Reakcje w Iranie na oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela, charakteryzowały się podżeganiem Palestyńczyków, muzułmanów i Arabów do przemocy przeciwko Izraelowi i celom amerykańskim, wezwaniami do ożywienia intifady i wypowiedziami obwiniającymi USA i Izrael za zamieszki na Bliskim Wschodzie i na świecie w proteście przeciwko oznajmieniu Trumpa.
Wysocy rangą przedstawiciele i rzecznicy irańscy – politycy, członkowie armii i dziennikarze – podkreślali, że zniszczenie Izraela jest rychłe i żądali, by kraje muzułmańskie w regionie organizowały armie ludowe typu Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w Iranie (IRGC), by można je było wysłać w celu zniszczenia Izraela.
Poza tymi wezwaniami, szczególnie tymi, które skierowane są do Palestyńczyków, by rozpoczęli nową intifadę przeciwko Izraelowi, informowano, że dowódca Siły Kuds, Kassem Soleimani, rozmawiał 11 grudnia 2017 r. z dowódcami zbrojnych skrzydeł Hamasu – Brygad Izz Al-Din Al-Qassam oraz z Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) i Brygad Al-Kuds – mówiąc, że jest gotowy w każdy sposób wesprzeć i pomóc siłom islamskiego i palestyńskiego oporu i podkreślił, że pozostałe grupy oporu w regionie także są gotowe do obrony meczetu Al-Aksa[1].

Kuwejcka gazeta “Al-Jarida” poinformowała, że według jednego z doradców Soleimaniego, Soleimani zażądał, by dowódcy zbrojnych skrzydeł Hamasu i PIJ rekrutowali nowych aktywistów na Zachodnim Brzegu i miał im powiedzieć, że uzbrojenie Zachodniego Brzegu jest najwyższym priorytetem irańskiego najwyższego przywódcy, Alego Chameneiego. Także według tego doniesienia, już toczą się rozmowy z organizacjami syryjskimi i libańskimi o sposobach szmuglowania broni do Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu[2].
Ponadto, Kais Al-Chazali, przywódca sponsorowanej przez Iran szyickiej milicji, Asa’ib Ahl Al-Hakk, został sfilmowany podczas objazdu izraelsko-libańskiej granicy, kiedy członkowie Hezbollahu informowali go o północnych osiedlach Izraela (patrz klip MEMRI TV tutaj lub poniżej).

Poniżej podajemy reakcje najwyższych członków reżimu irańskiego na oświadczenie prezydenta Trumpa o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela:

Najwyższy przywódca Chamenei: „Wszyscy muszą uczynić wysiłek i poprowadzić dżihad, żeby uratować i wyzwolić lud palestyński”

6 grudnia 2017 r. przemawiając do wysokich rangą przedstawicieli reżimu i ambasadorów krajów islamskich z okazji urodzin proroka Mahometa, irański najwyższy przywódca Ali Chamenei powiedział: „Ameryka, reżim syjonistyczny, ci wszyscy, którzy są zacofani i ci, którzy są podporządkowani supermocarstwom, są faraonami dzisiejszego świata. Inwestują wysiłki, by tworzyć podziały i wojnę w świecie islamskim… Sprawa Palestyny jest na czele spraw politycznych dla islamskiej ummah i muszą uczynić wysiłek i poprowadzić dżihad, żeby uratować i wyzwolić lud palestyński.

Twierdzenie wrogów islamu dotyczące ogłoszenia Jerozolimy jako stolicy syjonistycznego reżimu wynika z ich impotencji. Świat islamski powstanie przeciwko temu spiskowi i syjoniści otrzymają jeszcze ostrzejszy cios w wyniku tego posunięcia. W końcu ukochana Palestyna zostanie wyzwolona. Przyjaciele i wrogowie Iranu na całym świecie muszą być świadomi, że obecne problemy są mniejsze niż problemy ostatnich czterdziestu lat. Iran zneutralizuje je wszystkie siłą i zawiesi flagę honoru islamu na coraz wyższych szczytach”[3].

Najwyższy przywódca Chamenei z prezydentem Hassanem Rohanim w tle (Źródło: Farsi.khamenei.ir)

Prezydent Rohani: „Jerozolima należy do islamu… Jej wyzwolenie jest najwyższym celem muzułmanów

Przemawiając z tej samej okazji prezydent Rohani powiedział: „Zawiązano nowy spisek przeciwko islamskiemu światu. Jerozolima należy do islamu, do muzułmanów i do Palestyńczyków. Nie ma tu miejsca na więcej brawury ze strony globalnej arogancji [USA]. Wyzwolenie Jerozolimy jest najwyższym celem muzułmanów… Żaden naród muzułmański, włącznie z narodem irańskim, nie pozwoli arogancji i syjonizmowi na atakowanie tych rzeczy, które są święte dla islamu.

Muzułmanie, włącznie z Palestyńczykami, muszą się zjednoczyć i powstać przeciwko wielkiemu spiskowi – ogłoszeniu Jerozolimy za stolicę syjonistycznego reżimu. W tej sprawie wielka odpowiedzialność spoczywa na ramionach krajów islamskich i organizacjach współpracy islamskiej”[4].

Piątkowy kaznodzieja Teheranu, ajatollah Chatami: „Nie wolno nam zadowolić się potępieniami… muszą zostać podjęte rzeczywiste kroki”; „Okrzyk ‘Śmierć Izraelowi’ wyraża odrazę i wściekłość Boga”

W kazaniu 8 grudnia piątkowy kaznodzieja Teheranu, ajatollah Ahmad Chatami, powiedział: „Nie wolno nam zadowolić się potępieniami [oświadczenia Trumpa]… muszą zostać podjęte rzeczywiste kroki i jak powiedział mudżahedin przywódca Hezbollahu [Hassan Nasrallah], musimy wydalić ambasadorów i zamknąć ambasady syjonistycznego reżimu na całym świecie”.

Wierni skandowali: „Śmierć Ameryce, śmierć Anglii, śmierć syjonistom”.
Chatami kontynuował: „Wróg stał się bezczelny, ponieważ Ameryka i syjonistyczny reżim widzą, że demonstracje trwają przez pewien czas aż ustają. [Tak więc] nie mogą ustawać. Protesty i demonstracje muszą trwać aż syjonistyczny reżim całkowicie wycofa się z tej zbrodniczej decyzji. Inna sprawa: Nie wolno nie doceniać wartości waszego świętego marszu po kazaniu piątkowym. Bóg kocha tę akcję i ten rytuał protestu. Okrzyk ‘Śmierć Izraelowi’ wyraża odrazę i wściekłość Boga”.
Wierni odpowiedzieli skandowaniem “Śmierć Izraelowi”.

Ajatollah Chatami (Źródło: Mehr News Agency, Iran, 8 grudnia 2017)

Inny punkt [dotyczy tego], że wraz z tą decyzją Trump wymazał rozmowy, które istniały od 70 lat i pokazał, że tylko przez intifadę możemy uzdrowić sprawę palestyńską. Te intifady przekształcają dzień syjonistycznego reżimu w czarną noc. Atakujcie okupacyjny reżim. Im więcej przyczynicie mu szkód, tym bardziej wasze czyny znajdą łaskę w oczach Boga”[5].
Hossein Szejk Al-Islam, doradca ministra spraw zagranicznych, Zarifa: „Poproszę… by użyć potencjału siły ludów w krajach islamskich do zniszczenia okupacyjnego reżimu w Jerozolimie”

11 grudnia Hossein Szejk Al-Islam, doradca irańskiego ministra spraw zagranicznych, Mohammada Dżawad Zarifa, powiedział: „Poproszę przedstawicieli parlamentarnych krajów islamskich, którzy odwiedzą Iran w środę [13 grudnia], by użyli potencjału siły ich ludów do zniszczenia okupacyjnego reżimu w Jerozolimie. Widzieliśmy, co zrobili przeciwko terrorystom w regionie. Niektórzy z naszych drogich [przyjaciół] połączyli się, by bronić grobu wnuka Proroka [w Karbali w Iraku]. Koran wspomina specjalny status meczetu Al-Aksa. Czy kraje islamskie nie mają niezbędnego potencjału do zmobilizowania dla obrony meczetu Al-Aksa, który zajmuje wysokie miejsce wśród muzułmanów?
Tak jak Iran ma Siłę Kuds do obrony interesów Jerozolimy, kraje islamskie muszą zgromadzić specjalne siły, żeby w ten sposób bronić Jerozolimy.

Hussein Szejk Al-Islam (Źródło: Tasnim, Iran, 11 grudnia 2017.)

Wzywam państwa islamskie, szczególnie te, których parlamentarni przedstawiciele mają spotkać się w Iranie w niedalekiej przyszłości, żeby dyskutować i zająć się sprawami w świecie islamskim, by poświęciły szczególną troskę i [udzieliły szczególnego] wsparcia kwestii Jerozolimy, żeby stworzyć armię w świecie islamskim do popierania meczetu Al-Aksa.

Wzywam [dowódcę Siły Kuds] drogiego generała Kassema Soleimaniego: Obiecałeś zakończyć karierę grup terroru [ISIS] w ciągu trzech miesięcy i zrobiłeś to w dwa. Nasz przywódca [Ali Chamenei] powiedział, że reżim syjonistyczny będzie zniszczony w 25 lat. Czy możemy zniszczyć go w 20?”[6]

Szef sztabu Bakeri: Oświadczenie Trumpa “rozpali wielką intifadę… Muzułmanie w regionie nie będą tolerować tej rakowej narośli”
Irański szef sztabu, Mohammed Bakeri, powiedział 12 grudnia: “Ogłoszenie Jerozolimy za stolicę [Izraela] rozpali wielką intifadę, która będzie trudna do strawienia nawet dla sojuszników Ameryki. Ta błędna decyzja będzie początkiem pożądanego rozwoju [wypadków]… Iran jest wystarczająco wielkoduszny, by wybaczyć krajom regionu, które grzeszyły [tj. Arabii Saudyjskiej]. To reżim syjonistyczny jest źródłem wszystkich problemów regionu i muzułmanie w regionie nie będą tolerować tej rakowej narośli”[7].

Szef sztabu Mohammed Bakeri (Źródło: Tasnim, Iran, 11 grudnia 2017.)

Oświadczenie IRGC: Palestyńska intifada wkrótce zniszczy syjonizm
W wydanym 8 grudnia w języku angielskim oświadczeniu w odpowiedzi na wypowiedź Trumpa, opublikowanym przez związaną z IRGC agencję informacyjną Tasnim, IRGC napisał: „Palestyńska intifada będzie kontynuowała na nowym etapie z większą szybkością i pełnym poparciem islamskiej Ummah… Intifada ujawni skandaliczne oblicze strategii i polityki Wielkiego Szatana w regionie. Z bożym błogosławieństwem wielkiego pana położy też natychmiastowy kres zbrodniczemu reżimowi syjonistów i usunie rakowy guz syjonizmu z ciała świata islamskiego”[8].

Symbol IRGC

Sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Ali Szamchani: „Posunięcie Trumpa przyspiesza upadek okupacyjnego reżimu syjonistycznego”; “Jerozolima jest stolicą islamskiego państwa Palestyny”

6 grudnia sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, Ali Szamchani, ostrzegł przed czynieniem “jakiegokolwiek wywołującego napięcie ruchu przeciwko interesom świata islamskiego. Państwa islamskie jednogłośnie potępiają ten spisek, który gwałci prawa ludu palestyńskiego i toruje drogę syjonistycznemu reżimowi i jego okupacji. Te [kraje] użyją wszystkich politycznych narzędzi, jakie mają do dyspozycji, by stanowczo przeciwstawić się [syjonistom]… Syjonistyczny reżim i Ameryka będą bezpośrednio odpowiedzialne za niestabilność i brak bezpieczeństwa, jakie wynikną z [ich] niemądrych posunięć.

Jerozolima jest integralną częścią Palestyny. Każda decyzja o przyszłości tego kraju musi być w interesie jego pierwotnych mieszkańców, a nie tych, którzy tam imigrowali. Żaden kraj nie może podejmować decyzji w imieniu tego islamskiego kraju [Palestyny] ignorując zapewnione prawa ludu palestyńskiego. Posunięcia Trumpa… przyspieszają upadek okupacyjnego reżimu syjonistycznego. Jerozolima jest stolicą islamskiego państwa Palestyny…”[9]

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Ali Szamchani (Źródło: YJC, Iran, 6 grudnia 2017).

Zastępca szefa sztabu, Dżazeiri: Okupanci “nie mają wyboru poza albo opuszczeniem kraju, albo zniszczeniem”

Zastępca szefa sztabu irańskiej armii, Masoud Dżazeiri, powiedział: „Izrael okupuje ziemie Palestyny. Walka ludu palestyńskiego przeciwko temu złośliwemu guzowi trwa [i] to pokazuje okupantom, że nigdy nie zaznają ciszy i pokoju. Nie mają wyboru poza albo opuszczeniem kraju, albo zniszczeniem. Amerykańscy przywódcy i syjonistyczni okupanci mylą się w swoim odczytaniu [rzeczywistości, kiedy] myślą, że w tym wyjątkowym państwie regionu i z powodu zacofania Arabów będą w stanie zrealizować swoje długofalowe cele dotyczące ziemi Palestyny. Zostaną jednak pokonani, tak samo jak źle odczytali [sytuację] w Iraku, Syrii, Jemenie i innych miejscach. W niedalekiej przyszłości arsenał syjonistów będzie należał do Palestyńczyków”[10].

Zastępca szefa sztabu Masoud Dżazeiri (Źródło: ISNA, Iran, 7 grudnia 2017)

Dowódca IRGC Dżaafari: „Muzułmanie muszą zrozumieć, że jeśli nie będą walczyć z tym spiskiem już teraz, czas wkrótce się skończy”

Dowódca IRGC Ali Dżaafari zareagował na oświadczenie Trumpa wypowiedzią z 9 grudnia: “Wszystko to jest wstępem do zniszczenia meczetu Al-Aksa. Muzułmanie muszą zrozumieć, że jeśli nie będą walczyć z tym spiskiem już teraz, czas wkrótce się skończy. Ameryka i reżim syjonistyczny popełnili wielki, historyczny błąd w sprawie Jerozolimy i z pomocą Boga Jerozolima będzie grobem fałszywego reżimu syjonistycznego.

Ta amerykańska decyzja kładzie podstawy pod całkowitą odmowę prawa państwa palestyńskiego do istnienia na ziemi palestyńskiej. Dla osiągnięcia tego celu zignorowali oni i upokorzyli nawet swoich byłych przyjaciół z Fatahu.

Mamy informacje, że ta decyzja jest wynikiem zakulisowych dyskusji, porozumień i koordynacji z pewnymi państwami arabskimi, szczególnie Arabią Saudyjską. Zostali oni poinformowani o tym na kilka miesięcy wcześniej. Reżim saudyjski działa, by zapewnić, że [reakcja] muzułmańska na tę nową zbrodnię Ameryki pozostanie ograniczona do przemówień i komunikatów. Doszli do porozumienia z Ameryką i Izraelem, że nie podejmie się żadnych realnych kroków w obronie Jerozolimy i że sprawa palestyńska zostanie wykluczona z kręgu zainteresowań i uczuć świata islamskiego.

Naród islamski jednak raz jeszcze udaremnił plany i spiski wrogów, tak jak to zrobił w kwestii Kurdystanu, Libanu i Jemenu i ukarze zdrajców”[11].

Minister obrony Hatami: Oświadczenie Trumpa przyspieszy zniszczenie syjonistycznego reżimu”

Minister obrony Amir Hatami powiedział, że oficjalne uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela “przyspieszy zniszczenie syjonistycznego reżimu i wzmocni jedność muzułmanów. Okupanci nigdy nie zaznają spokoju. Nie będą mieli wyboru poza opuszczeniem tego terytorium. Muzułmanie nigdy nie pozwolą na odebranie części ciała świata islamskiego. Administracja amerykańska jest odpowiedzialna za [konsekwencje] tej decyzji, które szkodzą bezpieczeństwu” [12].

Publicysta Hadi Mohammadi: Palestyna zostanie wyzwolona w całości, Bliski Wschód uwolni się od Ameryki i syjonistycznego reżimu

Publicysta Hadi Mohammadi napisał w artykule z 6 grudnia w gazecie “Javan”, która jest związana z nurtem ideologicznym: “To amerykańskie posunięcie stanowi igranie z ogniem i z beczką prochu, która [wybuchnie] w Palestynie, ale [wpłynie na] wszystkie państwa islamskie. [Jeszcze] zanim ten ogień sięgnie Ameryki i syjonistów, zegar zacznie tykać ku zniszczeniu dyktatury, która chowa się za maską [Arabii Saudyjskiej], a rezultatem będzie … upadek arabskich dyktatorów. Palestyna zostanie wyzwolona w całości, Bliski Wschód uwolni się od Ameryki i syjonistycznego reżimu”[13].

Publicysta Hadi Mohammadi (Źródło: Javan, Iran, 6 grudnia 2017.)

Tuba reżimu, “Kayhan”: Trump przyspiesza koniec Izraela

8 grudnia tuba reżimu, gazeta “Kayhan” , ukazała się z nagłówkiem: Trump przyspiesza koniec Izraela”.

W artykule na pierwszej stronie napisano: “Od pierwszych godzin po oświadczeniu o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy szaleństwo Trumpa wywołało falę gniewu w krajach świata islamskiego. Ludność i przywódcy różnych krajów, od Iranu, Iraku, Mauretanii, Libanu i Pakistanu do Indii, Ameryki, Turcji i innych zajęli w tej sprawie ostre stanowisko. Obecnie dyskutują wydalenie izraelskich ambasadorów z tych krajów, które utrzymują z nim [Izraelem] stosunki. Palestyńscy negocjatorzy mówią, że było błędem prowadzenie rozmów [z Izraelem] i że powinniśmy byli stawiać opór…
Sekretarz genralny Hezbollahu w Libanie, Hassan Nasrallah, zajął się tą sprawą w przemówieniu: ‘Uważam, że stoimy przed nową Deklaracja Balfoura. Wszyscy muszą zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa tej amerykańskiej decyzji. To jest punkt zwrotny [który wymaga] od każdego zrozumienia, jaki jest jego obowiązek w tej sprawie’…
Przywódca Korei Północnej, Kim Jong-un potępił tę decyzję amerykańskiego prezydenta i powiedział: ‘Nie ma państwa o nazwie Izrael, żeby Jerozolima była jego stolica’… Trzy lata temu oceniano, że Izrael wyzionie ducha w ciągu 25 lat. To oświadczenie przyspieszy [jego koniec]”[14].

Reporter agencji informacyjnej Tasnim tweetował: Jedynym sposobem ocalenia Jerozolimy jest walka zbrojna od Gazy po Zachodni Brzeg

6 grudnia Hossein Dalirian, korespondent wojenny związanej z IRGC agencji informacyjnej Tasnim, tweetował: „Jerozolima należy do muzułmanów i jedynym sposobem ocalenia jej jest walka zbrojna od Gazy po Zachodni Brzeg”[15].

Zdjęcie towarzyszace tweetowi Daliriana


[1] Tasnim (Iran), December 11, 2017.
[2] Al-Jarida (Kuwait), December 13, 2017.
[3] Farsi.khamenei.ir, December 6, 2017.
[4] Farsi.khamenei.ir, December 6, 2017.
[5] Friday sermon in Teheran, Iranian television, IRIBTV1, December 8, 2017.
[6] Tasnim (Iran), December 11, 2017.
[7] Tasnim (Iran), December 11, 2017.
[8] Tasnim (Iran), December 11, 2017.
[9] YJC (Iran), December 6, 2017.
[10] ISNA (Iran), December 7, 2017.
[11] Tasnim (Iran), December 9, 2017.
[12] Tasnim (Iran), December 11, 2017.
[13] Javan (Iran), December 6, 2017.
[14] Kayhan (Iran), December 8, 2017.
[15] Twitter.com/HosseinDalirian, December 6, 2017.