W niedawnym wywiadzie telewizyjnym Behrouz Kamalvandi, rzecznik Organizacji Energii Atomowej Iranu powiedział, że Iran “otrzymał więcej niż dał” we Wspólnym Planie Działania podpisanym w listopadzie przez Iran i 5+1 oraz że zobowiązania nuklearne Iranu są „ograniczone w czasie i nieobligatoryjne”. „Zobowiązania, jakie uczynił Iran, mogą być wycofane” – podkreślił.

Poniżej podajemy fragmenty wywiadu, który nadała IRIB1 TV 21 lutego 2014 r.:

Kliknij tutaj, żeby zobaczyc to wideo w MEMRI TV

Behrouz Kamalvandi: [Zachód] próbuje osiągnąć przez sankcje i negocjacje to, czego nie mógł osiągnąć przez groźby. Jest to oczywiście niemożliwe.

[…]

Niezależnie od tego, co myślą niektóre kraje zachodnie, czas nie jest po ich stronie. Myślą, że ponieważ nadal obowiązują sankcje, czas jest po ich stronie. Niewątpliwie czas jest i będzie nadal sprzyjał Iranowi. Starali się użyć czasu, żeby osiągnąć cel ograniczenia programu nuklearnego. Ponieważ nie mogli go rozmontować, starali się przynajmniej go ograniczyć. Zachód doskonale wie o tym, że to się nigdy nie zdarzyło.

Od 160 centryfug, a może nawet mniej, doszliśmy teraz do 19 tysięcy centryfug. To jest w kategoriach ilościowych. Skok był znacznie większy w kategoriach jakości. Zachód doskonale o tym wie. To nie pojawia się w mediach.

Ekonomicznie te sankcje są puste. Niektórzy ludzie myśleli, że te sankcje będą paraliżujące. Te sankcje mogły być irytujące, ale z pewnością nie paraliżujące.

[…]

Zobowiązania uczynione przez Iran mogą być wycofane. To były dobrowolne zobowiązania.

[…]

We Wspólnym Planie Działania Iran otrzymał więcej niż dał. Tak sprawa wygląda jak dotąd. Głównym powodem tego jest to, że druga strona zaakceptowała de facto, że Iran może kontynuować wzbogacanie, mimo że celem wszystkich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i sankcji było zmuszenie Iranu do zamrożenia wzbogacania uranu. To jest nasze najważniejsze osiągnięcie.

Po drugie, zobowiązania Iranu są ograniczone w czasie i nieobligatoryjne.[…]