Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało dzisiaj, 16 sierpnia 2016 [1 ], że rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M3 i samoloty myśliwsko-bombowe Su-34 wystartowały z irańskiej bazy lotniczej Hamadan w celu uderzenia na Państwo Islamskie (ISIS) i Dżabhat Fath al-Szam (dawniej Dżabhat Al-Nusra) w Syrii. [2] Rosja po raz pierwszy otwarcie przyznała, że rozmieściła bombowce strategiczne w Iranie. [3]


Według Russia 24, celem rozmieszczenia bombowców w Iranie jest skrócenie o 60% czasu lotu do celów. Na kanale Russia Today poinformowano, powołując się na rosyjskie źródła dyplomatyczne, że Rosja zwróciła się do Iranu i Iraku, aby umożliwiły na przejście przez ich przestrzeń powietrzną pocisków Kalibr. Na stronie internetowej Russia Today dodano dzisiaj, że w dniu 15 sierpnia 2016 roku Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło rozpoczęcie ćwiczeń taktycznych na Morzu Kaspijskim, z udziałem okrętów przenoszących rakiety manewrujące dalekiego zasięgu Kalibr. Według ministerstwa, celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności Kaspijskiej Floty do reagowania na nagłe sytuacje kryzysowe, w tym kryzysów związanych z terroryzmem. [4]


Irański sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Ali Szamchani, odpowiedział na doniesienia dotyczące wykorzystywania przez Rosję przestrzeni powietrznej i obiektów Iranu w atakach na ugrupowania terrorystyczne w Syrii, mówiąc: „Jest strategiczna współpraca pomiędzy Teheranem a Moskwą dotycząca wojny z terroryzmem w Syrii i w tej dziedzinie każdy [kraj] wykorzystuje możliwości i obiekty drugiego”. [5] Ponadto rosyjski dziennik „Izwiestia” stwierdził, że Iran i Irak oficjalnie dały Rosji pozwolenie na korzystanie z ich przestrzeni powietrznej przez rakiety manewrujące dalekiego zasięgu Kalibr-NK . [6]


Semen Bagdasarow, dyrektor Centrum Badań Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej, powiedział, że Iran rozumie, że sytuacja w północno-zachodniej Syrii jest trudna, ale nie ma możliwości technicznych, które posiada Rosja”. [7]


W dniu 11 sierpnia 2016 roku rosyjskie media podały również, że Moskwa planuje zamienić bazę Hmejmim, położoną w północno-zachodniej prowincji Syrii, Latakii, w bazę operacyjną. Zastępca przewodniczącego rosyjskiego Komitetu Bezpieczeństwa i ObronyFederacji Rosyjskiej, Franz Klintcewicz powiedział: „Po porozumienia w sprawie jej statusu prawnego, Hmejmim stanie się bazą rosyjskich sił zbrojnych, odpowiednia infrastruktura zostanie tam zbudowana i nasi żołnierze będą żyć w godnych warunkach”. Dodał, że stały kontyngent Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej (VKS) mógłby stacjonować w bazie lotniczej Hmejmim: „Jednostka VKS mogłaby być zwiększona zgodnie z umowami dwustronnymi, ale do tej pory, z punktu widzenia bieżących zadań, siły obecnie tam rozmieszczone [w Hmejmim] są wystarczające”. Zauważył również, że broń nuklearna i ciężkie bombowce nie będą na stałe stacjonować w bazie Hmejmim w Syrii, ponieważ jest to niezgodne z umowami międzynarodowymi.


Rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu wylatuje w kierunku ISIS z irańskiej bazy lotniczej Hamadan – VIDEO opublikowane przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej


Aby obejrzeć wideo kliknij tutaj lub poniżej:



Bombowiec strategiczny Rosyjskich Sił Powietrznych Tupolew Tu-22M3. (Źródło: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej)


Bombowce strategiczne Tu-22M3 ostrzeżeniem dla Zachodu


W dniu 13 lipca 2016 roku, rosyjska agencja informacyjna Ria.ru opublikowała artykuł na temat strategicznych bombowców zatytułowany „Jeśli wróg się nie poddaje… bombowce Tu-22M3 przybędą z wizytą”, autorstwa analityka „Russia Today”, Aleksandra Chrolenko. [8] Stwierdzono w nim: „12 lipca sześć strategicznych bombowców Tu-22M3 wystartowało z terytorium Rosji, dokonało nalotu na infrastrukturę [ISIS]… w Syrii, i wróciło do bazy… Wydaje się, że strategiczne bombowce działały w ramach zaplanowanego działania Rosyjskich Sił Lotniczych, jak to robiły wcześniej… Jest prawdopodobne, że wydarzenia w Syrii z 8 lipca, kiedy to terroryści ISIS zestrzelili śmigłowiec Mi-25 z rosyjską załogą, miał wpływ na plany RSL. W każdym razie można zauważyć związek chronologiczny pomiędzy śmiercią pilotów i uderzeniem TU-22M3. Mimo to, dlaczego nie przeprowadzono uderzenia z ziemi (na przykład amunicją termobaryczną), czy rakietami Kalibr-NK z morza, tylko ze stratosfery? Być może ten „znak z góry” nie był przeznaczony jedynie dla terrorystów z Bliskiego Wschodu.


Bombowiec strategiczny Tu-22M3 przenoszący rakiety dalekiego zasięgu jest przeznaczony do przeprowadzania ataków rakietowych i bombowych w obszarach wojennych operacji lądowych i morskich przeciwko stacjonarnym i ruchomym obiektom (widocznych i wykrywalnych przez radary, kontrastowych obiektów, obszarów i celów) przez pociski i bomby lotnicze – jako samodzielna jednostka i jako część grupy samolotów. Obszar działań bojowych, praktycznie w centrum Syrii, najwyraźniej musiał być oczyszczony z dużych grup wojskowych i nowoczesnej broni. A bombowce dalekiego zasięgu TU-22M3 (promień walki z ładunkiem bojowym około 7000 km), zdolne do wykonywania swoich zadań, o każdej porze dnia i w każdych warunkach pogodowych, były bardzo skuteczne.


Wcześniej oficjalni przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony stwierdzili, że baza lotnicza w Gwardiejskoje (Krym) otrzyma w 2016 roku dywizjon samolotów startujących z pokładu lotniskowców do przenoszenia rakiet, w tym bombowców strategicznych TU-22M3. Tylko 980 km w linii prostej dzieli krymską bazę powietrzną od Aleppo, pół godziny lotu… Ale te samoloty mogą zrobić o wiele więcej.


U-22M3 naddźwiękowy bombowiec dalekiego zasięgu przenoszący rakiety (w raportach NATO nazywany: Backfire-С) jest najnowocześniejszą wersją TU-22M. Przenosi potężną broń do niszczenia zgrupowania okrętów na morzu, jak i przemysłowej infrastruktury wojskowej w głębi lądu na terytorium wroga. Może prowadzić rozpoznanie przy użyciu zintegrowanego elektronicznego sprzętu radiowego, w który jest wyposażony, a także aktywnie i pasywnie przeprowadzać ataki blokujące samoloty, systemy naprowadzania myśliwców przechwytujących i systemy kontroli oraz systemy rakiet ziemia-powietrze.


Podczas zimnej wojny, TU-22M3 był stałym utrapieniem dowództwa NATO w Europie, i to nie przypadek, że samolot ten był nazywany „zabójcą lotniskowców”. Konfrontacje zdarzały się w minionym stuleciu, ale wciąż odległość z Krymu do Brukseli (Morze Śródziemne jest jeszcze bliżej) to dla TU-22M3 tylko godzina lotu, a broń rakietowa staje się coraz bardziej zaawansowana. W pobliżu Aleppo, możliwości TU -22M3 mogą wydawać się przesadne. Oczywiście, terroryści na Bliskim Wschodzie nie mają okrętów wojennych. Ale nie mieli też kiedyś nowoczesnych produkowanych na Zachodzie naprowadzanych rakiet. Czy to jest czysty przypadek, że próbki uzbrojenia najbardziej zaawansowanego technologicznie (amerykańskiego, według niektórych raportów) pojawiło się w rejonie działań bojowych i nie było to po raz pierwszy?


Rosja może znacznie zwiększyć ilość misji bojowych swoich złożonych grup lotniczych w Syrii… a lotniskowiec Admirał Kuzniecow [klasyfikowany jako ciężki krążownik lotniczy] (będzie pełnił służbę bojową w rejonie Morza Śródziemnego w okresie od października 2016 roku do stycznia 2017 roku). A zawieszenie broni może dotyczyć jedynie tych, którzy przestrzegać będą jego postanowień, w tym zachodnich instruktorów syryjskich ‘ugrupowań opozycyjnych’. Myślę, że byłoby to sprawiedliwe.

Kiedyś rosyjscy przywódcy ostrzegali naszych zachodnich partnerów: Nie ruszajcie Ukrainy. Nie posłuchali. Jakie są tego skutki? Stanowisko Kremla w sprawie wojny domowej w Syrii nie było również do niedawna brane pod uwagę. I wygląda na to, że nasi zachodni partnerzy nadal dostarczają broń dla bliskowschodnich terrorystów. Na co mają nadzieję? W niemieckim czasopiśmie ‘Der Spiegel’ Siergiej Karaganow, doradca rosyjskiego prezydenta, wyjaśnia jasno Zachodowi: Jeśli Rosja ma iść na wojnę, to nie będzie to w sposób, jaki planujecie.


Uderzenie TU-22M3 w Syrii z 12 lipca można nazwać taktycznym ostrzeżeniem w przeddzień spotkania Rady Rosja-NATO [które odbyło się w dniu 13 lipca]. Może jest to okazja dla kogoś w Brukseli i Waszyngtonie, żeby uświadomić sobie, że Rosja jest mądrzejsza, silniejsza i bardziej zdeterminowana niż Zachód lubi myśleć”.


Przypisy (nie spolszczone):

[1] On the previous day, August 15, 2016, Mikhail Bogdanov, Russia’s Special Presidential Representative for the Middle East and Africa and Deputy Foreign Minister, was received in Tehran by Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif and met with Iranian Deputy Foreign Minister for Arab and African Affairs Hossein Jaberi Ansari. The two discussed current issues in the Middle East and North Africa, including the situation in and around Syria. (Mid.ru, August 15, 2016.

[2] The Tu22-M3 (also known as Backfire) is a long-range strategic and maritime strike bomber developed by Tupolev for the Soviet Air Force. The aircraft is currently in service with the Russian Air Force and Russian Naval Aviation. The aircraft is primarily used to conduct nuclear strike and conventional attack operations. It can also be deployed in anti-ship and maritime reconnaissance missions. The aircraft is provided with hard points to carry Kh-22 stand-off missiles, Kh-15 nuclear or Kh-15P anti-radar missiles and FAB-250 or FAB-1500 free fall bombs. The wing and fuselage pylons and internal weapons bay are provided with a capacity to carry 24,000kg of weapons payload. The Tu-22M3 can fly at a maximum altitude of 14,000m and the rate of climb of the aircraft is 15m/s. The aircraft has a cruise speed of 900km/h and maximum speed of 2,300km/h. The operational range of the aircraft is 7,000km. (Source:.airforce-technology.com)

[3] Function.mil.ru, August 16, 2016.

[4] Alarabiya.net, August 16, 2016

[5] Irna.ir,

[6] Izvestia.ru, August 16, 2016.

[7] Mk.ru, August 16, 2016.

[8] Ria.ru, July 13, 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .