Czy Stany Zjednoczone przyznały wizę byłemu premierowi i ministrowi spraw zagranicznych Kataru, Hamadowi bin Dżasimowi – który stał na czele państwa, w którym istnieje kara śmierci dla homoseksualistów [1] i który był osobiście zaangażowany w dostarczanie milionów dolarów wsparcia uznanym przez USA za terrorystów (w tym grupom powiązanym z Al-Kaidą w Syrii), [2] Hamasowi w Gazie, Hezbollahowi w Libanie, a także irańskiemu IRGC? [3]

Bin Jassim wygodnie mieszka w swojej luksusowej rezydencji wartej wiele milionów dolarów w Bel Air, jednocześnie rozwijając swoje imperium biznesowe warte miliardy dolarów (w tym Maybourne Hotel w Beverly Hills).

Maybourne Hotel w Beverly Hills (dawniej Montage) (zdjęcie: Wikipedia Commons)

Każda osoba ubiegająca się o wizę do Stanów Zjednoczonych – w tym obecni i byli funkcjonariusze zagranicznych rządów – musi w ramach wniosku odpowiedzieć na kilka pytań związanych z bezpieczeństwem, w tym: „Czy kiedykolwiek udzielałeś lub zamierzasz udzielać pomocy finansowej lub innego wsparcia terrorystom lub organizacjom terrorystycznym?” [4]

Pytanie z formularza wniosku o wizę nieimigracyjną do USA (DS-160).

Gdyby bin Dżasim odpowiedział „nie” na to pytanie, kłamałby i podlegałby natychmiastowemu wydaleniu ze Stanów Zjednoczonych.

A jeśli odpowiedział „tak” i mimo to otrzymał wizę, być może stało się to za pomocą znanych katarskich metod. Te same metody zastosowano w przypadku Mistrzostw Świata FIFA 2022, które według źródeł medialnych odbyły się w Katarze z powodu hojnego przekupstwa. [5] Podobnie, Parlamentem Europejskim niedawno wstrząsnął skandal, gdy kilku jego członków zostało oskarżonych o przyjmowanie łapówek od Kataru. Była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Eva Kaili, została nawet przyłapana na posiadaniu ponad miliona euro w gotówce z Kataru i została zatrzymana pod zarzutem korupcji i prania brudnych pieniędzy. [6]

Po lewej: pomnik trofeum FIFA przed katarskim stadionem 974, miejscem rozgrywania mistrzostw świata (źródło: Shutterstock). Po prawej: gotówka znaleziona w posiadaniu byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskieg, Evy Kaili, głównej podejrzanej w skandalu korupcyjnym w Parlamencie Europejskim „Qatargate” (źródło: Dailymail.co.uk, 14 grudnia 2022 r.)

Cel tego artykułu

Ten artykuł nie jest skierowany przeciwko obecnemu rządowi Kataru, który gości kwaterę główną Centralnego Dowództwa USA i który jest głównym sojusznikiem USA spoza NATO. Niniejszy raport skupia się na byłym premierze Kataru Hamadzie bin Dżasimie, który nie jest już w rządzie Kataru. W rzeczywistości, według mediów arabskojęzycznych [7] i mediów społecznościowych, [8] bin Dżasim spiskował przeciwko rządowi szejka Tamima bin Hamada Aala Thaniego w 2020 r. Celem tego artykułu jest zainicjowanie przesłuchań w Izbie Reprezentantów i Senacie USA w sprawie działań Hamada bin Dżasima w rządzie jako premiera i ministra spraw zagranicznych w odniesieniu do zakresu, w jakim jego działania szkodziły życiu i interesom Amerykanów poprzez wspieranie organizacji terrorystycznych oraz w sprawie tego, czy zasługuje na wizę na osiedlenie się w Los Angeles.

Wsparcie dla organizacji terrorystycznych

W latach 90. rząd Kataru udzielił schronienia i ochrony Chalidowi Szejkowi Mohammedowi (KSM) – który był zaangażowany w planowanie zamachu bombowego „Bojinka” mającego na celu zestrzelenie 11 amerykańskich samolotów pasażerskich nad Oceanem Spokojnym, był zaangażowany w planowanie zamachu na papieża i byłych prezydentów USA Jimmy’ego Cartera i Billa Clintona i był powiązany z zamachem bombowym na World Trade Center w 1993 r. – umieszczając go w Departamencie Wody władz miejskich Doha. [9]

W 1996 r., kiedy bin Dżasim był ministrem spraw zagranicznych Kataru, władze USA udały się do Kataru, by aresztować KSM i powiadomiły o tym z wyprzedzeniem tylko emira Kataru. Tej samej nocy KSM zniknął, by pojawić się pięć lat później jako mózg wydarzeń z 11 września. Jak napisał Richard Clarke, doradca prezydentów Clintona i HW Busha ds. walki z terroryzmem: „Gdyby Katarczycy przekazali nam [KSM] zgodnie z żądaniem w 1996 r., świat mógłby być zupełnie innym miejscem”. [10]

Rzeczywiście, cała rodzina Aal Thani, w tym emir i minister spraw wewnętrznych Abdallah bin Chaled Aal Thani, jest winna zapewnienia bezpiecznego schronienia KSM, a zatem Katar ponosi główną odpowiedzialność za ataki z 11 września. [11]

Od prawej do lewej: Hamad bin Dżasim, emir Kataru Hamad bin Chalifa, minister spraw wewnętrznych Kataru Abdallah bin Chaled Aal Thani (Źródło: Alarabiya.net, 8 stycznia 2019 r.)

Ponadto, przy kilku okazjach i przez kilka lat, zwłaszcza jako premier Kataru, bin Dżasim spotykał się z sekretarzem generalnym Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem, w celu pomocy w odbudowie południowego Libanu, który jest bastionem Hezbollahu. Należy przypomnieć, że Hezbollah jest odpowiedzialny za (co najmniej) trzy masowe ataki terrorystyczne na cele USA w Bejrucie: zamach bombowy na ambasadę USA w 1983 r. (w którym było 63 zabitych), zamach bombowy na baraki w Bejrucie (w którym zginęło 241 amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej) oraz zamach bombowy na aneks ambasady USA w 1984 r. (w którym zginęły 23 osoby). Co więcej, pomoc rządu Kataru dla Hezbollahu, szczególnie poprzez dostawy broni [12], zagraża prawie 10 tysiącom żołnierzy amerykańskich stacjonujących w kwaterze głównej CENTCOM w Doha. 

Po lewej: Bin Dżasim z przywódcą Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem (Źródło: Mediarelations-lb.org, 7 października 2019 r.). Po prawej: Nasrallah z irańskim najwyższym przywódcą, Alim Chameneim, i nieżyjącym już dowódcą Siły Kuds IRGC, generałem Kasemem Solejmanim (Źródło: Chamenei.ir, 25 września 2019 r.).

Jako minister spraw zagranicznych i premier Kataru, bin Dżasim z pewnością miał prerogatywy podejmowania takich działań w imieniu emiratu Kataru. Jednak jedną rzeczą jest wspieranie Hezbollahu w imieniu rządu Kataru, ale zupełnie inną rzeczą jest późniejsza przeprowadzka do Bel Air.

Już same te fakty powinny uniemożliwić bin Dżasimowi uzyskanie wizy do Stanów Zjednoczonych.

Służyłem jako doradca ds. zwalczania terroryzmu dwóch izraelskich premierów (Icchaka Szamira i Icchaka Rabina) i jestem emerytowanym pułkownikiem izraelskiego Korpusu Wywiadu Wojskowego. Od 25 lat moja organizacja, MEMRI, [13] monitoruje zagrożenia terrorystyczne i neonazistowskie na Zachodzie i pomaga agencjom wywiadowczym na całym Zachodzie w udaremnianiu ataków (w tym w Kalifornii i Los Angeles). Spędziłem ponad 50 lat walcząc z zagrożeniami terrorystycznymi. Na podstawie mojego doświadczenia mogę zaświadczyć: Osoba, która w przeszłości była ściśle zaangażowana w pomoc organizacjom terrorystycznym, które działają do dziś, stanowi zagrożenie dla obywateli Stanów Zjednoczonych – w tym przypadku dla mieszkańców Los Angeles Angeles, Beverly Hills i Bel Air.

Kolejne części z tej serii artykułów będą dotyczyły:

  • Historia i przeszłe działania Bin Dżasima jako premiera i ministra spraw zagranicznych Kataru, które obejmują także politykę opłacania dziennikarzy.
  • Podobne informacje o innych członkach rodziny Aal Thani.
  • Polityka Kataru skierowana przeciwko LGBTQ i poważne naruszenia praw człowieka podczas budowy stadionów na Mistrzostwa Świata.
  • Przesłuchanie w Kongresie w 2017 r. oceniające stosunki między USA a Katarem. [14]

* Yigal Carmon jest prezesem i założycielem MEMRI.


[1] Gaycitynews.com/strip-qatars-homophobic-regime-of-the-2022-world-cup-now/, September 18, 2020.

[2] Thetimes.co.uk/article/qatar-funnelled-millions-of-dollars-to-nusra-front-terrorists-in-syria-x5rnbsr3l, June 4, 2021.

[3] Washingtonexaminer.com/news/us-investigates-qatar-claims-finances-iran-revolutionary-guard, July 23, 2023.

[4] Travel.state.gov/content/dam/visas/PDF-other/DS-160-Example_11-19-2020.pdf, p36.

[5] Nytimes.com/2020/04/06/sports/soccer/qatar-and-russia-bribery-world-cup-fifa.html, April 6, 2020.

[6] Politico.eu/article/cash-missing-eva-kaili-arrest-warrant-points-several-million-euros-qatargate-payments-belgian-police-bribery-ring-francesco-giorgi/, February 22, 2023.

[7] Youm7.com, Arabi21.com.

[8] https://twitter.com/Norashanar May 4, 2020; https://twitter.com/QtrGov  May 4, 2020

[9] Nydailynews.com/opinion/knew-qatar-trouble-article-1.3306729, July 6, 2017.

[10] Nydailynews.com/opinion/knew-qatar-trouble-article-1.3306729, July 6, 2017.

[11] See also The New York Times, September 10, 2019, page A19.

[12] Zeit.de/politik/2020-07/katar-finanzierung-hisbollah-vorwuerfe, July 17, 2020.

[13] See Memri.org/about.

[14] Govinfo.gov/content/pkg/CHRG-115hhrg26427/pdf/CHRG-115hhrg26427.pdf.