W artykule z 1 czerwca 2021 r. w saudyjskiej gazecie “Okaz” dziennikarz, Chaled Al-Sulaiman, zastanawiał się, co by się stało, gdyby założono niepodległe państwo palestyńskie pod rządami Hamasu. Zgadywał, że takie państwo nie tylko nie broniłoby narodowego bezpieczeństwa Arabów przed narastającymi regionalnymi wpływami Iranu i Turcji, ale faktycznie stałoby się częścią irańskiej osi i narzędziem realizacji irańskich planów hegemonii, okazując wrogość i agresję wobec świata arabskiego. Dlatego, zakończył, przed wyzwoleniem Palestyny spod izraelskiej okupacji, musi zostać uwolniona ze szponów Iranu.   

 

Chaled Al-Sulaiman (Źródło: 'Okaz, Arabia Saudyjska)
Chaled Al-Sulaiman (Źródło: 'Okaz, Arabia Saudyjska)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty jego artykułu:[1]

Co by się stało, gdyby Palestyna została jutro wyzwolona [spod izraelskiej okupacji] i zostało założone państwo palestyńskie pod kontrolą Hamasu? Jaki rodzaj stosunków miałoby to państwo z arabskimi państwami, a szczególnie z Arabią Saudyjską?

Hamas i większość rewolucyjnych frakcji palestyńskich są otwarcie wrodzy wobec Arabii Saudyjskiej, co najmniej tak wrodzy, jak są wobec Izraela, jeśli nie bardziej. Nieoficjalna retoryka palestyńska wobec Arabii Saudyjskiej na poziomach politycznym, medialnym i popularnym jest [retoryką] podżegania i oskarżeń o zdradę. Jest otwarcie i skrycie wroga. Sądzę, że Hamas i rewolucyjne frakcje, takie jak [Palestyński] Islamski Dżihad [PIJ] są bliższe Iranowi i jego polityce [niż państwom arabskim] i mają bliższy sojusz z irańskimi milicjami, takimi jak libański HezbolIah, iracki Haszd [Al-Sza’bi], i syryjski reżim [niż z państwami arabskimi]. Zbrodnie dokonane przez te irańskie marionetki przeciwko sunnickim Arabom w Iraku, Syrii, Jemenie i Libanie nie mają żadnego wpływu na ten stosunek [między Palestyńczykami a Iranem i jego marionetkami], ani [nie ma wpływu] sekciarska polityka przyjęta przez Iran jako część jego hegemonii nad regionem!

Jaki byłby więc skutek założenia palestyńskiego państwa kontrolowanego przez Hamas i PIJ …?!

Pewne jest, że palestyńskie państwo kontrolowane przez Hamas nie będzie arabskim państwem, które przykłada się do obrony arabskiego bezpieczeństwa narodowego przeciwko rozszerzającym się wpływom regionalnym Iranu i Turcji, i nie będzie państwem, które położy kres rozłamom i podziałom dotykającym arabską ojczyznę. Wręcz przeciwnie, będzie wrogie wobec Arabów. Będzie częścią irańskiego obozu i stanie się jednym z jego narzędzi.

Krótko mówiąc, przed wyzwoleniem Palestyny od Izraela, musi być najpierw wyzwolona ze szponów Iranu!


[1] 'Okaz (Saudi Arabia), June 1, 2021.