W artykule w gazecie saudyjskiej „Al-Watan”Ali Al-Sharimi krytykował stanowisko religijne zabraniające muzułmanom w Egipcie składania chrześcijanom życzeń na Boże Narodzenie i wezwał do robienia tego, by zbliżyć chrześcijaństwo i islam.

Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu [1]:

Nie będę zaprzeczał, że ucieszyło mnie kiedyś przeczytanie, iż szejk Al-Azhar, dr Ahmed Al-Tayeb, przewodniczył delegacji islamskiej, w której był również mufti Egiptu i duża liczba uczonych z Al-Azhar, składającej życzenia koptyjskiemu patriarsze Teodorowi z okazji Nowego Roku. Patriarcha opisał to spotkanie, [które miało na celu] złożenie życzeń Koptom w ich święto… jako ważne spotkanie, które pokazuje prawdziwy obraz ludzkiej koegzystencji… Na spotkaniu szejk Al-Azhar powiedział: „Islam wzywa do kochania Koptów i tych, których religia różni się od naszej, i każdego, kto zachowuje się inaczej, nie znając islamu”. Mufti Egiptu powiedział, że powinny odbywać się wspólne spotkania i synowie tej samej ojczyzny powinni składać sobie wzajemnie życzenia pomyślności, [bo] „to jest istota ducha islamu”.

[Cieszyłem się, kiedy] ambasador Malezji w Egipcie ogłosił, że w nadchodzących dniach ponad 20 starszych uczonych Al-Azhar przybędzie do Malezji, pod przewodnictwem szejka Al-Azhar, by nauczać o tolerancji między islamem a innymi religiami oraz o roli Al-Azhar w osiągnięciu pokoju światowego, jedności i zgody między narodami.

Jednak, w odróżnieniu od wielu muzułmanów, nie byłem zachwycony, kiedy usłyszałem kazanie wygłoszone przez szejka [Muhammada] Al-Arifiego w Egipcie [13 stycznia 2013], w którym wyraził on zadowolenie ze związków między Koptami i muzułmanami… ponieważ [jego kazanie] zawierało sprzeczności. Czy nie jest dziwne, że szejk wygłasza ostrzegające kazanie i używa wyrażenia „rekomenduje się, byście dobrze traktowali Koptów”, ale zapytany przy innej okazji o składanie chrześcijanom życzeń w ich święta, mówi: „Można pogratulować ‘niewiernemu’ z takich szczęśliwych okazji jak promocja, uzyskanie dyplomu i tym podobne, ale zabronione jest składanie mu życzeń pomyślności dla rytuałów religijnych”…?

W kraju takim jak Egipt, dlaczego muzułmanin nie może życzyć chrześcijańskiemu [sąsiadowi] pomyślności z okazji narodzin Jezusa, o którym mówi Koran…? Dlaczego nie powinniśmy składać życzeń [chrześcijanom] w urodziny Jezusa, skoro to On zapowiedział przyjście naszego Proroka Mahometa…? Dlaczego nie powinniśmy składać im życzeń w urodziny Jezusa, skoro jesteśmy bliżej Niego [niż oni]? Dlaczego nie powinniśmy wyrazić naszej radości z narodzin Jezusa, kiedy Koran powiada: „A pokój będzie z nim w dniu, w którym się narodził i w dniu, w którym umiera, i w dniu, w którym zmartwychwstanie” ? [2]

… Widzę chrześcijański [Nowy] Rok jako ruch odnawiający, który łączy kalendarze Hidżri i chrześcijański w celu urzeczywistnienia historii spotkania i wzajemnego zrozumienia między członkami wyznań monoteistycznych, szczególnie chrześcijaństwa i islamu. Ta okazja powoduje, że wspominamy życie Jezusa i uczymy się od Niego, jak osiągnąć pokój światowy, tak samo, jak żyjemy [tym stylem życia] z naszym szlachetnym Posłańcem [Prorokiem Mahometem], który, zainspirowany przez Allaha, ustalił błogosławieństwo islamu: „Pokój będzie z tobą”… [i nauczył nas] życia w pokoju, dyskutowania naszych nieporozumień i osiągania wzajemnego zrozumienia, okazywania [empatii] wzajem wobec siebie i nie używania ohydnego języka sekciarskiego, ale języka miłości, który otworzy wzajemnie serca ludzi.

Musimy odczytać naszą rzeczywistość i nie ulec tym, którzy próbują rysować obraz konfliktu między islamem a chrześcijaństwem bez zrozumienia, że prawdziwym problemem konfliktu jest tyrania. Są tyrani wśród muzułmanów, tak samo jak wśród chrześcijan i Żydów. Powinniśmy radować się z tej wielkiej okazji – szczególnie ponieważ nasze społeczeństwa są zmęczone łagodzeniem tragedii, a kryzysy bezustannie je destabilizują.

Ostatecznie musimy zapytać: co mamy do stracenia przez przyniesienie radości w serca naszych chrześcijańskich braci?

———————————-

[1] “Al-Watan” (Arabia Saudyjska), 20 stycznia 2013.

[2] Koran 19:15.