Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj. 

17 maja 2024 strony internetowe wspieranych przez Iran irackich Brygad Hezbollahu i ruchu Hamas doniosły, że sekretarz generalny irackich Brygad Hezbollahu, Abu Hussein Al-Hamidawi, rozmawiał telefonicznie z Ismailem Haniją, szefem Biura Politycznego Hamasu i omawiali „rozwój sytuacji politycznej i sytuacji w terenie” podczas wojny w Gazie.

Według strony internetowej Brygad Hezbollahu Al-Hamidawi powiedział Haniji, że „skrupulatnie i codziennie śledzi bohaterskie bitwy toczone przez naszych synów, naszych braci i nasz lud w Gazie… które są przykładem demaskującym [hańbę] tych, którzy usprawiedliwiają swój brak działania pod pretekstem braku zasobów i możliwości… co umożliwi narodowi islamskiemu pozbycie się wszystkich reżimów kontrolujących jego zasoby i okupujących jego ziemie”. Al-Hamidawi dodał, że „Naród iracki i jego islamski ruch oporu są wdzięczni, zboleli i zawstydzeni, ponieważ w przeszłości nie byli w stanie zrobić więcej, niż zrobili, czyli mniej, niż należało zrobić… Potop Al-Aksa przywrócił Irak w centrum islamsko-arabskiej walki z syjonistami… co niewątpliwie przyczyni się do przyspieszenia zakończenia syjonistycznej okupacji naszej ziemi od rzeki do morza”.

Al-Hamidawi zapewnił, że „islamski ruch oporu nie będzie szczędził wysiłków, krwi ani pieniędzy, aby pomóc naszemu ludowi w Gazie”. Hanija wyraził uznanie dla pomocy, jakiej frakcje Islamskiego Oporu w Iraku udzielają narodowi palestyńskiemu poprzez ataki na „twór syjonistyczny” i dodał, że męczennicy, których naród iracki i jego „szlachetny” ruch oporu poświęcili dla Palestyny, to dowód jedności krwi i poparcia dla sprawy palestyńskiej. Hanija podziękował rodzinom męczenników w Iraku, które, jak powiedział, poniosły ofiary tak samo, jak poniosły ofiary rodziny męczenników w Gazie. [1] Po opublikowaniu raportu oficjalny kanał Telegramu Brygad Hezbollahu udostępnił plakat przedstawiający dwóch agentów grupy przygotowujących broń oraz cytat z uwag Al-Hamidawiego, jak podano na stronach internetowych. [2]

Od wybuchu wojny między Hamasem a Izraelem w następstwie ataku Hamasu na społeczności i bazy wojskowe w Izraelu 7 października 2023 r. wspierane przez Iran szyickie bojówki, które zjednoczyły się pod sztandarem Islamskiego Ruchu Oporu w Iraku, twierdzą, że przeprowadziły dziesiątki ataków dronami i rakietami na cele na terytorium Izraela, aby „pomóc naszemu narodowi w Gazie oraz w odpowiedzi na akty rzezi dokonane przez twór opresyjny [tj. Izrael] na palestyńskiej ludności cywilnej”. [3]

Oprócz tych ataków milicje pracują nad uzbrojeniem frakcji palestyńskich na terytoriach palestyńskich, między innymi poprzez przemyt broni przez Jordanię. 1 kwietnia Abu Ali Al-Askari, rzecznik wojskowy irackich Brygad Hezbollahu, ogłosił, że Islamski Ruch Oporu w Iraku „poczynił przygotowania do wyposażenia braci mudżahedinów z islamskiego ruchu oporu w Jordanii we wszystko, co jest potrzebne dla 12 tysięcy wojowników, w tym broń lekką i średnią, wyrzutnie rakiet przeciwpancernych, rakiety taktyczne, miliony sztuk amunicji i tony materiałów wybuchowych.”

Al-Askari powiedział, że zrobiono to, „abyśmy mogli wspólnie działać w obronie naszych palestyńskich braci i zemścić się za atak synów małp i świń na honor muzułmanów”. [4] Źródła w milicji określiły nawet Jordanię jako nową „linię frontu ruchu oporu”, którą należy aktywować.

Według doniesień jordańskiego aparatu bezpieczeństwa deklaracje te to nie tylko puste słowa i udaremniono kilka prób milicji, która na rozkaz Iranu przemycała broń do frakcji palestyńskich przez terytorium Jordanii, a także próby infiltracji terytorium Jordanii przez bojówkarzy. [5]

Co więcej, 15 maja jordańskie źródło bezpieczeństwa powiedziało do Petra, oficjalnej jordańskiej agencji prasowej, że w ostatnich miesiącach jordański aparat bezpieczeństwa udaremnił „liczne próby” przemytu broni, w tym min Claymore, materiałów wybuchowych, karabinów kałasznikowa i 107- milimetrowych rakiet Katiusza. Źródło podało dalej, że pod koniec marca próba przemytu „milicji wspieranej przez jeden z krajów”, tj. Iran, do „komórki [terrorystycznej] w Jordanii” została udaremniona, a członkowie tej komórki aresztowani. [6]


[1] Kataibhezbollah website, May 17, 2024.

[2] Hamas website, May 17, 2024.

[3] See for example MEMRI JTTM Reports: Iran-Backed 'Islamic Resistance In Iraq’ Claims Three Attacks Against Israel In Past 48 Hours, May 16, 2024; and Iran-Backed 'Islamic Resistance In Iraq’ Claims Attack On Eilat, Israel Using New Type Of Drones, May 14, 2024.

[4] See MEMRI JTTM Report: Iran-Backed Militias In Iraq And Lebanon: Killings Of Senior Islamic Revolutionary Guard Corps Officials In Damascus 'Won’t Go Unpunished;’ Iraqi Hizbullah Declares Intent To Arm Thousands Of Operatives In Jordan To Take Revenge On 'The Sons Of The Monkeys And The Pigs’, April 2, 2024.

[5] See MEMRI JTTM Report: Elements In The Iran-Led Resistance Axis: 'Jordan Is A New Resistance Front’, April 5, 2024.

[6] Petra.gov.jo, May 15, 2024.

The full text of this post is available to subscribers.