Sieć Al-Dżazira (Katar) nadała 31 maja 2021 r. reportaż o przeciwczołgowej jednostce Hamasu. Reporter Al-Dżaziry spotkał się z przeciwczołgową jednostką Brygad Al-Kassam wewnątrz militarnego tunelu Hamasu. Członkowie jednostki pokazali reporterowi miejsce, z którego przypuścili atak na opancerzony autobus IDF w bazie wojskowej Zikim 20 maja 2021 r. Członek jednostki powiedział, że on i inny „mudżahedin” spędzili pięć dni monitorując ruchy w tym miejscu i recytując Koran, i że kiedy zobaczyli autobus pełen żołnierzy wystrzelili pocisk kornet. IDF informuje, że ten autobus był pusty i nie było izraelskich ofiar w tym incydencie. Członkowie jednostki przeciwczołgowej powiedzieli także Al-Dżazirze, że są odpowiedzialni za inny atak kornetem na pojazd IDF w Netiv HaAsara, w którym zginął jeden żołnierz IDF, a inni odnieśli rany. Członkowie jednostki powiedzieli, że teraz mają wykwalifikowanych strzelców i że “siły okupacyjne” muszą poważnie brać ich pod uwagę. Dodali, że żołnierze IDF muszą teraz chować się w okopach i w lasach ze strachu przed jednostkami przeciwczołgowymi Hamasu. Reporter zakończył pytaniem: „Co przygotowały Brygady Al-Kassam dla [izraelskich] brygad pancernych, jeśli zdecydują się na inwazję lądową Strefy Gazy?”
Aby zobaczyć klip z reportażem Al-Dżaziry w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.
Wojownik przeciwczołgowej jednostki Hamasu: “Otrzymaliśmy rozkazy od naszych dowódców, by załadować stanowiska pocisków przeciwczołgowych… i otworzyć ogień do pojazdów i zgromadzeń syjonistycznego wroga”
Dziennikarz: Idę jednym z tuneli Al-Kassam, gdzie mieści się jednostka przeciwczołgowa. Ta jednostka miała specjalną misję podczas niedawnej eskalacji przeciwko Strefie Gazy i przeprowadziła udane uderzenia. Teraz przeprowadzimy z nimi wywiad.
[…]
Najpierw powiedzcie nam o naturze waszej pracy jako jednostki przeciwczołgowej w niedawnej eskalacji przeciwko Strefie Gazy.
Żołnierz 1: Pierwszego dnia Bitwy Miecz Jerozolimy otrzymaliśmy rozkazy od naszych dowódców, by załadować stanowiska pocisków przeciwczołgowych i rozmieścić naszych ludzi i naszych mudżahedinów w odpowiednich strefach walki w celu otwarcia ognia do pojazdów i zgromadzeń syjonistycznego wroga na obszarach przylegających do naszej lokalizacji, które są w zasięgu naszego wzroku. Wojownicy i niezbędne wyposażenie zostali przydzieleni do stref walki, ale kiedy rozpoczęła się bitwa, wróg zniknął całkowicie w okopach, za murami i w zagajnikach ze strachu, że zostaną zaatakowani. Nawet siły, które wróg używał do rzekomej operacji lądowej zniknęły kompletnie w zagajnikach.

Mimo ciężkiego bombardowania terenu przez samoloty wroga i przez czołgi ulokowane na [izraelskim] terytorium nasi mudżahedini nie drgnęli ani nie wycofali się. Kiedy pojawił się pierwszy cel 13 maja 2021 r. – wojskowy łazik w północnym sektorze koło osiedla Netiv HaAsara, około 4 kilometry stąd – natychmiast został zaatakowany pociskiem kornet. Chwała Allahowi, by to celny i udany strzał, dzięki Allahowi. Wróg przyznał, że [żołnierze] zostali zabici i zranieni w tej operacji. Drugim celem był opancerzony autobus transportujący syjonistycznych żolnierzy. To był wojskowy autobus wewnątrz bazy Zikim i wycelowano w niego z odległości ponad pięciu kilometrów. W tym celu nasi mudżahedini spędzali dnie i noce, aż udało im się precyzyjnie uderzyć w cel.

Żołnierz 2: 15 maja byliśmy na tym stanowisku. Jeszcze jeden mudżahedin i ja spędziliśmy tutaj pięć dni. Spędzaliśmy dni na recytowaniu Koranu, proszeniu Allaha o przebaczenie i monitorowaniu ruchów wroga. To jest wyrzutnia pocisku, jaki wystrzeliliśmy na opancerzony autobus, który był pełen żołnierzy w bazie wojskowej Zikim. Gdy tylko cel przejechał tam, o 10 [godzinie] 20 maja 2021 r., wystrzeliłem do niego. Odpaliłem pocisk kornet z dokładnie tego miejsca. Cel otrzymał bezpośrednie uderzenie, chwała Allahowi.
Reporter Al-Dżaziry: „Wojownicy [jednostki przeciwczołgowej] trenują na nowoczesnych symulatorach zbudowanych przez inżynierów Brygad Al-Kassam w Strefie Gazy… udało im się zneutralizować [izraelską] brygadę pancerną na granicy Gazy”
Reporter: Zauważono, że wasza niedawna operacja była precyzyjna. Czy wojownicy tej jednostki przechodzą szkolenie inne niż szkolenie ogólne?
Żołnierz 1: Powodem, przede wszystkim, jest sukces, jakim obdarza nas Allah. Poza tym mudżahedini przechodzą intensywne programy szkoleniowe. Dzisiaj pokazujemy część tego szkolenia – program symulatorów. Ten program szkoleniowy jest używany przez snajperów przeciwczołgowych, którzy strzelają setki i tysiące razy do bliskich i dalekich celów w dodatku do [strzelania] do stacjonarnych i poruszających się celów w każdym środowisku, gdzie umieszczony jest syjonistyczny wróg. Mamy teraz wysoko wykwalifikowanych strzelców, których siły okupacyjne muszą poważnie brać pod uwagę i ukrywać się w okopach i za murami ze strachu przed ich kulami i pociskami. Wszystko to jest z łaski Allaha.

Reporter: Stoję przy jednej z treningowych pozycji jednostki przeciwczołgowej Brygad Al-Kassam. Wojownicy trenują z nowoczesnymi symulatorami, zbudowanymi przez inżynierów Brygad Al-Kassam w Strefie Gazy.


Brygadom Al-Kassam udało się użyć broni kierowanej w ostatniej wojnie. Udało im się zneutralizować [izraelską] brygadę pancerną na granicy Gazy, mimo jej nowoczesnego systemu. Pozostaje otwarte pytanie: Co przygotowały Brygady Al-Kassam dla [izraelskich] brygad pancernych, jeśli zdecydują się na inwazję lądową Strefy Gazy? Do zobaczenia.