26 lipca 2016

Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj .

Adel Kermiche, 19-letni morderca 85-letniego ojca Jaques Hamel we Francji, był aktywny w Internecie na różnych portalach społecznościowych pod rozmaitymi nickami. Informacje dostarczone przez media francuskie potwierdzają informacje zebrane z kont mediów społecznościowych, wskazując, że należały one do Kermichego. Poniższy raport dostarcza profilu jego aktywności w Internecie, jak to udokumentował MEMRI.

Na dzień przed zamachem Kermiche obiecał „duże sprawy”. Był aktywny na Telegramie pod nazwą użytkownika Abu Jayyed i prowadził małą grupę online na Telegramie pod nazwą Haqq wa Dalil. W jednym wypadku Kermiche podzielił się zrzutem z ekranu z prywatnej konwersacji, jaką miał na Facebooku, gdzie używał nicka Abu Adam; jego używanie nicka Abu Adam zostało potwierdzone przez informacje z mediów francuskich. Na profilu na Twitterze Kermiche podał, że mieszka w rejonie Rousen. Pisząc pod Nickiem Abu Jayyed, Kermiche zaprosił kiedyś kolegów dżihadystów na pogadankę, jaką zamierzał wygłosić w meczecie w Saint-Étienne-du-Rouvray.

Ostatni post Kermiche’a w Telegramie był z 26 lipca o 9:30. Napisał w nim, że wkrótce będzie miał wiadomości, którymi się podzieli i poprosił obserwujących go na Twitterze, by rozpowszechnili następną informację. Było to tylko kilka minut zanim zaatakował kościół. Później francuskojęzyczni agenci z grupy medialnej Ansar-at-Tawhid pouczyli obserwujących go, by opuścili grupę Haqq wa Dalil i nie kontaktowali się z użytkownikiem Abu Jayyedem na Telegramie.

25 lipca 2016 r. francuski dżihadysta, używający nicka Abu Jayyed Al-Hanafi, zamieścił na Telegramie nagranie po francusku: „Niedługo, z wolą Boga, będą duże sprawy [wiadomości] na tej stronie”. Następnie przypomniał obserwującym go, że muzułmanie we Francji mają tylko dwie opcje: imigracja do kraju rządzonego przez islam, lub przeprowadzenie zamachów na ziemi francuskiej. Poprosił także swoich obserwujących, by „modlili się do Allaha, by ułatwił zrealizowanie mojego projektu”.Do grafiku zamieszczonej przez ISIS na Telegramie, którą przekazał, a która ogłaszała: „O Francjo, armia Allaha już jest w twoich ziemiach”, Abu Jayyed dodał: „Czy wierzycie, że ataki ustaną? ‘Nie damy wam żadnego wytchnienia, z wolą Allaha’”.

Według informacji na jego kanałach i kontach mediów społecznościowych Abu Jayyed jest Francuzem prawdopodobnie w wieku 20-30 lat, który był aresztowany w 2015 r. Został zradykalizowany w więzieniu i studiował z mauretańskim uczonym, Muhammedem Hassanem Ould Deddo. W jednej z zamieszczonych informacji wspomina, że podróżował do Mauretanii po wyjściu z więzienia. Od 12 czerwca 2016 r. opublikował ponad 70 nagrań głosowych na kanale Telegramu, które nazwał „Dżihad od A do Z”. Jego przesłania mają naturę religijną i odpowiada na pytania, które głównie odnoszą się do reguł dżihadu i walki zbrojnej. W innym miejscu mówi, że prowadzi klasy w meczecie w Saint Etienne Du Rouvray i zaprasza innych z tej okolicy, by dołączyli do niego w nauce.

Wydaje się, że pierwotnie był lojalny wobec Al-Kaidy, ale jego nowsze posty sugerują, że mógł przejść do Państwa Islamskiego (ISIS) i przysiąc wierność Abu Bakr Al-Baghdadiemu. Zmienił tez zdjęcie profilowe na zdjęcia Al-Baghdadiego.


Obraz wzięty z filmu ISIS [1], który zamieścił na koncie Telegramu. Napisał: „Obetnijcie im głowy, żeby drżały serca krzyżowców aż do Białego Domu!”

W wielu postach wzywał muzułmanów we Francji do przeprowadzania ataków samotnych wilków; w jednym zalecał swoim użytkownikom, by raczej atakowali na ziemi zachodniej niż emigrowali. 22 lipca napisał: „Na Allaha, bracia, atakujcie tłumnie! Z nożem lub czymkolwiek! Na Allaha, wasz czyn może obudzić serce znużonego i ożywić wiarę wiernych!”

W kilku niedawnych postach Abu Jayyed dzielił się treściami z jednostki medialnej ISIS, Ansar At-Tawhid [2]. W pewnym momencie była debata między zwolennikami ISIS o Abu Jayyedzie z powodu jego komentarzy, które uznano za popierające Al-Kaidę.


Przesłania na Telegramie, w których Abu Jayyed dawał odpowiedzi na pytania: „Czy popierasz Al-Kaidę, czy ISIS?” i „Czy Hidźra [imigracja do ziemi islamskiej] jest przedkładana nad [przeprowadzanie] ataków terrorystycznych?”


Konto Twittera Abu Jayyeda, z lokalizacją wskazująca na Rouen, France.[1] See MEMRI JTTM report One Of The Beheaders In Latest ISIS Video Is French ISIS Fighter Maxime Hauchard, November 17, 2014.

[2] For more on the Ansar At-Tawhid media entity, see MEMRI JTTM reports The French-Language Media Entity Ansar At-Tawhid And Its Role In ISIS Terror Activity – Part I: Operational Aspects, July 15, 2016 and Part II: Spreading ISIS’s Message In French, July 18, 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .