W artykule z 22 grudnia 2020 r. w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Sharq Al-Awsat” saudyjski dziennikarz Misaaal al-Sudairy napisał, że nie jest prawdopodobne, by izraelscy Arabowie zrzekli się izraelskiego obywatelstwa, ponieważ ich sytuacja w kraju jest dobra: są częścią izraelskiej gospodarki, pracują, między innymi, jako lekarze, prawnicy i artyści. Izraelscy Arabowie zajmują polityczne stanowiska, reprezentują Izrael za granica, a także służą w jego aparatach bezpieczeństwa. Są arabscy sportowcy w izraelskich drużynach sportowych, napisał, tacy jak piłkarz Dia Saba, przyjęty do izraelskiej drużyny za rekordową sumę transferu ponad 2 milionów euro który obecnie dołączył do klub Al-Nasr w ZEA i będzie go reprezentował w Lidze Zatoki.

Poniżej podajemy przekład artykułu za angielskim tłumaczeniem opublikowanym na witrynie internetowej saudyjskiej Al-Arabiya.[1]

Miszaal al-Sudairy (Źródło: Al-Riyadh, Arabia Saudyjska)

Palestyńska kobieta o imieniu Huda Naccache została niedawno wybrana jako reprezentantka Izraela na konkursie Miss Ziemi na Filipinach. Huda powiedziała, że uczestniczyła w konkursie, by rzucić światło na jej arabsko-izraelską społeczność.

Patrzyłem na zdjęcia Hudy i czytałem jej słowa, i muszę przyznać, że ma zarówno urodę, jak rozum.

Pewni ludzie atakowali Hudę za to, że reprezentowała Izrael, ale z dwóch powodów jest to bardzo niepoważny atak. Po pierwsze, Palestyńczycy stanowią 22 procent obywateli Izraela i oczekuje się, że ten udział zwiększy się do 50 procent w ciągu następnych pięćdziesięciu lat z powodu ich wysokiej stopy [urodzeń].

Po drugie, przed Hudą, kiedy poeta Mahmoud Darwisz żył w Izraelu i miał izraelski paszport w latach sześćdziesiątych, był częścią izraelskiej delegacji na młodzieżowy festiwal socjalistycznych krajów (Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów) w Moskwie w Związku Radzieckim jako członek izraelskiej partii komunistycznej.

„Palestyńska dziewczynka wydmuchuje bański mydlane w pobliży Kopuły na Skale na Starym Mieście w Jerozolimie w pierwszy dzień Eid al-Adha  21 sierpnia 2018. (AFP)

Dla Palestyńczyków, którzy żyją w Izraelu, nie wchodzi w rachubę zrzeczenie się ich izraelskiego obywatelstwa, tak samo jak indyjscy muzułmanie kategorycznie odmawiają zrzeczenia się indyjskiego obywatelstwa, by przyjąć obywatelstwo muzułmańskiego kraju Pakistanu, z powodów dotyczących warunków życia, spraw praktycznych, praw, demokracji, a także przyszłości.

Wielu Palestyńczyków, którzy mają izraelskie obywatelstwo, bierze udział w profesjonalnym życiu i nie ma w tym żadnego wstydu. Są to pracodawcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy i artyści. Wielu palestyńskich mężczyzn i kobiet bez zażenowania i dobrowolnie jest zaangażowanych w publiczne bezpieczeństwo i armię na izraelskich terytoriach lub na granicach. Składają także przysięgę po zakończeniu uczelni bezpieczeństwa i armii i salutują izraelskiej fladze.

Ponadto wielu Palestyńczyków zajmuje kluczowe stanowiska w Izraelu jako ministrowie, ambasadorowie i zastępcy. Palestyńska młodzież obu płci gra w różnych klubach sportowych i reprezentuje Izrael na międzynarodowych zawodach. Na przykład, izraelska drużyna futbolowa zawiera dużą liczbę palestyńskich piłkarzy.

„(Od lewej do prawej) Ajman Odeh, izraelsko-arabski polityk i przewodniczący Hadasz (Demokratycznego Frontu POkoju i Równości) partii, która jest częścią sojuszu wyborczego Wspólna Lista, przywódca partii Arabskiego Ruchu na rzecz Zmiany (Taal), Ahmad Tibi, członkini Hadasz i kandydatka Aida Touma, członek parii Balad (Narodow Demokratyczny Sojusz) i kandydat Mtanes Szehadeh, żydowski członek i kandydat partii Hadasz, Ofer Cassif, i członkini  Balad member i kandydatka Heba Jazbak stoją przed zwolennikami kampanii Wspólnej Listy przed jej kwaterą główną w północno izraelskim mieście Nazaret 17 września 2019, kiedy telewizja ogłasza pierwsze wyniki sondażu powyborczego. (AFP)

Innym przykładem jest Dia Saba, czysty Palestyńczyk, który był częścią izraelskiej narodowej drużyny piłkarskiej. Obecnie grad la klubu Al-Nasr dla ZEA Pro League i będzie reprezentował go w Lidze Zatoki. Saba był najlepszym strzelcem izraelskiej Pierwszej Ligi i przeniósł się do izraelskiego Hapoel Ber Szewa F.C. za 2,5 miliona euro.


[1] English.alarabiya.net, November 22, 2020.