Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj. 

W ostatnich miesiącach Zabihullah Mudżahid, rzecznik Islamskiego Emiratu Afganistanu (dżihadystycznej organizacji talibów, którzy przejęli władzę 15 sierpnia 2021 r.) i pełniący obowiązki ministra obrony, Maulvi Mohammad Jakoob Mudżahid, syn nieżyjącego założyciela Talibanu, mułły Mohammada Omara, wygłaszali wypowiedzi pokazujące dżihadystyczną ideologię Talibanu i grożące Zachodowi.

Zabihullah Mudżahid, który był rzecznikiem Islamskiego Emiratu w latach, kiedy ta organizacja działała pod ziemią i prowadziła dżihad przeciwko siłom USA i NATO, jest także wiceministrem informacji i kultury w rządzie talibów, który nie jest jeszcze uznawany przez międzynarodową społeczność.

W pierwszym tygodniu stycznia 2022 r. Zabihullah Mudżahid udzielił wywiadu „Azadi Radio” – stacji radiowej w języku paszto – w którym oświadczył, że talibscy zamachowcy-samobójcy będą częścią afgańskiej armii[1]. Grupy dżihadystyczne używają arabskich słów „Isztiszhadi” lub „Fidajeen” na szukających męczeństwa zamachowców-samobójców.

Zabihullah Mudżahid powiedział: „Nasi mudżahedini w Isztiszhadi Kandaks [szukające męczeństwa bataliony] będą częścią armii i będą Siłami Specjalnymi zorganizowanymi pod zarządem ministerstwa obrony. Siły Specjalne zostaną ustanowione w określonych liczbach i używane do specjalnych operacji”[2].

Biuro Isztiszhadi Kandaks (tj. “szukającego męczeństwa batalionu”)
Biuro Isztiszhadi Kandaks (tj. “szukającego męczeństwa batalionu”)

W grudniu 2021 r. ujawniono także, że podczas rozmów w Doha Islamski Emirat powiedział Stanom Zjednoczonym, że jeśli USA będą nalegały na wysłanie 2000 żołnierzy do swojej ambasady w Kabulu, talibowie w ramach dwustronnej umowy rozmieszczą 2000 „fidajeen mudżahideen [tj. zamachowców-samobójców]” w afgańskiej ambasadzie w Waszyngtonie.

 

Zabihullah Mujahid, rzecznik Islamskiego Emiratu
Zabihullah Mujahid, rzecznik Islamskiego Emiratu

11 grudnia 2021 r., Maulvi Mohammad Jakoob Mudżahid, syn niezyjacego założyciela Talibanu, mułły Mohammada Omara Mudżahida, a obecnie pełniący obowiązki ministra obrony Afganistanu w rządzie talibów, tweetował: “Jeśli Ameryka chce 2000 angielskich [tj. amerykańskich] żołnierzy w ambasadzie w Afganistanie, my także chcemy 2000 Fidajeen Mudżahideen [tj. zamachowców-samobójców] z Siły Fateh Force w ambasadzie Afganistanu w Ameryce”[3].

Na początku lipca 2021 r., Zabihullah Mudżahid oświadczył w wywiadzie dla afgańskiego ToloNews, że Taliban nie został zobowiązany przez porozumienie z Doha z 2020 r. do zerwania związków z Al-Kaidą, jako że takie grupy są częścią islamskiej wiary.

Rzecznik Talibanu powiedział: „[Pakt] nie wspomina niczego o stosunkach [między Talibanem a Al-Kaidą]. Stosunek między muzułmanami na świecie jest w [ich] wierze. To zupełnie nie jest logiczne [zerwanie stosunków z Al-Kaidą]. Sprawa była także wspomniana w naszych negocjacjach. Wyjaśniliśmy to Amerykanom …”[4]

Kliknij poniżej, żeby zobaczyć klip MEMRI TV z niedawną wypowiedzią rzecznika Talibanu i wiceministra ds. informacji i kultury, Zabihullaha Mudżahida o włączeniu zamachowców-samobójców do afgańskiej armii.


[1] Pa.AzadiRadio.com, January 3, 2022.

[2] MEMRI TV Clip No. 9281, Taliban Spokesman and Deputy Minister Zabihullah Mujahid: Our Army’s Special Forces Will Include Martyrdom-Seeking Battalions, January 3, 2022..

[3] MEMRI JTTM Report, Afghan Taliban Defense Minister Maulvi Mohammad Yaqoob Mujahid: 'If America wants 2,000 English [i.e., American] Troops At Its Embassy In Afghanistan, We Also Want 2,000 Fidayeen Mujahideen [i.e., Suicide Bombers] From The Fateh Force At The Embassy Of Afghanistan In America’, December 20, 2021.

[4] MEMRI Special Dispatch Series No. 9449, Afghan Taliban Spokesman Zabihullah Mujahid Declares That Women Are Not Permitted To Sing Or Become President Of Afghanistan, Refuses To Denounce Al-Qaeda: 'The Relation Between Muslims In The World Is In Faith; [To Cut Ties With Al-Qaeda] Is Not Logical At All’, July 19, 2021.