W artykule z 13 listopada 2023 roku w saudyjskiej gazecie „Okaz”, zatytułowanym „Ukrywają się w swoich tunelach i sprzedają swoich ludzi za marną cenę”, dziennikarz Musa’ad Al-Thobaiti potępił bojówkarzy skrzydła wojskowego Hamasu, którzy ukrywają się w tunelach w Gazie, a także przywódców Hamasu za granicą, którzy żyją w luksusowych hotelach, twierdząc, że wszyscy porzucają swój naród, zamiast walczyć z Izraelem. Przywódcy Hamasu – sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrallah – przypominają wielu innych przywódców organizacji terrorystycznych, takich jak założyciel Al-Kaidy Osama bin Laden i przywódca Państwa Islamskiego (ISIS) Abu Bakr Al-Baghdadi, którzy ukrywali się w tunelach lub w ufortyfikowanych domach z członkami rodziny, pozostawiając swoich zwolenników samych w walce. Al-Thobaiti ubolewał nad faktem, że naród islamski zostaje oszukany przez „bandę tchórzy i handlarzy krwią”, którzy sprzedają swojemu ludowi iluzje i przynoszą mu jedynie śmierć i zniszczenie.


Artykuł Musa’ada Al-Thobaiti (Zdjęcie: Twitter.com/OKAZ_online, 13 listopada 2023)

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty artykułu Al-Thobaitiego: [1]

Przed amerykańską inwazją na Afganistan [nieżyjący już założyciel Al-Kaidy Osama] bin Laden w obawie o swoje życie ukrywał się w jaskiniach Tora Bora. Wybrał ufortyfikowane jaskinie dla siebie, swoich dzieci i żon oraz dla elity [jego organizacji], aby mogli uratować życie, pozostawiając swoich zwolenników [stawiających czoła] amerykańskim rakietom. Po inwazji [Amerykanów] na [Afganistan] urządził dla siebie ufortyfikowany dom w Pakistanie… i zadowalał się podżeganiem i namawianiem prostych ludzi do prowadzenia terroru, podczas gdy on sam żył spokojnie ze swoimi czterema żonami, z których jedna była nieletnia, którą przyprowadził, aby sprawiała mu przyjemność, gdy nadzorował [działalność terrorystyczną] ze swojego pakistańskiego domu.

[Nieżyjący już prezydent Iraku] Saddam Husajn również mieszkał w tunelu po inwazji Stanów Zjednoczonych na jego kraj i ukrywał się w dziurze, z której [w końcu] został wyciągnięty w niełasce, podczas gdy jego armia i naród stanęły w obliczu śmierci i zniszczenia, jakie nastąpiło.  

To samo tyczy się [nieżyjącego już przywódcy ISIS] Abu Bakr Al-Baghdadiego, który pławił się w rozlewie krwi i wysyłał swoje dzikie zwierzęta, aby dokonywały czynów, których nie dopuszczają się nawet najokrutniejsi przestępcy, ale wykopał sobie tunel w pobliżu Mosulu, pod zagrodą dla bydła, żeby ratować siebie, oczywiście wraz z żoną i rodziną.

To, co wydarzyło się w przeszłości, dzieje się teraz ponownie. Pan ruchu oporu [tj. sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrallah] ukrywa się w tunelach, namawiając swoich zwolenników, aby zginęli w służbie swego patrona [Iranu], po całkowitym zniszczeniu [Libanu], kraju, który był kiedyś perłą wschodu.

Przywódcy Hamasu wraz ze swoimi dziećmi żyją w luksusie w pięciogwiazdkowych hotelach [w Katarze] i posiadają niezmierzone bogactwa, a jednocześnie wygłaszają podniosłe przemówienia na temat oporu. Jeśli chodzi o bojówkarzy [Hamasu], po sprowadzeniu śmierci i zniszczenia dla Gazańczyków, ukryli się w tunelach i pozostawili Gazańczyków, by [samotnie] stanęli twarzą w twarz ze swoim losem, wystawieni na najokrutniejszą izraelską broń i bezlitosną armię.

Kiedy siły izraelskie wkroczyły do ​​Gazy, nie musiały walczyć na ulicach, jak się spodziewały, ponieważ żołnierze [wojskowego skrzydła Hamasu, [Brygad] Izz Al-Din] Al-Kassam woleli pozostać przy życiu i zapomnieli o swoim twierdzeniu, że „Gaza stanie się cmentarzem okupanta”, którego używali do odurzenia Arabów. [Zamiast tego] Gaza stała się cmentarzem słabych Palestyńczyków i jest całkiem możliwe, że członkowie Hamasu opuścili tunele i wybrali się do innych krajów. 

Niestety, to są ludzie, których wychwala naród [islamski]. Grupa tchórzy i handlarzy krwią, którzy są przyczyną katastrofy w tym regionie. Prawdziwy, odważny i oddany dowódca stoi ze swoimi zwolennikami i przewodzi im. Ci faceci interesują się [tylko] marnościami tego świata, a jednak są ludzie, którzy dają się im oszukać, ludzie, którzy postradali zmysły i walczą o nic, tracąc życie dla przywódców, którzy sprzedali ich za marną cenę – a za nimi stoi naród, który uzależnił się od krzyków i ostrzeżeń i trzyma się każdego, kto sprzedaje mu iluzje.


[1] Okaz (Saudi Arabia), November 13, 2023.