Najnowsza runda walk między Izraelem a Gazą wywołała wiele reakcji Saudyjczyków na Twitterze. Wśród tych reakcji warte zauważenia są tweety, włącznie z tweedami znanych intelektualistów i dziennikarzy, gdzie autorzy stają po stronie Izraela i wyrażają nadzieję na jego bezpieczeństwo i zwycięstwo, atakując równocześnie Hamas i jego politykę, szczególnie ostrzał rakietowy. Kilku napisało, że Hamas strzela rakietami na rozkaz Iranu jako odwet za zacieśnienie sankcji USA z dnia 3 maja 2019 r. Warto wspomnieć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy saudyjscy intelektualiści i świat akademicki otwarcie wyrażają poparcie dla Izraela i krytykę Hamasu.[1]

Poniżej podajemy kilka tweetów:

Saudyjscy dziennikarze i liberałowie: Iran jest w kłopotach, a Palestyńczycy płacą cenę

Liberalny saudyjski autor i intelektualista, dr Turki Al-Hamad, opisał ostatni wybuch walk w Gazie jako przewidywalny i powtarzający się scenariusz, obwiniając zań kłopoty dręczące Iran i Turcję. Tweetował: ”jest to powtarzająca się pętla: rakiety [idą] z Gazy na Izrael, Izrael bombarduje [Gazę], ten lub inny pośredniczy, walki ustają – a zwykli ludzie palestyńscy płacą cenę. To jest ‘opór’, mój przyjacielu. Iran i Turcja są w kłopotach, a Palestyńczycy płacą cenę”[2].

Odpowiadając na tweet Al-Hamada, saudyjski użytkownik Twittera, Mut’ab Al-Dżabrin zaatakował Hamas i jego politykę w Gazie: „Od zamachu stanu Hamasu i przejęciu przez niego Gazy, Strefa [Gazy] cierpi z powodu złego zarządzania, które spowodowało, że [mieszkańcy] stracili nawet najbardziej podstawowe usługi, prąd i wodę. [Wszystko to jest] z powodu głupiej polityki Hamasu, który nie robi niczego poza wystrzeleniem kilku rakiet, które spadają zanim jeszcze dotrą do celu i które nie osiągają żadnej równowagi [sił] i nie wywierają żadnego nacisku politycznego. Kończy się to z izraelskimi uderzeniami, które niszczą infrastrukturę Strefy Gazy”[3].

Znany saudyjski dziennikarz, Muhammad Aal Al-Szejk, który pisze dla saudyjskiej gazety „Al-Jazirah”, tweetował, że strzelanie rakietami z Gazy jest wykonywane  na rozkaz Iranu w odwecie za zaciśnięcie sankcji USA: „Perscy ajatollahowie poinstruowali swoje sługi, Hamas, by rozszerzyli [konflikt] z Izraelem, a ci posłuchali. Wynikiem jest siedmiu martwych Palestyńczyków kontra jeden ranny Izraelczyk. Persowie nasilają presję na USA i Izrael w odwecie za decyzję Trumpa, a ofiarami jest ludność Gazy”[4].

Saudyjski akademik: Niechaj Allah chroni Izrael; wszystkie kraje regionu musza przeciwstawić się terrorowi Hamasu

Saudyjski intelektualista i badacz, 'Abd Al-Hamid Al-Hakim, były dyrektor Bliskowschodniego Ośrodka Badań Strategicznych i Prawnych w Dżudda, który często pisze w poparciu Izraela[5], wyraził nadzieję na pokój z tym krajem i jego narodem, i wezwał region i świat do przyjęcia odpowiedzialności i przeciwstawienia się Hamasowi. Tweetował: „Nasze serca są z wami. Niechaj Allah chroni Izrael i jego naród. Nie pozwolimy zdradzieckiej ręce Iranu i jego agentów w Gazie na sięgnięcie do narodu izraelskiego. Pora powiedzieć to głośno: przeciwstawienie się terrorowi Hamasu jest odpowiedzialnością wszystkich krajów w regionie i społeczności międzynarodowej [jako całości], nie tylko [odpowiedzialnością] Izraela. Mówię to do Arabów…: Czy chcecie, żeby ci mordercy i agenci Iranu rządzili Jerozolimą?!”[6]

Muhammad Al-Kahtani, saudyjski użytkownik z Rijadu, tweetował: „[Przesłanie z] Arabii Saudyjskiej: Stoimy z naszymi kuzynami[7] w Izraelu po terrorystycznym ataku terrorystycznego Hamasu, [w którym] ponad 200 rakiet wystrzelono na nieuzbrojonych cywilów. Niechaj Allah chroni Izrael i da mu zwycięstwo nad terrorystycznym Hamasem i każdym, kto go popiera[8].


[1] See MEMRI reports: Inquiry & Analysis No. 1398, Shift In Saudi Media’s Attitude To Israel – Part I: Saudi Writers, Intellectuals: Iran Is More Dangerous Than Israel; Peace With It Is Vital In Order To Repel Iranian Threat, May 29, 2018; MEMRI Inquiry & Analysis No.1399, Shift In Saudi Media’s Attitude To Israel – Part II: Saudi Writer Who Visited Israel: We Want An Israeli Embassy In Riyadh; We Should Make Peace With Israel, Uproot Culture Of Hatred For Jews, May 29, 2018; Special Dispatch No. 7753,  Contrasting Reactions In Arab World To Gulf States’ Harbingers Of Normalization With Israel, November 7, 2018Special Dispatch No. 8002, Saudi Press Attacks Hamas For Suppressing Gaza Civil Protest: Hamas Members Have Become 'The Gazans’ Hangmen,’ And Capitalize On Gazans’ Blood, April 16, 2019.

[2] Twitter.com/TurkiHAlhamad, May 4, 2019.

[3] Twitter.com/comandanti, May 4, 2019.

[4] Twitter.com/alshaikhmhmd, May 5, 2019.

[5] For statements he made in the past, see MEMRI Inquiry & Analysis No.1399, Shift In Saudi Media’s Attitude To Israel – Part II: Saudi Writer Who Visited Israel: We Want An Israeli Embassy In Riyadh; We Should Make Peace With Israel, Uproot Culture Of Hatred For Jews, May 29, 2018.

[6] Twitter.com/hakeem970, May 5, 2019.

[7] Jews and Arabs refer to each other as „cousins,” since they regard themselves as the descendants of Abraham’s sons, Isaac and Ishmael, respectively.

[8] Twitter.com/Al_qm2014, May 4, 2019.