Szejk Hussein Halawa, sekretarz generalny Europejskiej Rady Fatw i Badań, powiedział w programie telewizyjnym nadanym 15 marca 2020 r. przez Hiwar TV (Wielka Brytania), że skutki pandemii COVID-19 są wyraźnie widoczne i krytykował każdego, kto chciałby, by uwierzył w jakiś rodzaj globalnego spisku. Wskazał, że COVID-19 zaraża tak samo muzułmanów, jak nie muzułmanów i że nie pozwoli ludziom odciągnięcia siebie „od prawdy do urojenia”. Powiedział: „Czy oczekujecie ode mnie, że po prostu zostawię chorych ludzi, by umarli?”  

Aby zobaczyć klip z szejkiem Husseinem Halawą w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Czy mam myśleć, że to jest globalny spisek, którego celem było… osiągnięcie czego właściwie?”

Szejk Hussein Halawa: Są chorzy ludzie – widziałem to na własne oczy. Ludzie umierają – widziałem to na własne oczy. Jest pandemia, która zaraża ludzi i widzę jej skutki własnymi oczyma. Ktokolwiek więc chce kłamać mi o tym, co widzę, i ignorować [mój wzrok] i logikę, jaką pobłogosławił mnie Allah, i rozważa tak zwany spisek… Czy oczekujecie ode mnie, że po prostu zostawię chorych ludzi, by umarli? Czy oczekujecie, że po prostu zostawię ich, by umarli i pozwolę pandemii na szerzenie się?

Czy mam myśleć, że to jest globalny spisek, którego celem było… Osiągnięcie czego właściwie?

[…]

„[Koronawirus] nie oszczędza muzułmanów ani nie-muzułmanów”

Kiedy [koronawirus] pojawił się w Chinach, powiedzieli, że jest to kara Allaha, ponieważ Chińczycy traktowali naszych ludzi, ujgurskich muzułmanów, w nieludzki i niecywilizowany sposób i łamali ich prawa człowieka. Ale ta pandemia szerzy się na całym świecie. Nie oszczędza muzułmanów ani nie-muzułmanów. Obecnie widzimy na własne oczy, jak ta pandemia wyszła z Chin i przenosi się do innych krajów. Zaraża ujgurskich muzułmanów tak samo, jak zaraża innych. Nie oszczędza Arabii Saudyjskiej, tak jak nie oszczędza Ameryki lub Rosji. Allah pobłogosławił mnie zmysłami i muszę ich używać. Nie mogę pozwolić ludziom na odciągnięcie mnie od prawdy do urojenia.