W kwietniu 2017 MEMRI Jihad and Terror Threat Monitor (JTTM) opublikował raport o narastających groźbach ISIS wobec Hiszpanii i rozrastajacym się zasięgu tej organizacji na kraje hiszpańskojęzyczne. Poniżej podajemy ten raport z archiwum JTTM. (Żeby zobaczyć wszystkie raporty JTTM, trzeba być płatnym członkiem JTTM; informację można uzyskać wysyłając e-mail do [email protected] z napisem „Membership” w tytule)

25 kwietnia 2017 r. policja hiszpańska aresztowała kilku podejrzanych dżihadystów w Barcelonie w związku z zamachami terrorystycznymi Państwa Islamskiego (ISIS w Brukseli w marcu 2016 r.[1] Hiszpania nie doświadczyła żadnych ataków terrorystycznych od 2004 r., choć w ostatnich latach aresztowano wielu dżihadystów. Istotnie, wielu werbowników i agentów ISIS działało w Hiszpanii; choć kraj nie jest głównym celem ISIS w Europie, jest tam szereg korzystnych okoliczności dla sieci dżihadystycznych: jest częścią UE, jest blisko Afryki Północnej, jest tam ciągły napływ turystów i imigrantów itd. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ISIS wzmocniła swój zasięg medialny po hiszpańsku, prawdopodobnie próbując zwerbować hiszpańskojęzycznych młodych muzułmanów w Hiszpanii i na świecie. Szczególnym celem wysiłków rekrutacyjnych jest społeczność marokańska w Hiszpanii. Należy wspomnieć, że w mentalności dżihadystów, a jeszcze bardziej, zwolenników ISIS, Hiszpania jest uważana za Al-Andalus, którą wszystkie materiały produkowane przez ISIS zawsze zaliczają do ziem, które trzeba ponownie podbić przy pomocy dżihadu[2].

W 2016 r. ISIS nasiliło groźby w mediach wobec Hiszpanii, wzywało do przeprowadzania tam zamachów i obiecywało ponownie podbić Al-Andalus. W marcu 2016 r. jedno z popierających ISIS mediów szerzyło dokument pod tytułem Komunikat dla ludzi w Hiszpanii, grożąc Hiszpanii odwetem, jeśli nie zgodzi się na “zaprzestanie walki z muzułmanami i okupowanie ziemi muzułmańskiej”[3]. W lipcu 2016 r. zaś opublikowało broszurę zatytułowaną Hiszpanio Fernanda, przysięgamy odwet, z wezwaniem do muzułmanów, by dokonywali zamachów terrorystycznych w celu pomszczenia zbrodni popełnionych przez Hiszpanię przeciwko muzułmanom w przeszłości i obecnie, od Inkwizycji do jej uczestnictwa w koalicji zwalczającej terroryzm[4]. Film wideo upubliczniony we wrześniu 2016 r. przedstawia dzieci-żołnierzy ISIS i pokazuje jedno z tych dzieci, które oświadcza, że są gotowi do “zdobycia Rzymu i Hiszpanii”[5].

Agencja informacyjna A’maq w Telegram po hiszpańsku.

Witryna internetowa Al Haqq Media.

Jak powiedziano niedawno w mowie pogrzebowej dla amerykańskiego pracownika mediów ISIS, Ahmada Abousamry, operacje on line mediów ISIS mają na celu uczynienie “nieprawdopodobnym, by była jakakolwiek grupa ludzi na ziemi, do których treści produkowane przez Państwo Islamskie oraz jego publikacje nie dotarłyby w ich języku”[6]. Tak więc ISIS tłumaczy i rozprzestrzenia swoje materiały po hiszpańsku. 27 marca 2017 r. agencja informacyjna ISIS, A’maq, założyła kanał na Telegram po hiszpańsku[7]; szerzy na nim wszystkie oficjalne komunikaty informacyjne, biuletyny, filmy wideo i zdjęcia. W tym samym miesiącu grupa popierająca ISIS o nazwie „Al Haqq Media Center” zaczęła publikowanie materiałów ISIS w tłumaczeniu na hiszpański na nowo stworzonej witrynie internetowej[8], koncie Twittera i kanale Telegram[9]. Al-Haqq Media, które wydaje się być oficjalnie zatwierdzoną przez ISIS operacją medialną, mówi na swojej witrynie internetowej, że jej misją jest “szerzenie przesłania Państwa Islamskiego w różnych językach w celu zjednoczenia wszystkich muzułmanów pod jednym sztandarem. Al Haqq Media produkuje materiał audiowizualny i pisemny po hiszpańsku i po angielsku, skupiając się na tematach  bay’ah [wierność wobec kalifatu], hidżrah [migracja na terytoria ISIS], tawhid [monoteizm] i dżihad”.

ISIS nie jest jedyna grupą dżihadystyczną, która publikuje po hiszpańsku w próbie dotarcia i zwerbowania potencjalnych zwolenników w Hiszpanii. Na przykład, Al-Andalus Media, oddział medialny Al-Kaidy w islamskim Maghrebie (AQIM), opublikował niedawno pełen przekład listu emira AQIM do nowo założonej grupy Al-Kaidy w Sahelu[10].

Komunikat AQIM po hiszpańsku.

 

Przypisy (nie spolszczone):

[1] El Pais (Spain), April 25, 2017.
[2] See MEMRI Daily Brief No. 85, Spain In The Crosshairs Of Islamism, March 28, 2016.
[3] See MEMRI JTTM report Pro-ISIS Group Threatens Citizens Of Spanish-Speaking Countries: We Will Kill You Wherever You Are Unless You Stop Fighting Muslims, May 29, 2016.
[4] See MEMRI JTTM report Pro-ISIS Jihadi Writer Urges Muslims To Carry Out Attacks In Spain, Kidnap Spanish Professionals In North Africa, August 2, 2016.
[5] See MEMRI Special Dispatch No. 6613, ISIS Video Features Children Who Aspire To Martyrdom, Says They Are Being Prepared To Conquer Rome, Spain (WARNING: GRAPHIC), September 16, 2016.
[6] See MEMRI JTTM report Issue 8 Of ‚Rumiyah’: Eulogy For FBI Most Wanted Terrorist Ahmad Abousamra – U.S. Citizen From Massachusetts And Leader Of ISIS Foreign Language Media, April 6, 2017.
[7] Telegram.me/joinchat/AAAAAEHkcOFA4kYZ23yuyQ, accessed April 24, 2017.
[8] Haqqmedia.center, accessed April 24, 2017; hosted in Panama.
[9] Telegram.me/ Haqq Media, accessed April 24, 2017.
[10] Fotooh.net/bendiciones_y_congratulaciones_por, March 17, 2017.

 

If you wish to reply, please send your email to [email protected].