W artykule z 8 października 2023 r. w saudyjskiej gazecie wychodzącej w Londynie, „Al-Sharq Al-Awsat”, znany dziennikarz saudyjski, Tariq Al-Homayed pisze, że nowa wojna w Gazie w następstwie śmiertelnego ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael nie przyniesie Palestyńczykom żadnych korzyści, ponieważ nie ma ona planu ani celu strategicznego w sprawie palestyńskiej i nie spowoduje wycofania się Izraela z terytorium. Ta wojna, mówi, służy tylko Iranowi i przynosi Palestyńczykom więcej cierpień; co więcej, z pewnością wzmocni Bractwo Muzułmańskie w regionie. Oskarżając Hamas i inne frakcje Gazy o „kupczenie” sprawą palestyńską, dodaje, że moment wybuchu wojny nie jest przypadkowy i ma na celu storpedowanie wyłaniającego się porozumienia amerykańsko-saudyjskiego, które mogło przynieść korzyści Palestyńczykom, zwiększyć szanse pokoju w regionie i przywrócić Autonomię Palestyńską (AP) na centrum sceny, osłabiając w ten sposób Hamas i inne frakcje.

Tariq Alhomayed (Zdjęcie: Marefa.org)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty jego artykułu. [1]

Znowu jesteśmy na krawędzi kolejnej bezsensownej wojny w Gazie, po „operacji Powódź Al-Aksa” przeprowadzonej przez Hamas i frakcje [w Gazie]. Mówię, że jest to wojna bezsensowna, ponieważ nie ma ona żadnego celu strategicznego innego niż realizacja interesów tych frakcji i tych, którzy za nimi stoją, [mianowicie] Iranu i jego zwolenników. Nazywam to [również] wojną, która kupczy [sprawą palestyńską], ponieważ ci, którzy za nią stoją, nie mają planu ani celu. Czy ta operacja przyniesie wycofanie się Izraela? Nie! Czy frakcje mają zamiar po tym zasiąść przy stole negocjacyjnym? Odpowiedź ponownie brzmi: nie!

Prawda jest taka, że ​​„Powódź Al-Aksa” przypomina bardziej porwanie samolotu, które zapewnia Hamasowi i frakcjom 24 godziny uwagi mediów, po których następują dziesięciolecia sankcji i cierpień dla narodu palestyńskiego. Jeśli są ludzie, którzy uważają, że zdjęcia z operacji są „balsamem na ich serca”, jej skutki spowodują krwawienie serc, a ofiarami, jak zwykle, będą niewinni Palestyńczycy, podczas gdy przywódcy Hamasu i frakcji będą mieszkać w luksusowych hotelach.

Mówię, że ta operacja spowodowała nową wojnę w Gazie, która kupczy [sprawą palestyńską], ponieważ jej moment jest podejrzany, a jej skutki są katastrofalne i nie przyniosą Palestyńczykom żadnych korzyści… Moment jest podejrzany, ponieważ toczą się saudyjsko-amerykańskie rozmowy w celu stworzenia szans na pokój z Izraelem zapewniającym Palestyńczykom lepsze życie. Moment jest również podejrzany ze względu na wewnętrzne spory w Izraelu [i] opozycję wobec Netanjahu, zbliżające się wybory w Egipcie i rozpoczęcie kampanii wyborczych w USA 

Twierdzę, że moment jest podejrzany, biorąc pod uwagę istnienie spisku kierowanego przez Iran oraz brak jakiejkolwiek poważnej i racjonalnej oceny politycznej ze strony Hamasu i frakcji. Takie było zawsze ich podejście, zarówno podczas poprzednich wojen w Gazie, jak i podczas tej nowej. Brak racjonalnej oceny politycznej jest szczególnie wyraźny, ponieważ operacja ta ma miejsce w czasie, gdy sprawa palestyńska otrzymuje bezprecedensowe wsparcie ze strony amerykańskich Demokratów. [Właściwie] powiedzieli oni, że Biden może być ostatnim proizraelskim amerykańskim prezydentem i był [rzeczywiście] w otwartym konflikcie z Netanjahu. Sprawa palestyńska cieszyła się także wsparciem ze strony krajów i organizacji w Europie oraz silniejszym niż wcześniej wsparciem ze strony lewicy zachodniej. Ale wszystko to wyparuje w świetle zdjęć i materiału filmowego z tej operacji, bo teraz nikt nie odważy się powiedzieć słowa przeciwko Izraelowi.

Iran nie jest zainteresowany wizją prawdziwego pokoju, zwłaszcza między Izraelem a Arabią Saudyjską, ponieważ taki pokój, jeśli nastąpi, zmieni oblicze regionu. Hamas i frakcje rozumieją, że jakikolwiek pokój położy kres kupczeniu [sprawą palestyńską, gdyż] Autonomia Palestyńska odzyska centrum sceny i prawdziwy proces pokojowy zostanie wznowiony. Co więcej, taki pokój może zmienić poziom życia Palestyńczyków i złagodzić ich cierpienia humanitarne i gospodarcze – co osłabi Hamas i frakcje oraz sprawi, że pokój regionalny zacznie być rozpatrywany w nowym świetle.

Podsumowując, ta nowa wojna, która kupczy [sprawą palestyńską, jedynie] wzmocni rękę Iranu i jego niszczycielski [wpływ] w regionie, odnowi rozmieszczenie Hamasu i frakcji [tam] oraz wznowi grę mediacyjną – a z pewnością przegranymi będą Palestyńczycy i ich sprawa. Bez względu na to, jak głośne będą wiwaty i oklaski ludu, nic w [istniejącym] równaniu się nie zmieni, ponieważ nasz region zna [ten aplauz] od dziesięcioleci, bez skutku. Wręcz przeciwnie, osiągnął odwrotne, druzgocące rezultaty.


[1] Al-Sharq Al-Awsat (London), October 8, 2023.