny o nadanych im numerach tożsamości w podziale na prowincje. Dokument ten nosi numer 59954/s.r.sh i brzmi: ”W załączeniu znajduje się list nr 5170 od prezydentury Republiki – Biuro Specjalne, z instrukcją o dodaniu nazwisk [wymienionych] poniżej do rejestrów obywateli i poinformowanie nas o ich numerach tożsamości i szczegółach w podziale na prowincje – Damaszek, Rif Dimaszk, Aleppo i Deir Al-Zor.”

Po tym jest tabela:

Name Surname Name of father Name and surname of mother Place and date of birth Religion and sect Gender Marital status Date of registration Comments
Rahman Rasoul Maytham Jumana Tehran

January 21, 1960

Islam Male Married
Reza Shikhan Moussa Azita Persepolis February 27, 1980 Islam Male Married
Ali Sharir Javad Zahra Qom

January 30, 1987

Islam Male Married
Kabir Zada Ali Salam Isfahan

December 9, 1979

Islam Male Married
Mahmoud Rajavi Javad Raqia Kish

April 3, 1988

Islam Male Unmarried
Karrar Najadi Ahmadi Afsoun Tabriz

January 25, 1990

Islam Male Unmarried
Sheikho Sabbar Ali Suzan Baveh

September 1, 1990

Islam Male Unmarried
Rafiq Dara Hossein Batoul Tabriz Islam Male Married
Jaafar Sheikhan Haider Sakina Tehran

February 6, 1980

Islam Male Married
Mojtaba Sarour Sadeq Khadija Mashhad

January 7, 1990

Islam Male Married
Ali Sader Zada Maryam Shiraz

February 9, 1991

Islam Male Married

 

Wygląd dokumentu na stronie internetowej

Na stronie czytamy: ”Te oficjalne dokumenty wskazują, że reżim syryjski systematycznie osiedla Irańczyków w różnych częściach Syrii w celu zmiany demografii [na tych obszarach] przez przyznawanie obywatelstwa szyickim Irańczykom i osiedlanie ich na sunnickich terenach, których pierwotni mieszkańcy zostali wygnani… Przedstawiony [tutaj] dokument nie jest jedyny; setki tysięcy [szyitów] otrzymało [syryjskie] obywatelstwo i osiedliło się na różnych terenach, większość z nich to członkowie i funkcjonariusze irańskiego IRGC… Ci Irańczycy zaczęli otrzymywać syryjskie obywatelstwo jako przygotowanie do sprowadzenia ich rodzin i osiedlenia ich na terenach do których zostali skierowani”[3].

Dokument został także zamieszczony tego samego dnia na syryjskiej opozycyjnej stronie internetowej, nedaa-sy.com, gdzie napisano, że wymienieni w dokumencie Irańczycy są dowódcami IRGC stacjonującymi w Syrii[4].

Syryjska opozycyjna strona internetowa: 200 tysięcy szyitów i Irańczyków otrzymało syryjskie paszporty na rozkaz pałacu prezydenckiego

Jak powiedziano, to doniesienie dołącza do innych z ostatnich miesięcy, twierdzących, że reżim syryjski przyznaje obywatelstwo Irańczykom i innym członkom wspieranych przez Iran milicji szyickich, które walczą obok sił syryjskich. 2 kwietnia 2018 r. syryjska opozycyjna strona internetowa, zamanalwsl.net, informowała, że „departament paszportów i imigracji w Damaszku wydał niedawno 200 tysięcy paszportów Irańczykom” na rozkaz syryjskich aparatów bezpieczeństwa, oficerów z pałacu prezydenckiego i współpracowników brata prezydenta, Mahera Al-Assada. Następnie powiedziano, że jest to część naturalizowania Irańczyków, jak również Afgańczyków i Pakistańczyków z szyickich milicji walczących w Syrii i że celem tego posunięcia jest przyznanie zagranicznym milicjom prawnego statusu, który umożliwiłby zmaksymalizowanie ich skuteczności w przyszłości[5].

Libańska gazeta: Dwa miliony szyitów, włącznie z wojownikami Hezbollahu, otrzymało syryjskie dokumenty tożsamości  

30 maja 2018 r. libańska gazeta „Al-Nahar” opublikowała artykuł dziennikarza Ahmada 'Ajjasza, który powiedział, powołując się na dyplomatyczne źródła, że syryjski prezydent „wydał [syryjskie] dokumenty tożsamości około dwóm milionom Irańczyków i członków milicji należącym do irańskiej Siły Kuds IRGC i ich rodzinom, jak również [członkom] Hezbollahu. [Reżim] nie tylko wydaje im syryjskie dokumenty tożsamości, ale pomaga im osiedlić się w części Ghouta Damaszku i na wiejskich obszarach Damaszku, Hama, Homs i Aleppo, które zostały opróżnione z ich pierwotnych mieszkańców”. Według tego artykułu jest to część podporządkowania się reżimu interesom Iranu i milicji podporządkowanych Iranowi. Następnie dodano: „wielu członków irańskiego reżimu otrzymało syryjskie dokumenty tożsamości, by uniknąć amerykańskich sankcji”[6].

Raport: Członkowie Hezbollahu w południowej Syrii w pobliżu Izraela otrzymują naturalizację

 

Inny raport o naturalizacji członków Hezbollahu pojawił się 14 października 2018 r. na syryjskiej opozycyjnej stronie internetowej, smartnews-agency.com. W tym raporcie twierdzono, że członkowie Hezbollahu w prowincji Dara w południowej Syrii w pobliżu granicy izraelskiej otrzymują syryjskie dokumenty tożsamości. Według tej strony ci członkowie przychodzą do biura stanu cywilnego w Dara i żądają wydania dokumentów tożsamości, a jeśli miejscowy urzędnik odmawia, przybywa oficer reżimu i rozkazuje mu podporządkowanie się[7].

W tym kontekście należy zanotować, że obecność Hezbollahu na tym terenie jest sprzeczna z porozumieniami osiągniętymi w tym roku między Izraelem a Rosją, według których irańskie i szyickie siły muszą wycofać się z południowej Syrii. Wydawanie dokumentów tożsamości tym wojownikom może mieć na celu umożliwienie im na pozostanie, pozornie bez  naruszania tych porozumień.


[1] On the regime’s and Iran’s efforts to change Syria’s demography, see MEMRI Inquiry & Analysis No. 1280,  Together With Its Allies, The Syrian Regime Is Forcing Demographic Change In Areas Of The Country – For Self-Protection And Self-Preservation, November 15, 2016; Special Dispatch No. 7454, Lebanese Journalist: Hizbullah Settling In Syria As Part Of Iranian Plan To Change Its Demography, May 3, 2018.

[2] Al-Watan (Syria), July 26, 2015.

[3] Elaph.com, November 17, 2018.

[4] Nedaa-sy.com, November 17, 2018.

[5] Zamanalwsl.net, April 2, 2018.

[6] Al-Nahar (Lebanon), May 30, 2018.

[7] Smartnews-agency.com, October 14, 2018