Poniżej podajemy fragmenty wideo pokazującego samolot wyprodukowany przez rebeliantów syryjskich, zamieszczonego w Internecie 30 sierpnia 2012 r.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć to wideo w MEMRI TV.

Rebeliant: Z łaską Allaha zbudowaliśmy nasz pierwszy bezzałogowy, zdalnie sterowany szybowiec. Wyposażyliśmy go w kamerę, która przekazuje obrazy na żywo. Ten samolot jest w stanie przenieść 50 kg materiałów wybuchowych i spuszczać je na pozycje armii Assada. Samolot został nazwany „Świt wolności 1” i to jest lot próbny.

Teraz posłuchamy krótkiego wyjaśnienia o tym samolocie brata Qassema Muhammada, który nadzorował budowę tego samolotu. Proszę bardzo bracie Qassem.

Qassem Muhammad: W imię Allaha Miłosiernego, Współczującego. To jest szybowiec, który używa tego śmigła tutaj. Łopatki mają 10 cm. Jest podłączone do silnika o mocy 14 koni mechanicznych, który może osiągnąć 6600 RPM. Kadłub samolotu ma 3 metry długości i jest zdalnie sterowany. Rozpiętość skrzydeł wynosi 3 metry. Silnik działa na benzynę.

Samolot zbudował oddział Męczennika Mohammeda Al-Weisa. Teraz będziemy świadkami pierwszego lotu próbnego tego samolotu. Zaczynaj, bracie. […]