W wywiadzie dla egipskiej gazety opozycyjnej “Al-Wafd” 23 czerwca 2010 r. współzałożyciel i przywódca Hamasu, Mahmoud Al-Zahhar, powiedział, że Hamas opowiada się za wyzwoleniem całej Palestyny, od granicy libańskiej do Rafah i od Morza Martwego do Morza Śródziemnego. Powiedział, że zgoda Hamasu na państwo palestyńskie w granicach z 1967 r. jest planem stopniowym, którego pierwszym etapem jest wyzwolenie Zachodniego Brzegu i Gazy – i że Fatah wierzy, w odróżnieniu od Hamasu, iż jest to ostateczny [1] .

Poniżej podajemy fragmenty innego wywiadu z Al-Zahharem, nadanego przez Future News TV 15 czerwca 2010 r.:

Mahmoud Al-Zahhar: Wyzwoliliśmy Gazę, ale czy uznaliśmy Izrael? Czy zrezygnowaliśmy z naszej ziemi okupowanej w 1948 r.? Żądamy wyzwolenia Zachodniego Brzegu i ustanowienia państwa na Zachodnim Brzegu i w Gazie z Jerozolimą jako stolicą – ale bez uznania [Izraela]. To jest klucz – bez uznania izraelskiego wroga na choćby jednym centymetrze ziemi.

To jest nasz plan na tym etapie – wyzwolić Zachodni Brzeg i Gazę bez uznania prawa Izraela do ani jednego centymetra ziemi i bez rezygnacji z Prawa Powrotu dla ani jednego palestyńskiego uchodźcy.

[…]

Naszym planem na tym etapie jest wyzwolenie każdego centymetra ziemi palestyńskiej i ustanowienie państwa. Naszym ostatecznym planem jest [posiadanie] Palestyny w całości. Mówię to głośno i wyraźnie, żeby nikt mnie nie oskarżył o posługiwanie się taktyką polityczną. Nie uznamy izraelskiego wroga.

Jeśli chodzi o kwestię referendum – [Autonomia Palestyńska] jest gotowa narzucić ludziom swoje stanowisko siłą. Kto chce urządzać referendum i wierzy, że może otrzymać całą Palestynę dla Palestyńczyków, może urządzać referendum, ale my nie zrezygnujemy z naszej platformy oporu i planu wyzwolenia całej Palestyny. To jest jednoznaczne.

[…]

Gdybyśmy mogli teraz wyzwolić Negev, kontynuowalibyśmy [działalność militarną], ale nasze możliwości dyktują, że po tym, jak pozbyliśmy się obecności izraelskiej w Gazie, musimy wykończyć resztki tej okupacji i ruszyć na Zachodni Brzeg.


[1] Źródło: “Al-Wafd”, Egipt, 23 czerwca 2010, http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/28101.htm