Sekretarz generalny Hezbollahu, Hassan Nasrallah, powiedział w mowie zamieszczonej na kanale YouTube Newsgate (Liban) 16 czerwca 2020 r., że chińskie firmy są gotowe „wnieść pieniądze do Libanu” przez inwestowanie w rozmaite projekty infrastruktury, takie jak szybka kolej i elektrownie. Nasrallah powiedział, że każdy, kto próbuje przeciwstawić bazę Hezbollahu samej organizacji, musi ponieść porażkę. Powiedział, że Hezbollah nie da się zagłodzić, by oddał swoją broń i powiedział: „Mówię każdemu, kto zmusza nas do wyboru między zostaniem zabitym z broni a zagłodzeniem, że zatrzymamy naszą broń, nie umrzemy z głodu i zabijemy was. Zabijemy was” Dodał, że „sojusznicy [Syrii], którzy stoją przy niej”, nie opuszczą Syrii mimo „wojny ekonomicznej”, jakiej doświadczają.

Aby zobaczyć klip z sekretarzem generalny Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Chińskie firmy są gotowe wnieść pieniądz [do Libanu]… Jednym projektem jest szybka kolej z Trypolisu do Nakora… [innym projektem jest] zbudowanie elektrowni”

Hassan Nasrallah: Mam pewne informacje – jeśli nie jestem czegoś pewien, nigdy tego nie mówię – że chińskie firmy są gotowe wnieść pieniądze [do Libanu] bez wszystkich komplikacji, jakich doświadczamy w Libanie. To nie my przyniesiemy pieniądze.

Oni przyniosą pieniądze do tego kraju. Jednym projektem jest szybka kolej z Trypolisu do Nakora – nie tylko z Trypolisu do Bejrutu, ale aż do Nakora. Jeśli to się zdarzy [sic], dostarczy to krajowi pieniędzy i inwestycji, stworzy miejsca pracy, pobudzi gospodarkę, społeczeństwo, warunki życia i tak dalej. Mówię wam, a jest to oficjalne, że chińskie firmy są do tego gotowe. [Innym projektem jest] budowanie elektrowni. Chińczycy – mamy ich nazwiska i adresy – są gotowi przyjść i uruchomić elektrownie. Zrobią to w formacie B.O.T. Nie będziecie musieli zapłacić ani jednego grosza. Będzie porozumienie z rządem libańskim, jak te pieniądze zostaną zwrócone. Ponadto, kilka dni temu, spytałem o tunel, co do którego była decyzja, by go wykopać między Bejrutem a Chtoura w [dolinie] Bekaa. Ten projekt będzie miał wielki wpływ na Liban i jego gospodarkę i społeczeństwo, i pomoże transportować ludzi z miejsca na miejsce. Są teorie o znaczeniu tego tunelu. [Zapytałem:] „Jesteście gotowi?” Chińskie firmy są gotowe przeprowadzić ten projekt, także B.O.T. No to zaczynajcie.

[…]

„Mówię każdemu, kto zmusza nas do wyboru między zostaniem zabitym z broni a zagłodzeniem, że zatrzymamy naszą broń, nie będziemy głodować, i zabijemy was”

Jeśli ktokolwiek próbuje zwrócić bazę oporu przeciwko wojownikom oporu, poniesie porażkę. Zmarnuje na to rok lub dwa, albo 100 lat. Lepiej zrezygnujcie. Jeśli macie nadzieję, że będziemy głodować i pozwolimy krajowi głodować, to pozwólcie, że wam powiem: nie będziemy głodować i nie pozwolimy krajowi głodować. Jestem pewien tego, co mówię. Jeśli macie nadzieje, że głodzeniem nas uczynicie, że przyjdziemy do was w poddaniu i upokorzeniu, i poddamy wam nasz kraj i jego bezpieczeństwo – o Amerykanie – i wpadniemy na łaskę Izraelczyków – to nie wchodzi w rachubę. Także kwestia broni [Hezbollahu]… Niektórzy w Libanie mówią, że chociaż Hezbollah nie jest związany z żadną korupcją i nie jest związany z polityką ekonomiczną z przeszłości, jesteśmy w punkcie, w którym nie możemy mieć chleba, jeśli nie oddamy naszej broni. Broń w zamian za chleb. Broń w zamian za chleb.

[…]

W świetle doświadczeń, jakie mieliśmy od 1948 r. my w Libanie wiemy, że to nasza broń chroni nasz kraj, naszą suwerenność, nasze wody, naszą ropę, nasz gaz ziemny, nasz naród, naszą godność, nasze bezpieczeństwo, nasze kobiety i nasze dzieci.

Mówię każdemu, kto zmusza nas do wyboru między zostaniem zabitym z broni a zagłodzeniem, że zatrzymamy naszą broń, nie umrzemy z głodu i zabijemy was. Zabijemy was. Zabijemy was. [Oddanie naszej broni] całkowicie nie wchodzi w rachubę, jeśli o nas chodzi.

[…]

„[Sojusznicy Syrii] nie pozwolą Syrii upaść w obliczu tej ekonomicznej wojny”

Chciałbym powiedzieć syryjskiemu narodowi i wszystkim naszym braciom w Syrii – i wszystkim ludziom w regionie, których obchodzi los Syrii, że sojusznicy Syrii, którzy stali przy niej w wojnie militarnej, wojnie bezpieczeństwa i wojnie politycznej – nawet jeśli sami są w trudnej sytuacji – nie poddadzą Syrii w obliczu tej wojny ekonomicznej. Jestem tego pewien. Hezbollah i ja jesteśmy częścią machiny, która pracuje nad tym.