W artykule zatytułowanym „Są samobójstwa i są samobójstwa” w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Sharq Al-Awsat”, iracki publicysta i pisarz Chalid Kisztainy porównał naukowców z zachodniego projektu kosmicznego, którzy planują wybrać się w podróż w jedną stronę na Marsa [1], z zamachowcami samobójcami na Bliskim Wschodzie. Powiedział, że podczas gdy ci pierwsi poświęcają swoje życie dla nauki i ludzkości, ci drudzy odrzucają własne życie na rzecz ignorancji, zabijając przy tym dziesiątki innych.

Poniżej podajemy fragment jego artykuły [2]:


Chalid Kishtainy (zdjęcie: Aawsat.com)

„Podczas gdy większość zacofanych krajów zajmuje się nonsensami, potwornościami i ISIS, na Zachodzie 100 naukowców z najwyższymi tytułami akademickimi trenuje, by wybrano pięcioro spośród nich, mężczyzn i kobiet, do imponującej podróży kosmicznej. Będą oni podróżować wśród gwiazd, meteorów i komet na niebie, a po sześciu miesiącach dotrą do Marsa i wylądują na nim. Będą wyposażeni w najnowocześniejsze instrumenty naukowe w celu wykonania wielu eksperymentów z glebą marsjańską, skałami i środowiskiem, których wyniki wyślą swoim kolegom naukowcom na ziemi wraz z własnymi komentarzami, obserwacjami i odkryciami. Któregoś dnia usłyszymy o tym i niezmiernie nam to zaimponuje…

Jednym z celów tych naukowców jest odkrycie, czy istnieją jakieś stworzenia lub jakiekolwiek ślady życia na Marsie: rośliny, zwierzęta lub owady. Ich statek kosmiczny zużyje całe paliwo na podróż do tego odległego miejsca, nie będzie więc w stanie powrócić na Ziemię. Umrą tam i w ten sposób powstanie pierwszy ludzki cmentarz na Marsie.

Sprawy będą przedstawiały się inaczej, jeśli znajdą na Marsie powietrze i wodę, będą siać i zbierać żywność na swoje potrzeby, pobiorą się i założą nowe społeczeństwo, a później cywilizację marsjańską. Mam nadzieję, że będzie to bezpieczniejsze i bardziej cywilizowane społeczeństwo niż nasze, bo żadna [osoba] z tych pięciorga nie należy do ISIS ani do jednej z innych organizacji ekstremistycznych.

Ta wybrana grupa wybitnych naukowców wybierze się na tę [misję] samobójczą, wiedząc, że nigdy nie wrócą na Ziemię. Będą podróżować przez przestrzeń kosmiczną i ich statek kosmiczny przemierzy nieskończone głębie przestrzeni, dołączając do skał i gwiazd, które okrążają słońca nieskończonego wszechświata.

Ci naukowcy wykonają tę misję w służbie wiedzy i nauki, tak jak [podróżnicy] XIX wieku, którzy wyprawiali się do Bieguna Południowego i ginęli tam w poszukiwaniu wiedzy i odkryć, i jak lekarze, którzy ryzykowali życie, wstrzykując sobie najbardziej niebezpieczne substancje, by uratować ludzkość przed chorobami.

Tak, my także mamy poszukiwaczy samobójstwa. Znajdziesz ich wszędzie: w Somalii, Iraku, Syrii, Egipcie i Libii, owijających pas z ładunkami wybuchowymi wokół brzuchów i wysadzających się w powietrze, poświęcając swoje życie i młodość. A w imię czego? W imię ignorancji i analfabetyzmu. Wraz z nimi giną dziesiątki niewinnych ludzi, którzy ich nie znają i nie mają nic wspólnego z ich myślami, marzeniami i urojeniami.

Jedni i drudzy [naukowcy i terroryści] popełniają samobójstwo! Jak jednak wielka jest różnica między nimi i między tym, co robią? Ludzie Zachodu wylądowali na Księżycu, ale im to nie starczyło i teraz chcą wylądować na Marsie. Podczas gdy ekstremiści są zajęci oskarżaniem każdego, kto się z nimi nie zgadza, o herezję”.

Przypisy:

[1] Kisztainy najwyraźniej mówi o inicjatywie Mars One, organizacji non-profit z siedzibą w Holandii, która przedstawiła plan wysłania pierwszych ludzi na Marsa i założenia tam stałej kolonii do roku 2027.
[2] “Al-Sharq Al-Awsat” (Londyn), 26 maja 2015.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .