Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj .21 maja 2016 r. Al-Furqan, jeden z wiodących oddziałów medialnych Państwa Islamskiego (ISIS) opublikował nagranie wypowiedzi rzecznika tej grupy, Abu Muhammada Al-’Adnaniego, zatytułowane „Żeby żyli doświadczając”. Al-’Adnani zachęcał “żołnierzy Kalifatu” i zwolenników ISIS, by obierali za cel cywilów w USA i w Europie. Bagatelizował także niedawne straty ISIS w Iraku i w Syrii, podkreślał determinację do dalszej walki i zapewniał wojowników ISIS, że ich będzie zwycięstwo.

Zwracając się do mudżahedinów, Al-’Adnani powiedział: „I tutaj nadszedł [miesiąc] Ramadan. Miesiąc dżihadu, walki i podboju. Przygotujcie się i bądźcie gotowi, i niechaj każdy z was upewni się, że spędzi go jako zdobywca na rzecz Allaha, i szuka [tego], co Allah dla was zachował, i uczyni go miesiącem gniewu przeciwko kuffar [niewiernym] wszędzie”.

Al-’Adnani zachęcał żołnierzy “kalifatu” i zwolenników ISIS w Europie i w USA do przeprowadzania ataków, także na cele cywilne, podczas Ramadanu: “[Szczególnie wzywamy] żołnierzy Kalifatu w Europie i w USA. O słudzy Allaha, o monoteiści, jeśli tyrani zamknęli wam w twarz drzwi do hidżra [imigracji na terytoria ISIS], to otwórzcie drzwi do dżihadu w ich twarze i zróbcie tak, by pożałowali swoich czynów. Najmniejsza praca, jaką możecie wykonać w ich krajach jest dużo lepsza i dla nas umiłowana niż jakakolwiek wielka praca [tj. akcja] tutaj. [Te akcje] będą wielkim sukcesem i bardziej dla nich raniącym. Chociaż każdy z was może pragnąć i usilnie starać się dotrzeć do Państwa Islamskiego, każdy z nas chciałby być na waszym miejscu, by szkodzić krzyżowcom w dzień i w nocy bez [potrzeby] snu i terroryzować ich aż sąsiedzi są wzajem sobą przerażeni”. Al-Adnani zaproponował także, by ci, którzy nie mogą przeprowadzić akcji, rzucali zamiast tego kamieniami wewnątrz „domów krzyżowców”.

Al-Adnani namawiał także zwolenników ISIS do atakowania celów cywilnych zamiast skupiania się na celach militarnych, mówiąc: „Informowano nas, że niektórzy z was nie mogą przeprowadzić ataku, ponieważ nie są w stanie atakować celów militarnych, a trudno im [przemóc się] i atakować tak zwanych cywilów. [Potencjalny zamachowiec] zarzuci więc [swój plan] bo jest niepewny pozwolenia i legalności [atakowania celów cywilnych]. Niechaj będzie wiadome wam, że [rozlanie] krwi [ludzi żyjących] w kraju krzyżowców i kombatantów nie jest zakazane. Nie ma [tam] niczego takiego jak niewinni”.

Al-Adnani bagatelizował także raporty sugerujące, że ISIS odnosi porażki i jego wojownicy są w odwrocie: “Zwycięstwo jest, kiedy wróg jest pokonany. Porażka jest, kiedy [wojownicy] tracą determinację i pragnienie walki. USA zwyciężą i mudżahedini będą pokonani tylko, jeśli będziecie mogli usunąć Koran z serc muzułmanów”.

Źródło: shamikh1.biz/vb, 21 maja 2016.