W odpowiedzi na oświadczenie prezydenta USA, Donalda Trumpa, z 6 grudnia 2017 r. o uznaniu Jerozolimy przez USA za stolicę Izraela i o planowanym przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy, Dżamal Al-Szawahin, publicysta gazety jordańskiego Bractwa Muzułmańskiego, “Al-Sabil”, który jest znany z antysemickich poglądów[1], napisał, że krok Trumpa nie może pozostać bez odpowiedzi i trzeba mu się sprzeciwiać wszystkimi możliwymi środkami. Al-Szawahin wezwał Palestyńczyków i cały świat arabski i islamski, by zrobili wszystko dla przeszkodzenia USA i Izraelowi dokonania kolejnego kroku przeciwko nim, podkreślając, że “operacje poświęcenia” są teraz jedyną opcją dla narodu palestyńskiego. Wezwał Arabów, by poinformowali USA, że odrzucą „umowę stulecia” (jak Trump nazwał wyobrażone porozumienie pokojowe palestyńsko-izraelskie, w którym mają pośredniczyć USA), żeby ostrzegli USA, że wszystkie zachodnie interesy będą w niebezpieczeństwie i przypomnieli im o operacjach poświęcenia, jakie miały miejsce w Izraelu i poza nim.

Dżamal Al-Szawahin (zdjęcie: Paltimes.ps)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty artykułu Al-Szawahina [2]:
Co teraz? [Nie mówię] o demonstracjach, protestach, potępieniach i oporze wobec decyzji USA uznania Jerozolimy za stolicę zbrodniczego tworu i przeniesienia tam ambasady USA, ale o następnej decyzji USA i Izraela. Wydaje się, że czekają aż osiądzie wściekła i szeroko rozpowszechniona reakcja zanim podejmą następny krok, którym będzie nic mniejszego niż ogłoszenie o aneksji Zachodniego Brzegu i unieważnienie tego, co jest znane jako granice z 4 czerwca [1967 r.].

Co zmusi Trumpa do odwołania? Czego boi się kraj wrogi [Izrael]?… Czy kontynuowanie intifady i jej rozszerzenie wystarczą, by przywrócić Jerozolimę jako stolicę Palestyńczyków i wszystkich muzułmanów? Czy jest możliwe, by nieuzbrojeni ludzie żyjący pod oblężeniem i cierpiący z powodu wszelkiego rodzaju żydowskiego terroru, byli zwycięzcy i odzyskali skradzione prawa? Czy palestyńska jedność między Fatahem a Hamasem lub przywrócenie roli OWP wystarczą do walki z wrogiem? Odpowiedzią jest, że wszystko to [istotnie] przywróci chwałę konfliktu i doprowadzi sytuację z powrotem do linii startu, zakładając, że będą trwały działania [palestyńskiego] narodowego ruchu wyzwolenia. To ożywi ruch wyzwolenia Palestyny na bazie walki zbrojnej.

Główną zasadą jest, że [ten] amerykański krok nie może pozostać bez odpowiedzi i trzeba mu się sprzeciwiać wszystkimi możliwymi środkami. Na początek Autonomia [Palestyńska] musi rozwiązać, ogłosić anulowanie [Porozumień] z Oslo, z wszystkim, co to za sobą pociąga i wezwać społeczność międzynarodową do przejęcia odpowiedzialności [za sytuację]. Jest tak, ponieważ operacje poświęcenia stały się jedyną opcją ludu palestyńskiego. Ponadto, konflikt musi otrzymać nową nazwę – „konfliktu arabsko-izraelskiego”, a nie tylko „konfliktu [palestyńsko-izraelskiego]” i ta nazwa musi zostać przyjęta we wszystkich palestyńskich publikacjach. W końcu to Arabowie stracili Palestynę w wojnach, których nie potrafili wygrać, [więc] jest tylko słuszne, że powinni odzyskać własny honor. Również Jerozolima powinna zostać ogłoszona islamską stolicą palestyńską, żeby zaangażować wszystkie kraje muzułmańskie w walce w oparciu o tę perspektywę.
Arabowie musza podjąć skuteczne kroki, które umożliwią Palestyńczykom rozpoczęcie najostrzejszej intifady i poinformować USA o swoim stanowisku, a mianowicie, że w żaden sposób nie mogą zaakceptować “umowy stulecia” i że będą jej się sprzeciwiać, jak długo jej główną cechą jest porzucenie Jerozolimy i danie jej w podarunku ich historycznemu wrogowi. [Arabowie muszą także powiedzieć wyraźnie USA], że nigdy nie będzie pokoju w świetle tego rażącego skrzywienia na korzyść żydowskich okupantów, że wszystkie interesy Zachodu będą w niebezpieczeństwie i że powinni wspomnieć dni heroicznych czynów tych, którzy poświęcili [swoje życie] zarówno w [Izraelu], jak poza [nim].


 

[1] See MEMRI Reports: Special Dispatch No. 6890, Jordanian Columnist In Muslim Brotherhood Daily: A Million Hitlers From All Over The World Will Appear And Eliminate The Jews, April 23, 2017; Special Dispatch No. 5733, Jordanian Journalist: Hitler Was A Million Times More Merciful Than Israel’s Leaders, May 7, 2014; Special Dispatch No. 6580, Jordanian Journalist In Three Antisemitic Articles: The Jews Want To Destroy Other Religions And Peoples And Endanger Europe; Depicting Them In A Positive Light Constitutes Brainwashing, August 18, 2016.
[2] „Al-Sabil” (Jordania), 10 grudnia 2017.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/
If you wish to reply, please send your email to [email protected]