W artykule redakcyjnym z 18 marca 2018 r. saudyjska gazeta rządowa “Al-Riyadh” pisze, że w świetle potworności popełnionych przez reżim syryjski przeciwko własnej ludności, co obecnie pokazuje masakra we wschodniej Ghouta, i przy bezradności społeczności międzynarodowej w zatrzymaniu tragedii w Syrii, żądaniem obecnie nie jest tylko polityczne rozwiązanie kryzysu syryjskiego, ale usunięcie Baszara Al-Assada i postawienie go przed sądem za zbrodnie wojenne.

Należy zauważyć, że w ostatnich latach Arabia Saudyjska wydawała się nieco wycofywać ze stanowczego żądania usunięcia Assada jako warunku wstępnego rozwiązania kryzysu w Syrii. Wyrażało się to, na przykład, w poparciu porozumienia o de-eskalacji sponsorowanego przez Rosję i w staraniach włączenia syryjskich grup opozycyjnych bliskich Kairowi i Moskwie, które nie żądały usunięcia Assada jako warunku rozwiązania kryzysu syryjskiego, do Wysokiej Komisji Negocjacji (oficjalnego reprezentanta opozycji na rozmowach w Genewie)[1].

Poniżej podajemy fragmenty artykułu redakcyjnego w “Al-Riyadh”[2]:

Od kiedy naród syryjski powstał przeciwko ciemiężącemu reżimowi Baszara Al-Assada w 2011 r. i przeciwko polityce dławienia wolności i łamania praw człowieka, obywatel syryjski doświadcza nieszczęść i tragedii, które codziennie przybliżają do niego śmierć. Początkowe żądania dotyczyły tylko reform, ale reakcja reżimu na [protesty] ludzi – śmiercionośnym, ostrym ogniem – naturalnie doprowadziła do żądania jego ustąpienia.

Assad nie zadowolił się nieuzasadniona przemocą wobec własnych obywateli, ale pospieszył ze sprzeniewierzeniem terytorialnej integralności Syrii przez zaproszenie innych krajów [do wojny], które mają na myśli wyłącznie własne interesy. Irańczycy, których ręce są czerwone od krwi niewinnych i Hezbollah zanurzony po szyję w terroryzmie i zbrodniach, którzy kolaborują z nowoczesnym tyranem [Assadem], jak również arsenał Rosji i jej weta [w Radzie Bezpieczeństwa] – bronią i wspierają ten zbrodniczy reżim i podsycają trwającą śmiertelną pożogę w Syrii.

Przerażające obrazy, które przychodzą dzisiaj ze wschodniej Ghuta, są tylko jednym, brutalnym przykładem zabijania i wyganiania milionów Syryjczyków w wyniku terroru reżimu i jego pomocników. [Dzieje się to] wobec jawnej bezradności ONZ i jej Rady Bezpieczeństwa, bo ci zbrodniarze popełniają zbrodnie w biały dzień – bezkarnie.

Dzisiaj żądaniem jest nie tylko polityczne rozwiązanie, ale priorytet dany jest usunięciu Baszara Al-Assada. To podkreśla raz za razem syryjska opozycja. Nie wystarczy jednak usunąć [Assada] bez oskarżenia go o potworności dokonane przeciwko własnemu narodowi, [włącznie] z kobietami, dziećmi i starcami. Czy globalne sumienie obudzi się i doprowadzi szefa ciemiężącego reżimu syryjskiego do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, jak to zrobiono z poprzednimi zbrodniarzami wojennymi?


[1] On this, see MEMRI Inquiry & Analysis Series No.1371, Apprehension In Syrian Opposition That Sochi Conference Aims To Establish New Political Framework For Syria Solution, Preserve Assad’s Regime, January 28, 2018.

[2] Al-Riyadh (Saudi Arabia), March 18, 2018.