3 lipca 2009 r. sudańska dziennikarka i aktywistka Lubna Al-Hussein została aresztowana wraz z 12 innymi kobietami za noszenie spodni, zgodnie z prawem, które wyznacza karę 40 batów za noszenie “nieprzyzwoitego ubrania”. Al-Hussein odmówiła przyznania się do winy; zrezygnowała z powołania się na swoje stanowisko w ONZ i immunitet dyplomatyczny i zażądała, by wytoczone jej proces, który szybko stał się cause célèbre dla praw kobiet w Sudanie.
Poniżej podajemy fragmenty wywiadu udzielonego przez Al-Hussein i nadanego przez Al-Mihwar TV 17 grudnia 2009 r.
- Żeby zobaczyć ten odcinek w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/2346.htm
- Więcej o kwestii praw kobiet na Bliskim Wschodzie znajduje się tutaj: http://www.memri.org/subject/en/141.htm .
W samym Chartumie w ciągu jednego roku aresztowano 43 tysiące kobiet z powodu ich ubrania
Lubna Ahmad Al-Hussein: Nie byłam jedyną aresztowaną kobietą. Aresztuje się dziesiątki tysięcy kobiet… W jednym roku…
Dziennikarz: Na okładce twojej książki jest zdjęcie, które bardzo dużo mówi. Masz szerokie spodnie i zakryte są długą bluzą. Jeśli możemy pokazać tę fotografię…
Lubna Ahmad Al-Hussein: To jest ubranie, które miałam na sobie, kiedy mnie aresztowano. Powinnam podkreślić, że ta zasłona jest ciężka i duża, zazwyczaj jej nie noszę. Noszę lżejszą zasłonę. Ale tego dnia umyłam głowę, więc nosiłam tę.
Dziennikarz: Więc kobieta może zostać wychłostana za noszenie takiego ubrania?
Lubna Ahmad Al-Hussein: Oczywiście. Jak powiedziałam, nie byłam jedyna. Są dziesiątki tysięcy takich jak ja. W jednym tylko roku 43 tysiące kobiet zaaresztowano z powodu ubrania – nie w całym Sudanie, ale tylko w Chartumie, jak oznajmił komendant policji.
Dziennikarka: Lubna, jesteś dziennikarką, a dziennikarze są wzorem oświeconej działalności w społeczeństwie. Co zrobiłaś w Sudanie na rzecz zmiany tego prawa?
Lubna Ahmad Al-Hussein: To prawo, przykro powiedzieć.. Ta klauzula zawiera przemoc zarówno moralną, jak i fizyczną. Fizyczna przemoc objawia się w karze chłosty, która poniża godność ludzką. Przemoc moralna objawia się w fakcie, że nazywane to jest „nieprzyzwoitym aktem” i jest to powód, dla którego dziesiątki tysięcy kobiet przede mną nie miały odwagi skarżyć się. Sądy, przed które wnosi się takie sprawy, nie są normalnymi sądami. Są to sądy specjalne ustanowione podczas prezydentury [Omara] Al-Baszira. Są one nazywane „sądami porządku publicznego”, ale ich nazwa ciągle się zmienia. W tych sądach oskarżony nie ma żadnego prawa do obrony.
Dziennikarka: W ogóle żadnego?
Lubna Ahmad Al-Hussein: Żadnego.
Dziennikarz: Nie ma tam żadnego prawnika?
Dziennikarka: To po co w ogóle jest rozprawa?
Lubna Ahmad Al-Hussein: Przepraszam?
Dziennikarka: Jaki sens ma przeprowadzanie rozprawy?
Lubna Ahmad Al-Hussein: W moim wypadku ze względu na rozgłos i społeczne poparcie, jakie otrzymałam, zaangażowałam prawnika, który mnie bronił, ale sędzia nie pozwolił na przesłuchanie świadków obrony. To jest to, co się zdarzyło. To było wszystko zdecydowane z góry i…
Dziennikarz: Lubna, czy nie spytałaś [sądu], jaka jest definicja “nieprzyzwoitego” ubrania? To, co nosiłaś nie jest… Co definiuje się jako “nieprzyzwoite ubranie”?
Lubna Ahmad Al-Hussein: To zależy od humoru policjanta.
„Oni mówią, że to jest prawo islamu, ale w rzeczywistości jest to prawo Al-Baszira”
Dziennikarz: Ale jeśli ktoś nosi długą bluzę, długie spodnie i ma zakryte włosy, to co jest w tym nieprzyzwoitego?
Lubna Ahmad Al-Hussein: Nie wiem. Prawo jest w rękach władz.
Dziennikarz: Władze interpretują [prawo].
Lubna Ahmad Al-Hussein: Tak. [Prawo mówi]: ubranie, które obraża uczucia publiczne. Pozwól mi powiedzieć, że byłam w miejscu, gdzie było 400 ludzi i nikogo nie obraziłam. To samo prawo, które wymaga czterdziestu batów dla kobiety za noszenie spodni, daje mężczyźnie, który zgwałcił chłopca, dziewczynkę lub kobietę jeden miesiąc wiezienia. Niemniej oni mówią, że to jest prawo islamu, ale w rzeczywistości jest to prawo Al-Baszira.
Dziennikarka: Czy wykonano wyrok na tobie, Lubna?
Lubna Ahmad Al-Hussein: Nie, nie wykonano, ale byłam wyjątkiem. Nie wiem dlaczego. Wszystkie kobiety są karane chłostą i grzywną. Cała grupa… Było nas 13 kobiet i 12 zostało skazanych na chłostę i grzywnę. Ja dostałam grzywnę, ale kiedy chciałam zapłacić, odmówili przyjęcia pieniędzy.
Dziennikarka: „Więc oni biorą kobiety, które noszą takie ubrania i bez procesu wykonują karę?
Lubna Ahmad Al-Hussein: Natychmiast. Na miejscu. Zaaresztowano nas w piątek, więc odroczyli to do niedzieli. Najpóźniej była zaaresztowana 16-letnia chrześcijanka – nawet nie muzułmanka – z południowego Sudanu. Nie nosiła spodni, ale spódnicę, która ich zdaniem była obcisła.
Dziennikarz: Czy spódnica jest uważana za nieprzyzwoitą, czy nie?
Lubna Ahmad Al-Hussein: Powiedzieli, że była nieprzyzwoita. To zależy od humoru policjanta.