Aktywista z Gazy, Ahmad Abu Rutema, rzecznik Marszu Powrotu, powiedział, że “straciliśmy bitwę o opinię publiczną w Marszu Powrotu” i że “nie ma niczego złego w taktycznym wycofaniu się”, kiedy droga staje się zbyt kosztowna, Przemawiając na sympozjum zatytułowanym “Sprawa palestyńska – propozycje na stole”, zorganizowanym przez Hamas, Abu Rutema powiedział: „Obrazy oderwanych kończyn, rannych ludzi, krwi i męczenników są bardzo bolesne i muszą skłonić nas do ponownego przeegzaminowania naszej taktyki i wynalezienia nowej”. Jego przemówienie nadała sieć Al-Dżazira 1 sierpnia.

Żeby zobaczyć klip z Ahmadem Abu Rutemą w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Straciliśmy bitwę o opinie publiczną w Marszu Powrotu”

Ahmad Abu Rutema: [”Marsz Powrotu”] był próbą stworzenia pewnego modelu. Niestety, straciliśmy bitwę o opinie publiczną w Marszu Powrotu, kiedy w umysłach ludzi skojarzył się z krwią i utratą kończyn. To jest bardzo przerażające. Przez inicjatywę Marszu Powrotu zapoczątkowaną przez młodzież próbowaliśmy skojarzyć tę formę walki z obrazami życia i piękna.   To jest filozofia pokojowej walki. Walczymy przez rozwijanie poczucia piękna wśród Palestyńczyków, ponieważ nasza walka z okupacją jest walką o obrazy i o opinię publiczną. [Izrael] próbuje przedstawić nas w obrazie śmierci i terroryzmu. A więc to są skromne wysiłki i wszyscy chwaliliśmy się wzajemnie.

„Nasz obecny sposób działania w każdy piątek z wieloma męczennikami i rannymi jest bardzo kosztowny”

To nie jest próba rozwodnienia Marszu Powrotu, ale jest OK od czasu do czasu zająć się taktycznym wycofaniem, jeśli widzisz, że twoja droga stała się zbyt kosztowna. Nasz obecny sposób działania w każdy piątek z wieloma męczennikami i rannymi jest bardzo kosztowny. Nie ma więc nic złego w taktycznym wycofaniu się, które zachowa oryginalny pomysł. Chcemy uratować sam ten pomysł od śmierci. Człowiekowi, który zapytał o bolesne sceny tworzone przez Marsz powrotu – całkowicie się z tobą zgadzam. Obrazy oderwanych kończyn, rannych ludzi, krwi i męczenników są bardzo bolesne i muszą skłonić nas do ponownego przeegzaminowania naszej taktyki i wynalezienia nowej.