W artykule z 19 lutego 2022 r. w saudyjskiej gazecie “Makkah” Faisal Al-Szammari naszkicował plan działania dla państw Zatoki, jeśli USA odnowią umowę nuklearną z 2015 r. z Iranem. Wezwał państwa Zatoki, które czują się zagrożone przez Iran, by rozbudowały systemy obrony powietrznej, morskiej i cybernetycznej, równocześnie kontynuując starania o izolowanie Iranu w świecie. Jeśli Iran złamie porozumienie, dodał, te kraje muszą działać na rzecz jego anulowania, a także na rzecz stworzenia międzynarodowej koalicji militarnej, która zniszczy nuklearną infrastrukturę Iranu.  


Faisal Al-Szammari (Źródło: Makkah, Arabia Saudyjska)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty artykułu Al-Szammariego:

Po [spodziewanym] ogłoszeniu o podpisaniu porozumienia nuklearnego między Iranem, administracją Bidena i sześcioma [mocarstwami] pierwsza reakcja krajów będzie chyba charakteryzowała się pesymizmem, rozczarowaniem i frustracją. Może to jednak [także] być okazja, by dowieść, że Iran kłamie i mówi jedną rzecz, a robi jej odwrotność … Większość krajów świata nadal boi się Iranu i prawdopodobnie będzie bała się jeszcze bardziej, kiedy będzie to kraj, który rozwinie potencjał nuklearny. Kraje arabskie i kraje Zatoki powinny wykorzystać te uczucia [i działać], by wzmocnić izolację Iranu i zapewnić, że porozumienie nuklearne nie ułatwią jego stosunków z światem zewnętrznym…

Iran musi zrozumieć, że wszystkie kraje świata, nie tylko te, które podpisały porozumienie, mają prawo wiedzieć, jakie zamiary ma w sprawie swojego program nuklearnego. Iran nie jest pokojowym krajem i nie dąży do stabilności w regionie, i dlatego kraje świata nie pozostaną obojętne, jeśli Iran igra z ogniem i grozi swoim sąsiadom, że stanie się nuklearnym mocarstwem.

Istnieje potrzeba większej działalności wywiadowczej, by monitorować postępy Iranu w [dziedzinie] nuklearnej. To można osiągnąć przez regularne wyprawianie dronów do fotografowania pobliża reaktorów nuklearnych Iranu, żeby zapewnić, że Iran nie narusza swoich zobowiązań w dziedzinie nuklearnej. Ponadto można aktywować mechanizmy podsłuchowe wewnątrz Iranu i poza nim, żeby odkryć, co się dzieje w dyskusjach między jego przywódcami w sprawie środków nacisku na to porozumienie, by zrealizować jego nikczemne cele.

Aparaty wywiadu w państwach Zatoki muszą uczynić wysiłek… [i także śledzić] zachowanie supermocarstw przed podpisaniem porozumienia nuklearnego. Kraje arabskie muszą [także] zbudować systemy obrony powietrznej… obejmujące małe rakiety, które potrafią przechwycić każdy pocisk wysłany z każdego kierunku, szczególnie te, które niosą głowice jądrowe. Jest prawem krajów arabskich zakupienie, zdobycie i rozwijanie tego typu rakiet.

Iran nie przestanie rozwijać swojego program pocisków i to wywoła wielki niepokój, ponieważ ma zdolność zaopatrzenia takich pocisków w bojowe głowice. [Jednak,] ponieważ Iran polega na innych krajach dla rozwoju pocisków nuklearnych, każdy kraj, który rozwija potencjał pocisków Iranu musi zostać przekonany, by przestał to robić wobec zagrożenia, jakie stanowi to dla bezpieczeństwa arabskich krajów.

Jest także kwestia harmonogramu tego porozumienia. Naturalnie, istnieje duża różnica między trzyletnim a pięcioletnim porozumieniem. Iran będzie dążył do długoterminowego porozumienia, ponieważ umożliwi mu to rozwinięcie potencjału i zdobycie broni nuklearnej. Dlatego kraje arabskie powinny zgodzić się na skoordynowaną reakcję zgodnie z zakresem czasowym porozumienia. Muszą [nalegać] na powiazanie między odmrożeniem irańskich funduszy, a kontynuację jego terrorystycznej działalności.

[Ponadto] kraje arabskie muszą wzmocnić swój system obronny przeciwko wojnie cybernetycznej, którą Iran używa jako broń… Państwa Zatoki muszą utrzymywać stałą flotę w Zatoce, która nie będzie przedstawiana jako agresja wobec Iranu, ale jako podstawowy składnik [wymagany] do obrony żeglugi na tym obszarze, gdzie Iran od dawna powoduje problemy. Co więcej, obecność arabskiej siły militarnej w Zatoce jest niezbędnym posunięciem odstraszającym, biorąc pod uwagę to, że kraj taki jak Iran, który łamie międzynarodowe normy i prawo, posiada niebezpieczny program nuklearny.

Wreszcie, jeśli stanie się jasne, że Iran nie dochowuje żadnego porozumienia nuklearnego, musi się natychmiast podjąć działania, by go anulować i kraje arabskie mają prawo do kooperacji z wszystkimi krajami na świecie[1] i działać na rzecz zbudowania międzynarodowej koalicji przeciwko Iranowi, która zniszczy jego nuklearną infrastrukturę. Nie jest możliwe milczenie w tej sprawie, która uderza w regionalny i międzynarodowy pokój[2].


[1] To może być aluzja do zaakceptowania Izraela jako prawomocnego partnera w walce przeciwko nuklearnemu Iranowi.

[2] Makkah (Saudi Arabia), February 19, 2022.