Poniższy raport jest próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

Nasser Al-Szammari, rzecznik ruchu Al-Nudżaba, proirańskiej, szyickiej milicji w Iraku, oznajmił, że jego organizacja jest gotowa do wzięcia czynnego udziału w bezpośrednim starciu z Izraelem, jeśli prośba przyjdzie od “palestyńskiego, islamskiego oporu”. Powiedział, że jego organizacja ma zdolność atakowania głęboko w Izraelu z granicy Syrii z Izraelem, jeśli zgodzą się na to mieszkańcy tego regionu.

W wywiadzie, jakiego udzielił zamkniętej grupie w mediach społecznościowych, Clubhouse, połączonej z wieloma „lokalnymi i zagranicznymi dziennikarzami, włącznie z tymi z ‘Washington Post’, BBC i CNN, etc.”, który został zamieszczony na stronie internetowej ruchu (Alnujaba.ir)[1], Al-Szammari podkreślił, że równowaga sił w regionie ogólnie, a w konflikcie izraelsko-palestyńskim w szczególności, zmieniła się z powodu zakończenia amerykańskiej hegemonii w regionie i początku końca Izraela.

Al-Nudżaba nie jest jedyną szyicką milicą, która wyraziła gotowość i chęć czynnego udziału w walkach z Izraelem podczas ostatniego starcia między Izraelem a Palestyńczykami. Grupa Aszab Al-Kahf (Ludzie jaskini) i Brygady Sajjid Al-Szuhada także zadeklarowały swoją gotowość[2].

Nie ulega wątpliwości, że te deklaracje są inspirowane przez Iran, który sponsoruje te grupy i ma aspiracje zostania patronem konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty wywiadu z Al-Szammarim, jak podano na stronie internetowej Al-Nudżaba:

Jesteśmy w punkcie zwrotnym historii; To jest początek końca syjonistycznego reżimu

Najpierw Al-Szammari „pogratulował Palestyńskiemu Islamskiemu Oporowi, mówiąc, że jego uderzenia sięgnęły całego okupowanego terytorium i wyraził nadzieję, że ta bitwa będzie strategiczną bitwą która nie jest porównywalna do przeszłości, i powinna być uważana za wstęp do upadku syjonistycznego reżimu”.

Chwalił udział Iranu w rozwinięciu potencjału palestyńskich frakcji i powiedział: “Islamska Republika Iranu przekazała swoje doświadczenia oporowi poprzez Męczennika [Kasema] Solejmaniego i jako wyraźny przykład widzimy dzisiaj po raz pierwszy, że równowaga sił stworzyła się między Palestyńskim Islamskim Oporem a Izraelem.

Jesteśmy w punkcie zwrotnym historii regionu i świata, w którym zachodzą dwie ważne zmiany – amerykańska hegemonia nad tym regionem kończy się i upadek syjonistycznego reżimu zaczyna się. Z wolą Boga istniejące siły będą kierowały regionem w ciągu następnych czterdziestu lat”.

Weźmiemy udział w palestyńskiej walce, jeśli będzie formalna prośba od palestyńskich, islamskich frakcji; Mamy zdolność atakowania w głąb Izraela ze Wzgórz Golan

Al-Szammari podkreślił: „Jesteśmy gotowi wejść w bezpośredni konflikt z syjonistycznym reżimem dla poparcia Palestyny”.

W odpowiedzi na pytanie o to, czy członkowie jego organizacji “ruszyli ku” granicy syryjsko-izraelskiej, odpowiedział: “Uważamy za nasz religijny obowiązek pomóc Palestyńskiemu Islamskiemu Oporowi wobec syjonistycznego reżimu i mamy taki zamiar. Dlatego ruszymy, kiedy będzie rozkaz.

Jeśli chodzi o taką wiadomość, muszę powiedzieć, że stanowisko i działania Al-Nudżaba są wyrażane przez sekretarza generalnego, oficjalnego rzecznika lub przewodniczącego rady politycznej ruchu i nic innego nie wyraża nasze opinii.

Jako grupa Islamskiego Oporu mamy nadzieję i przygotowujemy się do wzięcia czynnego udziału w tej bitwie z naszą bronią, która może sięgnąć głęboko w okupowane terytoria….

Islamski Ruch Oporu Iraku, Al-Nudżaba, jest gotowy do współpracy w każdej postaci na wszystkich frontach przeciwko syjonistycznemu reżimowi, jeśli otrzyma oficjalną prośbę od grup Palestyńskiego Islamskiego Oporu. Palestyna jest ich krajem i nie możemy wchodzić na pole bitwy bez koordynacji i oficjalnego zaproszenia.

Jeśli chodzi o 'Golan’, mamy wystarczające przygotowania i instalacje, by celować w głąb okupowanych terytoriów i zadać bolesne ciosy syjonistycznemu wrogowi. Oczywiście, ludzie z tego obszaru także muszą zgodzić się.

Naszym marzeniem jest uczestniczyć w antysyjonistycznych operacjach, a jeśli to konieczne, być w Libanie, na Wzgórzach Golan lub w Strefie Gazy”.

Al-Szammari wyraził przekonanie, że równowaga sił między Izraelem a Palestyńczykami zmieniła się po najnowszym starciu “niezależnie od tego, czy będzie, czy nie będzie zawieszenia ognia”.

Powiedział: „Żaden syjonista nie jest bezpieczny na okupowanych terytoriach. Ten konflikt był początkiem upadku Izraela i jestem pewien, że Islamski Opór rozprzestrzeni się na całe okupowane terytoria i sięgnie innych części Palestyny, gdy tylko broń dotrze do Strefy Gazy”.

Nasze operacje przeciwko amerykańskim siłom wzmagają się każdego dnia; Te siły zostaną całkowicie wygnane z naszego kraju  

W sprawie amerykańskiej obecności w Iraku Al-Szammari powiedział, że po zabiciu Kasema Solejmaniego “Obiecaliśmy, że nie będzie amerykańskich żołnierzy na irackiej ziemi i zaczęliśmy atakować amerykańskie pozycje militarne. Antyamerykańskie operacje wzmagają się każdego dnia i w bliskiej przyszłości te siły zostaną całkowicie wygnane z naszego kraju”.

Wyjaśnił stanowisko swojej organizacji wobec arabskich reżimów, które znormalizowały stosunki z Izraelem: “Rozróżniamy między wyrachowanymi rządami a narodem arabskim i nie uważamy tych krajów za wrogów, ale uważamy rządy, które idą na kompromisy za najemników i zdrajców, którzy są sługusami Izraela i Stanów Zjednoczonych i wrogami swoich ludzi”.


[1] Alnujaba.ir, May 19, 2021.

[2] See MEMRI JTTM Reports: On Telegram, Hizbullah Brigades Shares Photos Of Fighters Using Tunnels To Support Palestinians, Iran-Backed Militia Commander Confirms Sayyed Al-Shuhada’ Battalions And Al-Nujaba Movement Fighters Deployed To Fight Israelis, May 17, 2021; Pro-Iranian Shi’ite Groups In Iraq: Readt To Assist The Palestinian Factions In The Struggle Against Israel, May 16, 2021; Al-Nujaba Militia Leader In Past Meeting With Palestinian Faction Leaders: We Can Infiltrate Israel; We Are Interested In Military-Security Cooperation, May 13, 2021.