Ostatnio opublikowano w prasie egipskiej artykuły atakujące Al-Azhar, najwyższy autorytet religijny Egiptu, z powodu tego, że jego uczeni nie robią wystarczająco dużo, by zrealizować wezwanie prezydenta Egiptu, 'Abd Al-Fattaha Al-Sisiego do „zrewolucjonizowania” dyskursu religijnego. ale zamiast tego nadal kultywują ekstremizm. Dwa szczególnie ostre artykuły napisał Ahmad 'Abd Al-Tawab, publicysta oficjalnej gazety “Al-Ahram”. Napisał on, że jednym z powodów niedawnej serii ataków na Koptów [1] jest ekstremistyczny program nauczania Al-Azhar, który zatruwa umysły ludzi. Dodał, że mimo pozornie pozytywnego przyjęcia wezwania A-Sisiego do reformy dyskursu religijnego, Al-Azhar nie zrobił niczego, by zrealizować to wezwanie [2]. Poniżej podajemy fragmenty jego artykułów:Wewnętrzny dziedziniec Al-Azhar (Zdjęcie: Muslimheritage.com)

Zatruwające programy nauczania Al-Azhar są odpowiedzialne za ataki na Koptów; Al-Azhar oskarża każdego, kto się z nim nie zgadza, o herezję

W pierwszym artykule 'Abd Al-Tawab napisał: „[Pozwólcie, że powiem] bez owijania w bawełnę, że instytucje Al-Azhar nie podjęły ani jednego poważnego kroku w reakcji na wezwanie prezydenta Al-Sisiego do rewolucji religijnej [3]. [Tutaj jest] jeden przykład tej dziwnej sytuacji. Państwo pobiera podatki od wszystkich swoich obywateli, muzułmanów i Koptów, które dołączają do innych dochodów [wydawanych] na rzecz zarówno muzułmanów, jak Koptów. Z tych funduszy finansuje się różne [usługi] publiczne, między nimi edukację, co obejmuje Al-Azhar, jego instytucje i uniwersytet. [Niemniej] studentów [Al-Azhar] uczy się z zatrutych programów, które szkodzą podatnikowi bardziej niż komukolwiek innemu, a szczególnie Koptom! Innymi słowy, społeczeństwo płaci za szkolenie, edukowanie i kultywowanie grupy [absolwentów], którzy nienawidzą społeczeństwa, są wobec niego wrodzy i atakują je według własnego uznania! Do dnia dzisiejszego Al-Azhar z jego programami uczy studentów rzucania oskarżeń o herezję wobec każdego, kto się z nimi nie zgadza, i do definiowania budowy kościołów jako przestępstwa. Na niektórych kursach [wykładanych w Al-Azhar] mówi się, że kościoły powinny być zakazane we [wszystkich] krajach, które wcześni muzułmanie zdobyli siłą swojej broni, włącznie z Egiptem. W dodatku uczy się [studentów], że każdy, kto nie modli się – lub choćby modli się bez uprzedniego dokonania rytuału oczyszczającego – musi zostać zabity i zbrodnię zamordowania go można zlekceważyć.

Niektórzy badacze i intelektualiści dokonują wysiłków, by poinformować społeczeństwo o tych przerażających faktach, wśród nich [egipski prawnik i badacz islamu] Ahmad Abdu Maher. Mówi on, że uczeni z Al-Azhar oskarżają go o herezję, podczas gdy odmawiają oskarżenia ISIS o herezję [4]. W rzeczywistości, niektórzy uczeni Al-Azhar mówią [nawet], że uczestnictwo w [międzynarodowej] koalicji walczącej z ISIS jest zdradą Allaha i Jego Posłannika.

Stąd więc błędem jest mówienie, że ataki, jakie obecnie mają miejsce wobec Koptów w Minya i innych miejscach, są czynami jednostek [a nie częścią szerszego zjawiska]. Studenci [Al-Azhar] będą kontynuować swoje studia aż zdobędą dyplom lub licencję nauczania w meczecie, a wtedy będą szerzyć wśród wiernych to, czego się nauczyli.

Minęły niemal dwa lata od wezwania prezydenta [do rewolucji religijnej], które było [pozornie] pozytywnie przyjęte przez uczonych z Al-Azhar. Czas dowodzi jednak, że oni [udawali] elastyczność, żeby fala przeszła spokojnie [nad nimi]. Podkreśla to wagę utworzenia komisji narodowej do wykonania tego zadania, która może obejmować uczonych z Al-Azhar, jeśli nie będą [tam] większością, która przejmie decyzje [komisji]. Inaczej będziemy wciągnięci w dalsze marnowanie czasu i wysiłku, i umożliwimy ekstremizmowi jeszcze większy wzrost” [5].

Al-Azhar nie pomaga promować religijnej rewolucji Al-Sisiego

W drugim artykule 'Abd al-Tawab omawiał spotkanie Al-Sisiego z szejkiem Al-Azhar, Al-Tajebem, po kryzysie w sprawie jednolitych kazań [6] i powtórzył twierdzenie, że mimo pozornie chętnego przyjęcia wezwania Al-Sisiego do reformy dyskursu religijnego Al-Azhar w rzeczywistości nie zrobił nic, by promować tę sprawę. Napisał: „Istnieje potrzeba, wręcz zasadnicza potrzeba tej rewolucji [jako części] starań o ustanowienie konstytucji, która położy fundamenty pod nowoczesne państwo. [Musi to być zrobione] przez wzmocnienie swobód i obronę ich, włącznie ze swobodą wyznania, badań naukowych, twórczości literackiej i artystycznej itp., a także przez wzmocnienie wszystkich traktatów międzynarodowych, których sygnatariuszem jest Egipt.

Duchowni z Al-Azhar mile powitali wezwanie prezydenta do rewolucji [religijnej], ale nigdy nie przełożyło się to na czyny. W rzeczywistości, przez ponad dwa lata działalność [Al-Azhar] szła w odwrotnym kierunku: bezlitośnie atakowali każdego z inna opinią, używając bez wahania broni oskarżeń o herezję, lub wnosząc sprawy do sądu, co umieściło kilku ludzi za kratami, to zaś w oparciu o prawa, które uważa się za wymagające poprawek tak szybko, jak to możliwe, w celu przystosowania ich do nowej konstytucji.

Oczekiwana zmiana [dyskursu religijnego] nie zostanie osiągnięta przy pomocy przełomu w walce z ideologią ekstremistyczną w Internecie. Jest to strata czasu i wysiłku [ponieważ jest to próba] leczenia objawów i wyników [ekstremizmu] zamiast skupienia się na właściwych rzeczach – takich jak [zreformowanie] programów nauczania, które nadal zawierają przerażające poglądy, ulepszenie [poziomu kształcenia] nauczycieli i przystosowanie ich do ducha czasów, usunięcie ekstremistów z wysokich stanowisk i egzekwowanie prawa [państwowego] zamiast tradycyjnych [sesji] pojednania [z Koptami…” [7]


Przypisy (nie spolszczone):


[1] Recently there has been an escalation in attacks on Copts in Egypt, especially in the rural governorates of Minya and Beni Suef, and mainly due to rumors that Copts are using private homes in various villages as churches.

[2] In a third article about Al-Azhar, 'Abd Al-Tawab criticized its involvement in Egypt’s foreign policy, after Al-Azhar Sheikh Ahmed Al-Tayeb met with Egypt’s new ambassadors. Al-Ahram (Egypt), August 18, 2016. Also noteworthy was an article by Al-Ahram columnist Muhammad Al-Dasuqi, who likewise wrote that this institute was not reforming the religious discourse (Al-Ahram, Egypt, June 20, 2016), and an article was by journalist Khaled Al-Montasser, who wrote in Al-Watan on June 24, 2016 that Al-Azhar was delaying the publication of a comprehensive paper on the renewal of religious discourse written by senior Al-Azhar scholar Dr. Salah Fadl. Al-Watan also published a series of articles about corruption in Al-Azhar’s institutions. See Al-Watan (Egypt), August 3, 2016; July 13, 20, 27, 2016; June 8, 15, 22, 29, 2016, May 4, 11, 25, 2016; April 13, 20, 2016.

[3] Al-Sisi called for a „religious revolution” in a December 2014 speech. Even before this he endorsed the call made by Mansour Adly, who served as interim president of Egypt before Al-Sisi’s election, to „renew the religious discourse.” See MEMRI Special Dispatch No. 6114, Egyptian Columnists On Al-Sisi Regime’s Campaign For 'Renewal Of Religious Discourse’ As A Way Of Fighting Terrorism, July 23, 2015.

[4] On Al-Azhar’s refusal to call ISIS heretical, see MEMRI Special Dispatch No. 5910, Al-Azhar: The Islamic State (ISIS) Is A Terrorist Organization, But It Must Not Be Accused Of Heresy, December 21, 2014.

[5] Al-Ahram (Egypt), July 25, 2016.

[6] On this affair, see MEMRI Special Dispatch No. 6556, Egypt’s Al-Azhar Opposes Ministry Of Religious Endowments Plan For Uniform Friday Sermon, August 4, 2016.

[7] Al-Ahram (Egypt), August 6, 2016. „Traditional reconciliation” refers to extra-judicial „community justice meetings” that have been used to affect a reconciliation between Muslims and Copts following clashes between the communities. Many Copts, as well as others in Egypt, have protested this practice, claiming that it is used as a way to avoid prosecuting Muslims for violence against Copts or to persuade the Copts to forgo their legal rights. See for example Al-Ahram (Egypt), July 9, 2016; Al-Yawm Al-Sabi’ (Egypt), July 27, 2016; copticsolidarity.org, August 8, 2016; dailynewsegypt.com, May 29, 2016. The „Egyptians against Discrimination” rights group recently held a demonstration in front of the prosecutor general’s office in Cairo in which they protested these reconciliation meetings and accused the state of „conspiring” with the perpetrators of attacks on Copts. Al-Ahram (Egypt), August 16, 2016; Al-Wafd (Egypt), August 15, 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .