Wprowadzenie

Tareq Al-Suwaidan, 58 lat, jest znanym kaznodzieją islamistycznycm z Kuwejtu i przywódcą Bractwa Muzułmańskiego w Kuwejcie [1] , jak również popularnym islamskimmówcą motywacyjnym i kaznodzieją telewizyjnym; zarabia ponad milion dolarów rocznie na swoich programach i pogadankach telewizyjnych. Sprzedał ponad dwa miliony egzemplarzy swojej CD „Życie Proroków” [2] .

Al-Suwaidan ma silne związki z Zachodem, od ukończenia liceum i uczelni w USA i mieszkania tam, do wygłaszania przemówień do dużych zgromadzeń w Wielkie Brytanii i Kanadzie, jak również w Australii, którą odwiedza w dniach 9-18 czerwca, żeby przemawiać w Melbourne i Sydney. Przemawia do publiczności zachodniej w takich miejscach, jak Georgetown University School of Foreign Service w Katarze; jego zwolennicy i publiczność na Zachodzie to zarówno niedawno nawróceni na islam, jak ludzie zgromadzeni na imprezach głównych organizacji muzułmanów amerykańskich połączonych ze zbiórką pieniędzy. Podczas gdy przemówienia i komentarze Al-Suwaidana po angielsku są często umiarkowane [3] , po arabsku często opowiada się za ekstremizmem.

Przez 17 lat mieszkał w USA

W wywiadzie z 2006 r. Al-Suwaidan powiedział, że mieszkał w USA od 17-ego roku życia; uczęszczał tam do liceum, a następnie uzyskał „dyplom na University of Oklahoma w Stanach Zjednoczonych w inżynierii naftowej z pobocznym przedmiotem zarządzanie” i pozostał w tym kraju przez 17 lat [4] uzyskując również licencjat z Pennsylvania State University.

W wywiadzie dla telewizji Hamasu Al-Quds TV, nadanym 26 marca 2012 r. Al-Suwaidan omawiał zarówno swoje doświadczenie życia w USA, jak swoje antysemickie poglądy i powiedział, że Żydzi kontrolują „pieniądze i media”. Powiedział: „Polegamy na Allahu i na naszym oporze zbrojnym, żeby osiągnąć nasze prawa”. Kontynuował: „Najbardziej niebezpieczną rzeczą, stojącą przed muzułmanami, nie jest dyktatura. Absolutnie najbardziej niebezpieczną rzeczą są Żydzi. Oni są najbardziej niebezpieczni. Oni są największym wrogiem”. Poniżej podajemy tekst tego wywiadu:

Tareq Suwaidan: Studiowałem na Wydziale Nafciarstwa University of Oklahoma i nasz dziekan, który był amerykańskim chrześcijaninem, przeszedł na emeryturę. Człowiek, którego wzięli, żeby go zastąpił, był całkowicie niekompetentny. Poszedłem do byłego dziekana, dra Guerrero, i zapytałem go „Co sprawiło, że wybrali dra Sylvestra na nowego dziekana, mimo że nie jest tego wart?” Nadal byłem wtedy studentem. Roześmiał się i powiedział: „Zauważyłeś?”. Odpowiedziałem: “Oczywiście. Każdy z oczyma w głowie by zauważył”. Powiedział: “To dlatego, że on jest masonem”. Potem Guerrero zaczął przeklinać Żydów i masonów, mówiąc, że kontrolują oni wszystko.

To tylko mała opowieść z Oklahomy pośrodku Ameryki. Pomyślcie teraz, co dzieje się w Nowym Jorku lub w Kalifornii, w centrach władzy. […]

Kiedy jeszcze byłem w USA, postanowiliśmy wpłynąć na członka Kongresu, który wydawał się nieco przyjaźniejszy wobec nas. Prowadził kampanię w wyborach i powiedzieliśmy: „My, muzułmanie zagłosujemy na niego i zbierzemy pieniądze dla niego”. Zebraliśmy 300 tysięcy dolarów i poszliśmy dać mu je, mówiąc: „Weź te pieniądze, my cię popieramy, a ty poprzesz nas politycznie”. Odmówił. Zapytaliśmy, dlaczego, a on powiedział: „Żydzi byli tu wczoraj i dali mi 300 milionów”. […]

Nie mam żadnej nadziei, że Zachód zmieni swoje stanowisko. Mogę zmienić stanowisko kilku ludzi Zachodu, ale ostatecznie władzę mają politycy, na których wpływają dwie rzeczy i tylko dwie rzeczy: pieniądze i media, a obie kontrolują Żydzi.

Powinniśmy więc dokonać wysiłku, ale nie wolno nam polegać na zachodniej pomocy lub na zachodniej powszechnej sympatii. To są drobne rzeczy. Polegamy na Allahu i na naszym zbrojnym oporze, żeby osiągnąć nasze prawa. […]

Mówię dzisiaj do Arabów: proszę, nie negocjujcie. Jesteście słabi i skończycie czyniąc niepotrzebne ustępstwa. Jeśli nie jesteście zdolni do odzyskania świętego miasta [Jerozolimy], błagam was, byście je pozostawili pod okupacją. Przyjdzie pokolenie, które je dla nas wyzwoli. Nie chcemy negocjacji lub kompromisów, kiedy jesteśmy w stanie słabości, ponieważ skończymy wyrzekając się tego, z czego silny by nie zrezygnował. […]

Dziennikarz: Zasada kompromisu stwierdza, że powinniśmy dostać to, co tylko możemy. Zwolennicy mówią: zaakceptujmy to, żeby Palestyna nie przepadła w całości. Niektóre reżimy arabskie zaczęły nawet lamentować nad Planem Podziału. Żeby nie powtórzyć tego samego błędu, mówią, weźmy, co nam oferują…

Tareq Suwaidan: To jest defetystyczna mentalność, przyjmowana przez słabych. Chciałbym coś powiedzieć do was, widzowie, i do Palestyńczyków: ta ziemia nie jest wasza. Palestyna, Ziemia Święta – a szczególnie Jerozolima i meczet Al-Aksa – nie należą do Palestyńczyków. Należą do całego narodu islamskiego. Nie macie żadnego prawa wyrzec się jej ani jej podzielić. Na Allaha, nawet gdyby wszyscy Palestyńczycy zaakceptowali kompromis i oddali Jerozolimę, nie zgodzimy się na to. Nawet jeśli osłabniecie i poddacie się, my nie osłabniemy. Będziemy nadal prowadzić opór, aż wyzwolimy ją. To są nasze miejsca święte. To jest mentalność islamska, tak jak ja ją rozumiem. […]

Jestem z Kuwejtu, ale moją pierwszą i najważniejszą sprawą na tym świecie jest sprawa Palestyny i Jerozolimy. Palestyna i Jerozolima są dla mnie przed Kuwejtem, ponieważ jestem muzułmaninem i wierzę w moje miejsca święte. Naród, który wyrzeka się swoich miejsc świętych, staje się bezwartościowy. Nawet jeśli wszyscy Palestyńczycy wyrzekną się jej, naród islamski tego nie zrobi. […]

W największym skrócie, moja strategia jest następująca: musimy skonsolidować pozycję Palestyńczyków w Palestynie tak bardzo, jak to możliwe. Musimy wspierać zbrojny opór w Gazie i, jeśli to możliwe, musimy rozszerzyć go na Zachodni Brzeg, a także na Palestynę [wewnątrz granic 1948 r.]. Jeśli możemy, powinniśmy to zrobić. Po trzecie, kraje graniczące [z Izraelem] muszą traktować poważnie swój opór wobec tworu syjonistycznego. Dzięki Allahowi, są tego oznaki. Po czwarte, to musi być misja dla całego narodu islamskiego. Każdy powinien popierać tę sprawę. Najbardziej niebezpieczną rzeczą, stojącą przed muzułmanami, nie są dyktatury. Absolutnie najbardziej niebezpieczną rzeczą są Żydzi. Oni są najbardziej niebezpieczni. Oni są największym wrogiem. […]Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/3394.htm

Chociaż studiował i mieszkał w USA, i był aktywny w organizacjach amerykańskich muzułmanów, istnieje pewna kontrowersja dotycząca niektórych innych jego aktywności. W maju 2007 r. Al-Suwaidan został wraz z grupą Bractwa Muzułmańskiego w USA zaliczony przez prokuratorów federalnych do osób współodpowiedzialnych, którym nie przedstawiono aktu oskarżenia w sprawie o finansowanie terroryzmu przeciwko Holy Land Foundation for Relief and Development; w tej sprawie fundacja i jej przywódcy zostali skazani za finansowanie Hamasu. Al-Suwaidanowi jednak nie przedstawiono zarzutów w żadnej sprawie [5] .

Posługiwanie się mediami społecznościowymi przez Al-Suwaidana

Konta Al-Suwaidana w mediach społecznościowych

Według arabskiej edycji magazynu Forbes, Forbes Arabia, Al-Suwaidan mieści się w rankingu na drugim miejscu dochodu rocznego netto wśród islamskich mówców motywacyjnych w świecie muzułmańskim. Choć jest autorem ponad 30 książek, jego popularność i zasięg należy przypisać jego aktywności w mediach społecznościowych – włącznie z kontami na YouTube, Facebook, Twitter, portalu wideo Vimeo, portalu Slideshare oraz iTunes.

Strona YouTube Al-Suwaidana (youtube.com/user/DrAlSuwaidan) została założona 29 maja 2010 r.; w momencie pisania niniejszego zawiera 159 wideo, 7684 prenumeratorów i 1141775 otwarć.

Jego strona na Facebooku (facebook.com/Dr.TareqAlSuwaidan), założona w marcu 2008 r., jest bardzo popularna; w momencie pisania niniejszego ma ponad 439 tysięcy „like.”

Jego strona naTwitterze (twitter.com/#!/TareqAlSuwaidan) została założona 14 marca 2010 r.; w momencie pisania niniejszego ma ponad 518 tysięcy “followers” i zawiera 3617 tweetów.

Jego strona Vimeo (vimeo.com/user5700939) jest stosunkowo nowa; założono ją “rok temu” i w momencie pisania niniejszego ma 12 wideo, 7500 „plays,” i 10 „like.”

Jego strona SlideShare (slideshare.net/Suwaidan) ma 16 prezentacji, 271346 otwarć i 402 „followers”.

Ma on także iTunes apps i osobistą stronę internetową, suwaidan.com.

Al-Suwaidan na YouTube

Na YouTube można znaleźć setki przemówień Al-Suwaidan po arabsku i po angielsku. Są wśród nich fragmenty jego wystąpień na kanałach telewizji arabskich, jak również przemówienia wygłoszone na Bliskim Wschodzie i na Zachodzie. Wśród powtarzających się często wątków są poglądy anty-izraelskie.

Na przykład, na wideo zamieszczonym 10 marca 2011 r. Al-Suwaidan przemawia do tłumu w meczecie. Mówi „Za waszego życia zwyciężycie w podboju Jerozolimy… Izrael się nie ostanie” [6] .

W innym wideo, zamieszczonym 22 maja 2011 r., użytkownik YouTube „LeqaAlJomah” zamieścił klip z wystąpienia Al-Suwaidana w Al-Haleej TV, w którym oświadcza: „Izrael przestanie istnieć za 20 lat”. Dwa pierwsze komentarze pod wideo brzmią: “O młodzieży, przygotuj się, bo będziesz częścią zdobywczej armii” i „O Allahu, pobłogosław mnie środkami do prowadzenia dżihadu na twojej drodze do wyzwolenia Palestyny, dumny” [7] .

Al-Suwaidan mówi także często o nadchodzącym kresie Zachodu, obiecując, że “Islam nadchodzi” [8] i wyjaśniając, że Wiosna Arabska z czasem doprowadzi do ponownego ustanowienia Islamskiego Kalifatu, w którym rządzić będzie szariat [9] .

Al-Suwaidan na Facebooku

Popularna strona internetowa Al-Suwaidana zawiera linki do jego wystąpień w mediach i opublikowanych artykułów oraz jego zdjęcia z przyjaciółmi, sławnymi i osławionymi.

Poniżej jest fotografia ze strony Facebooka Al-Suwaidana; Al-Suwaidan pozuje z Salehem Sultanem, Założycielem American Center for Islamic Research (ACIR) oraz Sultan Publishing Co. w Columbus, Ohio, w dodatku do zajmowania licznych stanowisk konsultanta i wykładowcy w USA.

Sultan jest także członkiem Międzynarodowego Związku Uczonych Muzułmańskich (IUMS) którego przewodniczącym jest szejk Al-Karadawi. Sultan otwarcie wzywa do zniszczenia Ameryki, chwali Osamę bin Ladena, twierdzi, że USA stały za zamachami 11 Września i niedawno, 22 lutego 2012 r. w Arab TV przepowiadał, że Allah “zrówna z ziemią Amerykę” [10] . Sultan często występuje w telewizji Al-Suwaidana, Al-Risala TV.


Źródło: Profil „Tareq Suwaidan” na Facebooku, 16 lipca 2011

Tweety Al-Suwaidana popierające cyberdżihad

Po cyberataku saudyjskim w styczniu 2012 r. na Giełdę w Tel Awiwie (TASE) i na linie lotnicze El-Al oraz szeregu ataków hakerskich, dzięki którym dotarli do informacji na kartach kredytowych tysięcy Izraelczyków, Al-Suwaidan użył swojego konta na Twitterze, żeby dostarczyć religijnego uzasadnienia tych ataków.


17 stycznia 2012 r. Al-Suwaidan napisał: “Widzę potrzebę zjednoczenia wysiłków hakerów w projekcie elektronicznego dżihadu przeciwko syjonistycznemu wrogowi, a jest to skuteczny i ważny dżihad, i jego nagroda jest wielka – z wolą Allaha”.

Al-Suwaidan: „Usilnie zachęcam młodych ludzi do podejmowania elektronicznego dżihadu… Uważam to za lepsze od 20 operacji dżihadystycznych”

Tweet Al-Suwaidana z 17 stycznia nie był jego pierwszą wypowiedzią w poparciu cyberdżihadu, jak udokumentował MEMRI. 4 czerwca 2011 r. w wywiadzie dla Al-Quds TV Al-Suwaidan wzywał do zbrojnego oporu i do elektronicznego dżihadu przeciwko Izraelowi [11] :

Tareq Suwaidan: Izrael nie może przeciwstawić się woli ludu. Ostatecznie odbędzie się decydująca bitwa. Musimy odroczyć tę bitwę, ponieważ nie jesteśmy gotowi, ale dojdziemy do tej bitwy.

[…]

Cały naród, a szczególnie kraje graniczące z Izraelem, muszą dostarczyć bezpośredniego wsparcia zbrojnemu oporowi, a nie tylko składać gołosłowne deklaracje. Po drugie, młodzież palestyńska musi zrozumieć, że nie ma alternatywy – i istotnie nikt z nas nie ma – do zbrojnego oporu. To jest jedyne rozwiązanie dla tego narodu.

Dlatego każdy reżim lub władze, które nie popierają tego podejścia i nie przyjmują opcji zbrojnego oporu… W takim razie wasza palestyńska młodzież musi krzyczeć hasło: „Lud chce obalenia reżimu, który nie chce oporu”. Miałkie reżimy nie wiedzą, czego chcą…

Dziennikarz: Pan ponosi odpowiedzialność za to, co pan mówi…

Tareq Suwaidan: Pan nie jest za to odpowiedzialny… Chciałbym powiedzieć jedną rzecz, z pana pozwoleniem. Autonomia Palestyńska, z jej tchórzliwą postawą, ma główny udział w utracie sprawy palestyńskiej. Kiedy Autonomia Palestyńska zostanie zastąpiona i będzie poważna w sprawie przeciwstawienia się syjonistycznemu wrogowi oraz opcji oporu – wtedy będziemy mieli nadzieję.

To dlatego wzywam młodzież palestyńską do przyjęcia tego hasła: Lud chce zmiany Autonomii Palestyńskiej na władzę, która uznaje opór za opcję strategiczną.

[…]

Niedawno zadałem sobie pytanie: dlaczego ja osobiście nie powinienem iść na dżihad? Przede wszystkim, moje ciało nie może tego znieść. Po drugie, czy to, co robię, jest cokolwiek mniej ważne niż dżihad?

Chciałbym, byśmy wszyscy czuli, że jesteśmy w tym samym okopie. Jest taka rzecz jak dżihad medialny, dżihad polityczny i postać dżihadu, do której usilnie namawiam młodych ludzi – dżihad elektroniczny.

Niektórzy nasi młodzieńcy są niezwykle bystrzy. Mam nadzieję, że grupa hakerów zbierze się razem i rozpocznie opór przez Internet, obierając za cel strony izraelskie i syjonistyczne i zniszczy je elektronicznie. Uważam to za lepsze niż 20 operacji dżihadu. […]Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/2980.htm

Prezentacja Al-Suwaidana w SlideShare.com: Cztery etapy przywrócenia kalifatu: 2011-2030

21 listopada 2011 r. Al-Suwaidan zamieścił swoją prezentację „Ku nowej cywilizacji islamskiej” na popularnym portalu SlideShare.com [12] . Ten pokaz slajdów jest w języku angielskim, ale jest tam uwaga, że wersja arabska także jest dostępna. Prezentacja, z 135 slajdami, przedstawia wizję Al-Suwaidana powroty kalifatu w czterech etapach.

W uwagach wstępnych Al-Suwaidan napisał: „Ta prezentacja Power Point podsumowuje idee tego zmieniającego się modelu. Rozwijałem te idee przez okres pięciu lat, ale naprawdę skupiłem się na szczegółach przez ostatnie dwa lata. Planuję opublikowanie książki po arabsku na ten temat”.

Wyliczając “główne czynniki kryzysu”, przed jakimi stoi świat muzułmański, Al-Suwaidan wskazuje na “siłę militarną”, podkreślając mizerną liczbę głowic nuklearnych w posiadaniu krajów islamskich. Stwierdza: „Możemy być w stanie dostarczyć liczne armie, ale importujemy znaczną część naszej broni. Jeśli chodzi o zaawansowaną broń, polegamy niemal wyłącznie na krajach zachodnich. Chociaż Iran i Pakistan podobno mają jakiś potencjał nuklearny, nie jest wiadome, by przekraczało to [potencjał nuklearny] Izraela i Indii”.

Al-Suwaidan i Al-Risala TV

Al-Suwaidan zostaje dyrektorem generalnym Al-Risala TV – tworząc wehikuł dla treści przeciwko Zachodowi i za dżihadem

W marcu 2006 r. saudyjski książę Al-Waleed Bin Talal, 26 najbogatszy człowiek na świeci i najbogatszy Saudyjczyk [13] , założył sieć telewizyjną Al-Risala TV. Komitet doradczy Al-Risala składa się między innymi z wiodących postaci religijnych spośród Komitetu Starszych Ulemów, Muzułmańskiego Kongresu Światowego oraz Kingdom Holding Company księcia. Według doniesienia z „Saudi Gazette” z 7 marca 2006 r. książę Al-Waleed powiedział, że jego nowy kanał jest kanałem rodzinnym i stworzonym po to, by “przeciwdziałać błędnym pojęciom o islamie” oraz przedstawiać go jako religię tolerancji. Do komitetu doradczego należy książę Bin Talal (pośrodku na zdjęciu poniżej) [14] .


Książę Al-Waleed Bin Talal, pośrodku z księżną Ameerah Al-Taweel, wiceprzewodniczącą Zarządu Fundacji Al-Waleeda Bin Talala, jako gospodarze pierwszego dorocznego wykładu w ramadan w Kingdom Resort, Riyadh, Arabia Saudyjska 8 sierpnia 2011 r. Dyrektor generalny Al-Risala TV, szejk Tariq Al-Suwaidan przemawiał podczas tego wydarzenia. Wykład był zapowiadany jako część „wizji [Al-Waleeda] promowania prawdziwego i umiarkowanego islamu oraz jego pragnienia promowania kultury dialogu” [15] .

Na stronie internetowej Al-Risala znajduje się także lista fatw wydanych przez anty-zachodniego szejka Jousefa Al-Karadawiego, który jest duchowym doradcą Bractwa Muzułmańskiego [16] .

Treść Al-Risala TV jest w przeważającej części natury anty-zachodniej. MEMRI TV Project ma stronę poświęconą tłumaczeniom z TV. Żeby zobaczyć klipy na tej stronie, odwiedź, http://www.memritv.org/content/en/tv_channel_indiv.htm?id=161 . (Patrz Aneks I, gdzie są przykłady treści anty-zachodnich w Al-Risala.)

Al-Suwaidan w Al-Risala TV

5 listopada 2007 r. dyskusja w Al-Risala: Śmierć dla każdego muzułmanina, który próbuje porzucić islam

Podczas dyskusji 5 listopada 2007 r., nadawanej przez ten kanał i prowadzonej przez Al-Suwaidana, większość publiczności zgodziła się, że karą dla każdego muzułmanina, który próbuje odejść z islamu, powinna być śmierć. Al-Suwaidan zapytał: „Mamy pytanie do widzów w domu, nie w studio, i mogą odpowiedzieć SMS-ami. Jaki jest najlepszy sposób postępowania z apostatami, którzy odwracają się od islamu? Macie trzy możliwe odpowiedzi. Pierwszą jest tylko dialog [z nimi]. Drugą opcją jest zabicie ich, a trzecią opcją jest pozostawienie tego systemowi sprawiedliwości. Wpiszcie swój wybór, wyślijcie odpowiedź, a wyniki pojawią się na ekranie. Jeśli chodzi o młodych ludzi z nami w studio, możecie uczestniczyć w tym sondażu, na którym oprzemy dyskusję z naszymi gośćmi. Słyszeliście jedną opinię i moje pytanie jest bardzo proste: Czy muzułmanin ma swobodę zmiany swojej religii, czy nie? Czy muzułmanin ma swobodę zmiany swojej religii?” [17]

Poniżej podajemy fragmenty tego programu [18] :

Al-Suwaidan: Zapytałem publiczność o ich poglądy w tej ważnej sprawie. Czy muzułmanin ma swobodę lub prawo zmiany swojej religii? Wyniki są następujące: 24% powiedziało: „Tak, ma prawo zmienić swoją religię”. 76% ludzi powiedziało: „Nie”. Wysłuchajmy kilku opinii, a potem powrócę do naszych gości. […]

Członek publiczności: Jeśli zostaje się apostatą, karą jest śmierć. Istnieje wielki problem, że większość z nas, 70% spośród nas, jest muzułmanami, ponieważ urodziliśmy się muzułmańskim ojcom i matkom. Zanim człowiek nawróci się na islam, ma swobodę wyboru, ale pamiętaj, że jeśli chcesz odwrócić się od islamu, będziesz ukarany śmiercią. Masz wiec wolność wyboru, ale pod warunkiem…

Al-Suwaidan: To nie jest wolność.

Członek publiczności: Ma warunki…

Al-Suwaidan: Mówisz więc: masz prawo zostać apostatą, ale ja cię zabiję.

Członek publiczności: Tak jest. Nie powiem mu, żeby nie został.

Al-Suwaidan: Co może być gorszego niż zostać zabitym?

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/1623.htm

Podżeganie przeciwko Zachodowi, atakowanie nie-muzułmanów

Al-Suwaidan używa także Al-Risala jako platformy do podżegania przeciwko Zachodowi i do atakowania nie-muzułmanów. 31 marca 2006 r. kanał nadał jego wypowiedź po angielsku na dialogu międzywyznaniowym w Kopenhadze po opublikowaniu przez duńską gazetę karykatur proroka islamu Mahometa. Powiedział on: „Zachód popełnił błędy strategiczne. A jednym z głównych błędów, które popełnili i popełniają, [jest to] że nie doceniają siły islamu i głębi islamu i narodu muzułmańskiego”.

Następnie kontynuował: “Widzieliście, że w każdej sytuacji, kiedy są prawdziwe wybory, ludzie wybierają islam. Widzieliście to w Egipcie, widzieliście to w Palestynie i zobaczycie wszędzie. Zachód nie ma szansy, ale musi mieć do czynienia z islamem, a my wyciągamy ręce w pokoju i dialogu – wy w nie uderzacie. Nie akceptujemy zniewag. Nie akceptujemy, że postępujecie z nami bez szacunku” [19] .

Podczas wykładu w Al-Risala, Al-Suwaidan zachęca naród muzułmański do pracy na rzecz ustanowienia kalifatu

W wideo z wykładu, które zostało umieszczone na YouTube 7 marca 2012 r. (żeby zobaczyć wideo, odwiedź http://www.youtube.com/watch?v=QjCsSRo4eoE&feature=player_embedded ), Al-Suwaidan powiedział:

„Pozdrowienia, koledzy rewolucjoniści. Czujemy, że jest wielki brak tłumaczonego materiału z rewolucji w Syrii, Jemenie, Egipcie, Bahrajnie, Tunezji i reszcie muzułmańskiego świata. Wielu nie-Arabów nie dowiaduje się o zmianie, jakiej obecnie podlega ta Ummah, z powodu faktu, że nie mogą zrozumieć rewolucyjnego języka…”

Wyjaśnił następnie, że Wiosna Arabska doprowadzi w końcu do powrotu Kalifatu: “Naprawdę pragnę być [między] tymi, którzy wezmą udział w ponownym ustanowieniu Khilafah Rashidah i odrodzeniu cywilizacji islamskiej i mam nadzieję, że wy także weźmiecie udział (w tej pracy) razem ze mną”.

Al-Suwaidan na konferencjach na Zachodzie

Czerwiec 2012: Al-Suwaidan powraca do Australii

Podróż szejka Tareq Al-Suwaidan do Australii w dniach 9-18 czerwca, podczas której ma mówić w Monash University w Melbourne oraz mieć dalsze wykłady w Melbourne i Sydney [20] , odbywa się na zaproszenie Human Appeal International-Australia (plan wizyty znajduje się tutaj http://www.humanappeal.org.au/drtareqstour2012.aspx ). Ta organizacja przedstawia się jako “dobroczynna, humanitarna” organizacja pozarządowa, mająca status konsultanta Rady Społecznej i Ekonomicznej ONZ-u, i stwierdza, że „przeprowadziła wspólne przedsięwzięcia z Programem Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP), UNRWA oraz Wysoką Komisją Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz osiągnęła szereg porozumień z UNICEF i AGFUND” [21] .

W wielu doniesieniach prasowych z 2003, 2006 i 2008 r. Human Appeal jest jednak wiązana z finansowaniem terrorystów. Jej organizację macierzystą, Human Appeal International, FBI i CIA określają jako finansującą Hamas. Według australijskich ABC News, „dokument CIA z 1996 r. stwierdza: Human Appeal International działa prawdopodobnie jako kwestarz dla palestyńskiej organizacji ekstremistycznej Hamas. Następnie stwierdza: Human Appeal International jest związany z obecnie zlikwidowaną organizacją charytatywną Muwafaq, którą USA oskarżały o bycie fasadową organizacją Al-Kaidy” [22] .

Konferencja Islamskiego Koła Ameryki Północnej

Na konferencji Islamskiego Koła Ameryki Północnej w 2000 r. Al-Suwaidan powiedział: „Musimy powiedzieć Zachodowi, że wyciągamy rękę pokoju obecnie, ale nie będzie tak na długo”.

Następnie powiedział: „Nawet jeśli cywilizacja jest gotowa do rozpadu – jak Zachód, z wszystkimi cechami rozpadu minionych imperiów – nie upadnie, aż my, muzułmanie, będziemy dążyć do dania mu ostatniego pchnięcia, ostatniej słomki, która złamie grzbiet wielbłąda” [23] .

Konferencja przykrywki Hamasu – Islamskiego Stowarzyszenia dla Palestyny (IAP), Chicago

Na konferencji przykrywki Hamasu, Islamskiego Stowarzyszenia dla Palestyny (IAP) w Chicago w 2000 r. Al-Suwaidan wzywał do kontynuowania dżihadu ku aplauzowi publiczności:

„Palestyna nie zostanie wyzwolona inaczej niż przez dżihad. Niczego nie można osiągnąć bez poświęcenia krwi. Żydów spotka koniec z naszych rąk” [24] .

Aneksy

Aneks I: Inne anty-zachodnie treści w Al-Risala

Obrażanie Steve’a Jobsa

Niedawny przykład anty-zachodnich treści w Al-Risala pojawił się 8 października 2011 r. po śmierci Steve’a Jobsa, współzałożyciela, przewodniczącego i dyrektora wykonawczego Apple – gdzie bliski współpracownik i pracodawca Al-Suwaidana, książę Al-Waleed, jest właścicielem 5%. Kanał nadał wywiad z wpływowym duchownym saudyjskim Saadem Bin Al-Shatharim, który nazwał Jobsa „niewiernym” i kontynuował zniewagi wobec niego stwierdzając, że zabronione jest modlenie się do Allaha, by dał mu miejsce w Raju [25]


Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/3282.htm

Wpływowy szejk: „Nie ma żadnej alternatywy poza odwołaniem się do karabinu… Konflikt Zachodu z islamem jest wieczny”

W miesiącu, w który Al-Risala rozpoczęła nadawanie, 15 marca 2006 r., szejk Ahmad Al-Kubeisi powiedział w programie: „Kiedy nie ma żadnej nadziei na pokój, nie ma żadnej alternatywy poza odwołaniem się do karabinu… Konflikt Zachodu z islamem jest wieczny, jest wyznaczonym przeznaczeniem, którego nie można uniknąć do Dnia Sądu Ostatecznego” [26] .


Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/1075.htm .

Autor saudyjski: Zachód jest zamieszkały przez “niewiernych”, którzy praktykują zboczenia seksualne – włącznie z małżeństwami ze zwierzętami

Następnego miesiąca, 6 kwietnia 2006 r., w programie produkcji saudyjskiego Ministerstwa Dziedzictwa Religijnego, “Dawaa i Wskazówki”, saudyjski autor Muhammad Al-Arifi twierdził, że Zachód zamieszkały jest przez „niewiernych” popełniających cudzołóstwo. „Jeśli [niewierny] ma ochotę na jakikolwiek rodzaj związku seksualnego, robi… oni mają organizacje dla homoseksualistów, organizacje dla ludzi, którzy żenią się ze zwierzętami” [27] , powiedział. Następnie stwierdził, że kobiety holenderskie są tak rozwiązłe, iż większość z nich nie jest pewna, kto jest ojcem ich dzieci.


Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/1104.htm

Teorie spiskowe w sprawie 11 Września

Al-Risala jest także platform głoszenia teorii spiskowych w sprawie 11 Września, z naciskiem na teorię, że Saudyjczycy są niewinni i że za zamachami stoją USA.

Na przykład 17 maja 2006 r. dr Salah Sultan, który mieszkał wówczas w USA, a obecnie przebywa w Egipcie, powiedział na tym kanale: “Podzielam pogląd wielu Amerykanów, Francuzów i Europejczyków, którzy mówią, że 11 Września nie mógł zostać przeprowadzony wyłącznie z zewnątrz [USA] – przez muzułmanów lub innych… Cała ta rzecz była na wielką skalę i została zaplanowana w USA w celu umożliwienia USA kontrolowania i terroryzowania całego świata, a także żeby społeczeństwo amerykańskie zgodziło się na wypowiedzenie wojny z terrorem, którego definicja jeszcze nie została ustalona” [28] .


Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/1143.htm

2 grudnia 2011 r. brat księcia Al-Waleeda, książę Khaled Bin Talal, pojawił się na ekranie i nazwał USA prawdziwymi „terrorystami”. Utrzymywał następnie, że Osama bin Laden jest w rzeczywistości żywy i jest w więzieniu USA [29] .

Aneks II: Poparcie dla dżihadu i męczeństwa w Al-Risala

Programy w Al-Risala przedstawiają także poparcie dla dżihadu i męczeństwa. W jednym z programów, 22 stycznia 2008 r. palestyńsko-kuwejcki duchowny, szejk Ahmad Al-Qattan wyjaśnił, co dzieje się, kiedy człowiek dokonuje operacji męczeńskiej: „Męczennik otrzymuje siedem nagród od Allaha. Od pierwszej kropli krwi jest mu wybaczone. Widzi swoje miejsce w Raju. Oszczędzone mu są katusze grobu. Oszczędzony mu jest Wielki Horror [Dnia Sądu Ostatecznego]. Zostaje ukoronowany Koroną Chwały, której kamień jest cenniejszy niż cały świat i to, co w nim jest. Poślubia dwie… siedemdziesiąt dwie czarnookie kobiety. I poręcza za 70 swoich krewnych, by zostali przyjęci do Raju” [30] .


Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/1669.htm

Przed tą dyskusją, w programie z 25 stycznia 2007 r. na tym kanale duchowny egipski Hazem Sallah Abu Ismail (który niedawno został zdyskwalifikowany jako kandydat w wyborach prezydenckich w Egipcie w 2012 r.) wyjaśnił nagrody męczeństwa. Powiedział: „W islamie jednym z celów dżihadu, jednym z celów walki, jest zostanie męczennikiem. Dawniej myśleliśmy, że kiedy ludzie zostają zamęczeni, to jest to katastrofa, ale oni są męczennikami…”

Kontynuował: „Jednym z celów muzułmanów jest osiągnięcie męczeństwa. To jest bardzo ważne. Dlaczego? Ponieważ muzułmanin żywi miłość męczeństwa. Oczywiście, myślenie zachodnie tego nie rozumie. Oni uważają, że to jest samobójstwo, rozpacz i tak dalej. Absolutnie nie.

Męczennicy to ci, którzy zmienili bieg historii. To ci, którzy zmienili bieg ludzkiego życia. Ludzkie życie biegnie swoją drogą, aż koliduje z nim szukający męczeństwa, zmieniając je i zawracając. Zawsze, gdy szukający męczeństwa koliduje z nim, przywraca bieg ludzkości na drogę zaplanowaną przez Allaha. Ludzie maszerują ku złu tą drogą, chyba że spotykają mudżahedina, który ich uderza i zamienia ich bieg na taki, jakiego chciał Allah.

Dlatego dla muzułmanów męczeństwo ucieleśnia nadzieję, nie zaś katastrofę… [Męczennik] niczego nie traci. On nie umiera. Nagle wznosi się do aniołów i żyje obok Allaha. Wstawia się za 70 członków swojej rodziny.

Kiedy męczennik jest obok Allaha, ma ważną rolę i jest niezmiernie wynagradzany. Wstawia się za 70 członków swojej rodziny. Przy śmierci nie czuje żadnego bólu poza ukłuciem komara. To wszystko. Allah usuwa od niego oznaki śmierci i jej męczarni. Męczennik nie zostaje poddany próbie grobu. Błysk miecza nad jego głową wystarcza.

Na jego głowie zostaje umieszczona Korona Honoru. Klejnot w tej koronie jest cenniejszy niż cały świat. Żeni się z 70 czarnookimi dziewicami. Gdyby któraś z tych dziewic zstąpiła na ten świat, jej blask przyćmiłby światło słońca i księżyca. Taka jest piękna „ [31]


Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/1415.htm

Aneks III: Al-Risala promuje bicie żony i obcinanie rąk

Od samego początku programy Al-Risala często szydziły z prawa zachodniego i głosiły poparcie dla bicia żony [32] oraz kar islamskich, włącznie z obcinaniem rąk złodziejom [33] .


Na przykład mufti Egiptu wystąpił w Al-Risala i mówił o tym, czy wolno bić żonę. Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/1154.htm


Przykład poparcia dla obcinania rąk za karę jako część prawa islamskiego można zobaczyć tutaj http://www.memritv.org/clip/en/1865.htm

Islamscy uczeni popierają wezwanie Al-Suwaidana do cyberdżihadu

Po wypowiedzi Al-Suwaidana popierającej cyberdżihad inni uczeni muzułmańscy wystąpili z poparciem jego oświadczenia. Uczony z saudyjskiego ministerstwa dziedzictwa religijnego Abd Al-Aziz Al-Tarifi, orzekł, że „jest dozwolone używanie [numerów] ukradzionych izraelskich kart kredytowych, ponieważ zostały wydane przez banki, które nie są islamskie… [mieszczą się w krajach, które nie mają żadnych kontraktów z państwami islamskimi. Kraje te nie są pokojowe, [więc] pieniądze [w ich bankach] podlegają konfiskacie i nie należy czynić wyrzutów komukolwiek, kto używa skradzionych kart kredytowych” Al-Tarifi wyjaśnił, że nie dotyczy to „banków, które są chronione, [a mianowicie] banków islamskich lub banków krajów, które są w stanie pokoju z państwami islamskimi. Nikt nie może zabierać pieniędzy z kont [w takich bankach], chyba że ma prawo to robić” [34] .

Fahd Bin Saad Al-Jahni, saudyjski wykładowca prawa islamskiego, napisał, że teksty Koranu i Sunny o dżihadzie stosują się do cyberwojny: „Wśród różnych rodzajów dżihadu jest dżihad samo[poświęcenia], dżihad przez pieniądze i dżihad słowem. Ta ostatnia kategoria obejmuje dżihad intelektualny, jak również dżihad przez pisanie i przez daawa… Każdy czyn, który pogarsza sytuację wroga i pomaga religii [muzułmańskiej], i jest przeprowadzony legalnymi środkami, jest sankcjonowany przez szariat. Dlatego istnieją liczne i rozmaite sposoby wspierania religii [poprzez działalność] w sieci. Niektórzy nazywają to ‘elektronicznym dżihadem’… Każdy [czyn przeprowadzony] przez muzułmanów przy użyciu legalnych narzędzi… [i mający na celu zwalczanie] zboczonego myślenia, stron internetowych, [które sieją] zepsucie i stron należących do tych, którzy atakują muzułmanów… takich jak agresywni syjoniści… liczy się jako dżihad, jak długo nie jest sprzeczny z prawami wojny ustalonymi przez Allaha” [35] .

Wykładowca Al-Azhar dr Mustafa Murad napisał w podobnym duchu: „Elektroniczny dżihad jest rodzajem dżihadu, bowiem Allah Wszechmogący powiedział w Koranie: ‘A tych, którzy walczyli w naszej sprawie, My z pewnością poprowadzimy na Nasze drogi. Zaprawdę, Bóg jest z czyniącymi dobro! [Koran 29:69]’… Dżihad nie jest ograniczony do dżihadu mieczem, bronią lub innymi środkami zadawania bólu. Jest dozwolone [użycie] każdego narzędzia, którym można zrealizować cel atakowania wrogów Allaha i ukarania ich za uzurpowanie sobie praw i miejsc świętych [muzułmanów]”. Rzecznik Al-Gamaa Al-Islamiyya w Egipcie, Assem 'Abd Al-Maged, powiedział: “Wszystko [czego można użyć, żeby] walczyć ze złem i planami wroga, jest rzeczą dobrą. Wymaga to jednak mądrego planowania, żebyśmy nie otworzyli wrót szkody, które będzie niemożliwe zamknąć ponownie” [36] .

Egipski parlamentarzysta Mamdouh Ismail, zastępca przewodniczącego egipskiej partii salafickiej Al-Asala, powiedział: “Elektroniczny dżihad jest jednym ze sposobów walki z Izraelem, chociaż nie ma zastępstwa dla zbrojnego oporu, bowiem Izrael okupuje świętą ziemię… Nie ma żadnego wyboru, jak prowadzić kampanie podburzania i podżegania [ludzi], książek, studiów i artykułów i [używania wszystkich skutecznych środków, by walczyć z wrogiem… Działalność hakerów przeciwko izraelskim stronom internetowym i stronom Mossadu i każdego innego, kto szkodzi islamowi i muzułmanom, stanowi obowiązek religijny, który spoczywa na każdym, kto ma możliwość jego wykonania…” [37]

* Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym Middle East Media Research Institute.


Przypisy (nie spolszczone):

[1] In March 2006, Prince Al-Waleed Bin Talal’s Kingdom Holding Company announced the launch of “Al-Risaala” headed by prominent Brotherhood leader in Kuwait, Dr. Tariq Al-Suwaidan. Saudi Gazette, September 29, 2010

[2] The Australian, June 7, 2012.

[3] For example, in an interview in English in February 2008 about Al-Risala TV, he stated, „So many people are spreading hate and fighting, that we feel we should spread peace and love by means of the true message of Islam. We only represent moderate and modern Islam.” www.resetdoc.org/story/00000000728 .

[4] MEMRI Special Dispatch No. 3941, „U.S.-Educated Kuwaiti Islamist Preacher Tareq Al-Suwaidan, Manager of Al-Risala TV, Calls for Armed Resistance, Electronic Jihad Against Israel,” June 23, 2011, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/5400.htm .

[5] In the United States District Court for the Northern District of Texas, United States of America vs. Holy Land Foundation For Relief and Development, „List of Unindicted Co-conspirators and/or Joint Ventures,” http://www.investigativeproject.org/documents/case_docs/423.

[6] http://www.youtube.com/watch?v=aaOHcbuypHo

[7] http://www.youtube.com/watch?v=ujgDXV7Zh_Y

[8] http://www.youtube.com/watch?v=yNwIBvq27E8&feature=related

[9] http://www.youtube.com/watch?v=QjCsSRo4eoE&feature=player_embedded

[10] See MEMRI Special Dispatch No. 3823, „Article on Muslim Brotherhood Website: U.S. Terrorism Worse than Bin Laden’s,” May 9, 2011, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/5269.htm .

MEMRI Special Dispatch No. 2165, „As Gaza Fighting Continues, Egyptian Clerics Intensify Antisemitic Statements; Columbus, Ohio Muslim Scholar/Leader Dr. Salah Sultan: Muhammad Said That Judgment Day Will Not Come Until Muslims Fight the Jews and Kill Them; American Will Suffer Destruction,” December 30, 2008, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/3021.htm .

MEMRI Special Dispatch No. 1168, „Columbus, Ohio Muslim Leader Says 9/11 Planned by Americans, Praises the Wanted Al-Qaeda-Linked Yemenite Sheikh Al-Zindani,” May 19, 2006, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/1695.htm .

MEMRI Special Dispatch No. 4534, „Egyptian Cleric Sallah Sultan, Founder of the Ohio-Based American Center for Islamic Research Discusses His Lecture in Dallas, Texas: War with the U.S. – Why Not? Allah Is on Our Side, and Will Obliterate America,” February 29, 2012, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6132.htm .

[11] See MEMRI Special Dispatch No. 3941, „U.S.-Educated Kuwaiti Islamist Preacher Tareq Al-Suwaidan, Manager of Al-Risala TV, Calls for Armed Resistance, Electronic Jihad Against Israel,” June 23, 2011, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/5400.htm .

[12] http://www.slideshare.net/Suwaidan/change-project-9771242

[13] Macleod, Scott (1997-12-01). „Prince Alwaleed: The Prince and the Portfolio” (http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,987451,00.html Retrieved 2011-12-19.

[14] Other committee members include: Sheikh Abdullah bin Sulaiman Al-Manai (Senior Ulema Commission, Saudi Arabia); Dr. Abdullah Omar Naseef (president of the Muslim World Congress); Dr. Hamed Ahmad Al-Refaie (secretary-general of the MWC and president of the International Islamic Forum for Dialogue); Dr. Abdullah Al-Muslih (Commission on Scientific Signs in the Quran and Sunnah); Sheikh Ali Al-Nashwan (executive manager of the prince’s Kingdom Holding Company’s Humanitarian Division, and religious advisor to the prince); Dr. Abdulaziz Al-Askar (former head of the media department at Imam Muhammad ibn Saud Islamic University); Dr. Walid Arab Hashem (Shura Council member); and Tareq Al-Suwaidan (Al-Risala general manager). Saudi Gazette (Saudi Arabia), March 7, 2006.

[15] http://www.menann.com/article/prince-alwaleed-hosts-ramadans-first-annual-lecture-kingdom-resort

[16] Ayat Basma, „Religious broadcasters avoid confrontation, ” MEB Journal, Jan Feb 2008, http://www.mebjournal.com/component/option,com_magazine/func,show_article/id,160/ .

[17] See MEMRI TV Clip No. 1623, „Muslim Scholars Debate Apostates in Islam,” November 5, 2007, http://www.memritv.org/clip/en/1623.htm

[18] See MEMRI TV Clip No. 1623, „Muslim Scholars Debate Apostates in Islam,” November 5, 2007, http://www.memritv.org/clip/en/1623.htm

[19] See MEMRI TV Clip No. 1099, „Director-General of Al-Risala TV Scolds Counterparts at Copenhagen Dialogue for Prophet Muhammad Cartoons,” March 31, 2006, http://www.memritv.org/clip/en/1099.htm .

[20] The Australian, June 7, 2012

[21] http://www.humanappeal.org.au/page161730.aspx

[22] ABC, http://www.abc.net.au?7.30/content/2003/s887343.htm

[23] The Australian, June 7, 2012.

[24] House Subcommittee on National Security, Veterans Affairs and International Relations of the House Committee on Government Reform, “An Investigation into the Modus Operandi of Terrorist Networks in the United States: The Structure of Osama Bin Laden, Al-Qaeda, Hamas and other Jihadist Organizations in the United States,” Testimony of Steven Emerson, October 11, 2001.] For more on the Conference visit, http://www.investigativeproject.org/documents/misc/438.pdf .

[25] MEMRI Special Dispatch No.4451, „On Channel Owned By Saudi Prince Al-Waleed bin Talal – Who Also Owns Part of Apple – Saudi Cleric Sa’d Bin Al-Shathari Says: It Is Forbidden to Pray to Allah to Place Steve Jobs in Paradise,” http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6031.htm, January 26, 2012.

[26] See MEMRI TV Clip No. 1075, „Iraqi Cleric Ahmad Al-Kubeisi Promotes Jihad on a New Saudi Channel Broadcasting from Kuwait,” March 15, 2006, http://www.memritv.org/clip/en/1075.htm .

[27] See MEMRI TV Clip No. 1104, „Saudi Author Dr. Muhammad Al-’Arifi on Show Produced by Saudi Ministry of Religious Endowments: Women in the West Marry Dogs and Donkeys; 54% of Danish Women Do Not Know Who Fathered Their Babies,” April 6, 2006, http://www.memritv.org/clip/en/1104.htm .

[28] See MEMRI TV Clip No. 1143, „President of American Center for Islamic Research in Columbus, Ohio, Dr. Sallah Sultan: 9/11 Attacks Planned by Americans on the Basis of the Film „The Siege”,” May 17, 2006, http://www.memritv.org/clip/en/1143.htm .

[29] See MEMRI TV Clip No. 3229, „Saudi Prince Khaled Bin Talal: Bin Laden Is Alive and Being Held by the Americans; The Shiites in Saudi Arabia Are Loyal to Their Iranian Masters,” December 2,2 011, http://www.memritv.org/clip/en/3229.htm .

[30] See MEMRI TV Clip No. 1669, „Kuwaiti Cleric Ahmad Qattan on the Rewards of the Martyr in Paradise,” January 22, 2008, http://www.memritv.org/clip/en/1669.htm .

[31] See MEMRI TV Clip No. 1415, „Egyptian Cleric Hazem Sallah Abu Isma’il on the Rewards of the Martyr,” January 25, 2007, http://www.memritv.org/clip/en/1415.htm .

[32] See MEMRI TV Clip No. 1154, „Mufti of Egypt Sheik Ali Gum’a: Wife-Beating Is Permitted by Islam in Muslim Countries, but Is Forbidden in the West,” May 26, 2006, http://www.memritv.org/clip/en/1154.htm .

[33] See MEMRI TV Clip No. 1865, „Egyptian Cleric Hazem Abu Ismail Favor of Chopping Off Hands of Thieves: In 100 Years of Islamic Rule, There Were Only 4 Cases of Theft,” September 3, 2008, http://www.memritv.org/clip/en/1865.htm .

[34] Alarabiya.net, January 29, 2012.

[35] Alarabiya.net, January 28, 2012.

[36] MEMRI Special Dispatch No. 4483, „Muslim Clerics: Cyber Warfare against Israel Is a Form of Jihad,” February 9, 2012, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6070.htm .

[37] Al-Wafd (Egypt), January 22, 2012.