Poniżej podajemy fragmenty reportażu telewizyjnego o szkołach religijnych w Pakistanie, który nadała Al-Arabiya TV 9 lipca 2010 r.:

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/2644.htm .

Przywódca afgańskich talibów, mułła Muhammad Omar, chodził do tej szkoły

Reporter: Szkoła religijna, znana jako madrasa w lokalnym języku tych stron, jest zdefiniowana przez prawo pakistańskie jako miejsce, gdzie przekazywana jest wiedza religijna i gdzie studenci są zakwaterowani. Tym różnią się one od sal nauki w meczetach, znajdowanych w każdym niemal meczecie w Pakistanie, o których nie ma dokładnych statystyk.

Pakistan jest uważany za jeden z krajów islamskich z największą liczbą szkół religijnych – z przybliżoną liczbą 20 tysięcy szkół religijnych w czterech prowincjach kraju.

[…]

Jamia Haqqania w mieście Akora Chattak, w regionie Chyber-Pachtunchwa, jest jedną z najbardziej znanych szkół pakistańskich. Dziesiątki tysięcy afgańskich studentów uczyło się w tej szkole i wielu z nich dołączyło później do ruchu oporu przeciwko sowieckiej inwazji na Afganistan. Zajęli oni czołowe stanowiska w grupach tak zwanych mudżahedinów afgańskich i w ruchu afgańskich talibów. Są wśród nich Maulvi Yunis Khalis i Maulvi Jalaluddin Haqqani – noszący to samo nazwisko co szkoła – i ostatni, ale nie najmniej ważny, mułła Muhammad Omar, przywódca ruchu Afgan Taliban. Niektórzy ludzie uważają Maulvi Sami-ul-Haqqa za duchowego ojca ruchu afgańskich talibów . […]

Dyrektor szkoły: „Osama Bin Laden, Al-Zawahiri i im podobni … studiowali w Europie; polityka i tyrania Zachodu spowodowały ich powstanie”

Samu-ul-Haqq, dyrektor Jamia Haqqania: Tysiące ulama ukończyło [tę szkołę] i żaden nie został aresztowany za akty przemocy lub udział w zamachach samobójczych. To polityka USA produkuje terrorystów. Wśród 40 najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie nie znajdziesz ani jednego uczonego religijnego. To są wszystko inżynierowie, geografowie i lekarze.

Weź na przykład Osamę bin Ladena, Al-Zawahiriego i im podobnych. Polityka i tyrania Zachodu spowodowały ich powstanie. Żaden z nich nie ukończył szkoły religijnej, Oni po prostu chcą rzucać oszczerstwa na te szkoły.

Proponuje, żeby zamiast tego zamknęli uniwersytety Oxford i Cambridge, ponieważ to z nich wychodzą tacy ludzie. […]

Dyrektor szkoły: „Uczeni religijni muszą angażować się w politykę w celu zachowania tożsamości kraju”

Powszechnym błędem jest oddzielanie polityki i religii. Islam jest wszechstronną religią, która obejmuje wszystko. Nie oddziela religii i polityki. To jest zachodnia koncepcja. Według Zachodu najlepszym politykiem jest ten, który najlepiej kłamie i oszukuje. To jest sprzeczne z naszym nauczaniem.

Hadispowiada: “Wiedli ich prorocy Izraelitów”. Dlatego, jako uczeni religijni, musimy angażować się w politykę, żeby wprowadzać w życie religię. Uczeni religijni muszą angażować się w politykę w celu zachowania tożsamości kraju. Nie narzucamy religii żadnemu człowiekowi. To, co chcemy reformować, to ustrój przez działalność parlamentarną i zaprowadzić sprawiedliwość oraz szariat. […]