Poniżej podajemy fragmenty debaty telewizyjnej o małżeństwach z młodymi dziewczynkami w Arabii Saudyjskiej, którą nadała Iqraa TV (Arabia Saudyjska) 20 maja 2010.

Żeby zobaczyć ten clip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/2545.htm .

„W ciepłym klimacie dziewczynki szybko dorastają, w odróżnieniu od chłodnego klimatu”

Saudyjski ekspert ds. rodzinnych Ghazi Al-Szimari: Według postrzegania i zwyczajów naszego społeczeństwa definicja nieletniej zmienia się z kraju do kraju. Tutaj, w Arabii Saudyjskiej, jest inna niż w Syrii, gdzie dziewczynkę 12 lub 13 letnią uważa sie za kobietę, gotową do małżeństwa. Tak samo jest w Jemenie, podczas gdy w Kuwejcie i Zatoce Perskiej uważa się je za małe dziewczynki. Wszyscy zgadzamy się, że niepełnoletnia dziewczynka to ktoś, kto jeszcze nie osiągnął wieku dojrzewania. Tak to jest wśród sunnitów.

Dziennikarz: Jaki jest wiek dojrzewania?

Ghazi Al-Szimari: Określa się to według trzech kryteriów: zaczyna menstruować, zmienia jej się głos lub zaczynają rosnąć włosy w dobrze znanych miejscach. […]

Odbywanie seksu z kobietą – to jest inna sprawa. Małżeństwo z dziewczynką niekoniecznie pociąga za sobą to, że seks z nią jest dozwolony. Łapie pan? Musi być w stanie to znieść. […]

Dziennikarz: Znieść co?

Ghazi Al-Szimari: Mieć seks. Dziewczynka może być gotowa do ponoszenia odpowiedzialności małżeńskich, ale nie do seksu ze względu na delikatną budowę i tak dalej. Łapie pan? Ale to dotyczy tylko niektórych dziewczynek.

W Syrii 12-letnia dziewczynka jest całkiem dorosła, a w Indiach dziewięcioletnia dziewczynka dojrzewa jak kobieta, bo jak pan wie, w gorącym klimacie dziewczynki szybko dorastają, w odróżnieniu od zimnego klimatu.

Tak więc rozróżniamy między legalnością małżeństwa a zezwoleniem na stosunki seksualne. […]

Hassan Safar, urzędnik ds. małżeństwa w ministerstwie sprawiedliwości Zjednoczonych Emiratów Arabskich: Nieletnia dziewczynka jest słaba w społeczeństwie. Jest zmuszona do wyjścia za maż, ale nie jest gotowa i nie daje sobie rady z tą misją. Jest to uważane za formę zepsucia, a zapobieganie zepsuciu jest jedną z zasad prawa islamskiego. […]

Ghazi Al-Szimari: Jako uczeni religijni nie popieramy małżeństwa 80-letniego mężczyzny z sześcioletnią dziewczynką. Nie wiem skąd wziął się pomysł o sześciu- lub siedmioletnich dziewczynkach. Nikt tego nie powiedział.

Ale jeśli jest 12- lub 13-letnia dziewczynka i jest ona gotowa – jak w wypadku kobiet syryjskich… Gdybyś poszedł w Syrii i zastukał w drzwi, mówiąc, że chcesz się ożenić, zapytaliby: jaki wiek? Mamy 13-latkę i 14-latkę. Jeśli jest tam 20-letnia kobieta, to straciła swoją szansę. […]

Prorok Mahomet poślubił Aiszę, kiedy miała sześć lat, ale miał z nią seks dopiero jak miała dziewięć lat. W tym punkcie stała się młodą kobietą i mogła sobie z tym poradzić. […]

„Wygłaszam wykłady w wielu szkołach i mogę wam powiedzieć, że te dziewczynki w gimnazjum wiedzą rzeczy, których nawet dorośli nie wiedzą”

Dziennikarz: Czy z religijnego punktu widzenia jest właściwe wydawać za mąż dziewczynkę, która nie wie niczego o życiu małżeńskim, ciąży, porodzie? Czy mała dziewczynka może wychować świadomych mężczyzn dla naszego narodu?

Ghazi Al-Szimari: Zgadzam się z panem, jeśli chodzi o dziewczynki sześcio-, siedmio- czy ośmioletnie, ale mówimy o dziewczynkach 11, 12 lub 13…

Bracie, moja matka wyszła za mąż w wieku 13 lat i mam wiele ciotek i krewnych, które wyszły za mąż mając 13 lat. Ile lat miała pana matka, kiedy wyszła za pańskiego ojca?

Dziennikarz: Nie wiem. Urodziła się przede mną i wyszła za mąż przede mną.

Ghazi Al-Szimari: Ale, niech będzie pochwalony Allah, wychowały nas zgodnie z Koranem i Sunną. Problem nie polega na wieku 12 lub 13 lat. Problemem jest, że nawet w wieku 18 lub 20 lat mogą nie być gotowe.

To zależy od ich wychowania. Jeśli ma 11, 12 lub 13 lat, ale jest dojrzała i rozsądna, i zdolna do ponoszenia odpowiedzialności… To właśnie znajdzie pan u naszych dziewczynek.

Dziennikarz: Jeśli więc dziewczynka jest dobrze rozwinięta i wysoka, i ma 11 albo 12 lat, może wyjść za mąż?

Ghazi Al-Szimari: Dlaczego nie? W wieku 13 lat… Tak, jest gotowa do małżeństwa. Są dziewczynki 13 lub 14 letnie… Wygłaszam wykłady w wielu szkołach i mogę wam powiedzieć, że dziewczynki w gimnazjum wiedzą rzeczy, których nawet dorośli nie wiedzą.

Dziennikarz: Wykłada pan w szkołach żeńskich?

Ghazi Al-Szimari: Ale tylko przez jednostronną szybę.

Dziennikarz: To jak one pana widzą?

Ghazi Al-Szimari: One mnie widzą, ale ja nie widzę ich.

Dziennikarz: Jak więc może je pan opisywać?

Ghazi Al-Szimari: Na podstawie ich pytań. Niektóre z ich nauczycielek także je opisują. Ponadto mam krewne w wieku 11 lub 12 lat i widzę, jakie są duże.

Rejestruję małżeństwa. Czasami pytamy dziewczynkę, czy chce wyjść za maż i chociaż jest ukryta przez hidżab, można zobaczyć, że jej ciało jest rozwinięte. Ma 12 lub 13 lat i nie może się doczekać, żeby wyjść za maż i mieć dzieci. […]

Dziennikarz: Jak może pan akceptować małżeństwo dziewczynki, która nie osiągnęła jeszcze dojrzałości i nie rozumie znaczenia… Niczego nie wie o seksie, jakiego oczekuje od niej mąż.

Ghazi Al-Szimari: Kto mówi, że niczego nie wiedzą? Dzisiaj, między dziewczętami 18 lub 14 letnimi w szkole, są czasami szeroko rozpowszechnione masturbacja i stosunki lesbijskie, i wychodzą, kiedy chcą.

Dziennikarz: Te dziewczynki, które jeszcze nie dojrzały?

Ghazi Al-Szimari: Właśnie. To właśnie się dzieje. Żyjemy na planecie Ziemi, nie na Saturnie. Dlatego spodziewam się, że ograniczenie wieku małżeństwa do nie mniej niż 16 lub 18 lat rozprzestrzeni ohydę i przestępstwa w społeczeństwie.

Hassan Safar: Gdybyśmy pozwolili na małżeństwa małoletnich dziewczynek, które są słabe i bezbronne, i to doszłoby do publicznej wiadomości na Zachodzie, winiliby prawo islamskie, nie zaś reżim polityczny… Ghazi Al-Szimari: Dlaczego tak się pan martwi o Zachód? Co Zachód kiedykolwiek nam dał, że kłaniamy mu się i czcimy go? Szanujemy ich, niemniej najechali na Irak i Afganistan i wnoszą zniszczenie do Palestyny. Bracie, co Zachód kiedykolwiek dla nas zrobił?