W miastach w całym Pakistanie wybuchły protesty po tym jak Raymond Davis, kontrahent CIA, którego aresztowanie w Lahore pod zarzutem podwójnego morderstwa, groziło załamaniem stosunków Pakistan-USA, został uwolniony 16 marca po zawarciu ugody w sprawie rekompensaty dla rodzin zabitych [dosłownie: pieniędzy za krew].

Wkrótce po jego uwolnieniu na ulice Pakistanu i przed ambasadami i konsulatami USA pojawili się protestujący, kierowani przez rozmaite organizacje religijne i polityczne, takie jak Dżamaat-e-Islami Pakistan, partia Pakistan Tehreek-e-Insaf, Pasban (religijno-polityczna grupa nacisku), żeby pokazać swój gniew wobec uwolnienia Raymonda Davisa. W ciągu najbliższych dni oczekuje się więcej antyamerykańskich protestów w Pakistanie.


Część dokumentu dijat (rekompensata dla rodziny zamordowanych) podpisanego przez krewnych Faheema i Faizana, dwóch ofiar Raymond Davis, przedstawionego w sądzie pakistańskim. Na powyższej kopi widać podpis Parveen Achtar, matki Faizana, potwierdzający ugodę, według której otrzymała 33.333.333,000 pakistańskich rupii bez żadnej chciwości ani przymusu. (Zdjęcie: “Roznama Jang”, Pakistan, 17 marca 2011)

Kontrowersja wokół wypłaty “pieniędzy za krew” rodzinom zabitych

Według relacji w gazecie urdu “Roznama Jang” krewni dwóch ofiar – Faheema i Faizana, których zastrzelił Raymond Davis – otrzymali 200 milionów rupii pakistańskich jako część dijat (ugody o rekompensatę dla rodzin zabitych). Rozmaite pakistańskie witryny internetowe opublikowały tę ugodę dijat, która została zaakceptowana przez sąd w Lahore zgodnie z pakistańskimi/islamskimi prawami [1] . Ponieważ sekretarz stanu USA Hillary Clinton zaprzeczyła, jakoby USA zapłaciły rekompensatę, relacja w gazecie w języku urdu „Roznama Ummat” notuje, że pieniądze zostały zapłacone przez rząd pakistański [2] .

Gazeta “Roznama Jang” opublikowała inną relację, informującą, że Szahbaz Szarif, minister prowincji Pendżabu, aktywnie działał na rzecz uwolnienia Raymonda Davisa na prośbę saudyjską [3] . Davis przebywał w więzieniu Kot Lakhpat w Lahore, stolicy prowincji Pendżabu.

Organ rządowy Pakistanu ma zrewidować wszystkie traktaty pakistańskie

W rozwoju wydarzeń nie związanym bezpośrednio ze sprawą Raymonda Davisa Rada Ideologii Islamskiej (CII), organ nadzorczy ustanowiony zgodnie z konstytucją pakistańską, ujawniła, że zrewiduje wszystkie traktaty międzynarodowe podpisane przez Pakistan między 1947 a 2007 rokiem, by sprawdzić, czy są zgodne z Islamem. CII regularnie sprawdza prawa pakistańskie pod względem ich zgodności z zasadami i pojęciami islamu, wyłożonymi przez Koran i Sunnę (czyny i wypowiedzi proroka Mahometa). Przewodniczący CII Maulana Muhammad Khan Szerani powiedział: „Porozumienia Pakistanu ze społecznością międzynarodową są jak prawa i rada planuje przejrzenie traktatów według Świętego Koranu i Sunny” [4] .

Znani Pakistańczycy przysięgają, że będą protestować

Podczas gdy pakistańscy protestujący wyszli na ulice, generał broni (emerytowany) Hamid Gul, były szef pakistańskiej wojskowej służby wywiadowczej (ISI) przysiągł, że on i jego niedomagająca żona będą prowadzić protest w Islamabadzie przeciwko uwolnieniu Raymonda Davisa. Określając jego uwolnienie jako „historyczną niesprawiedliwość”, Gul powiedział, że decyzja uwolnienia go dowodzi, iż przywódcy pakistańscy są „niewolnikami USA”, a uwolnienie kontrahenta CIA może zagrozić bezpieczeństwu Pakistanu [5] .

Dr Fauzia Siddiki, siostra pakistańskiej naukowiec dr Aafii Siddiki, która została skazana w USA na 86 lat więzienia za próbę zabicia amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, zareagowała na wiadomość o uwolnieniu Davisa oświadczeniem, że rząd pakistański utracił możliwość zabezpieczenia wolności jej siostry przez wymianę na Raymonda Davisa. Zauważając, że miała złe przeczucie, iż rząd pakistański uwolni Raymonda Davisa, dr Fauzia Siddiki – która wyrosła na wiodącego bojownika antyamerykańskiego w Pakistanie – przysięgła, że Ruch Uwolnić Aafię będzie kontynuował działania przeciwko USA [6] .

Stowarzyszenie Byłych Wojskowych, potężna grupa nacisku byłych generałów armii pakistańskiej, zaprotestowało przeciwko uwolnieniu Davisa, krytykując rząd Pakistanu za to, że nie oparł się naciskom USA. Generał broni (emerytowany) Faiz Ali Chiszti, prezydent Stowarzyszenia Byłych Wojskowych, nazwał decyzję „haniebną” i stwierdził: „sprawa Davisa ujawniła niezdolność naszego rządu, który nie potrafił podjąć decyzji o narodowym znaczeniu bez pozwolenia USA… Nie była to tylko sprawa o morderstwo, ale także atak jednego państwa przeciwko drugiemu państwu, i należało to traktować z tej perspektywy… Davis nie tylko zabił dwóch Pakistańczyków, ale popełnił także przestępstwo przeciwko państwu [Pakistanu]” [7] .

Według innej relacji medialnej przywódcy religijni i polityczni oskarżyli rząd Pakistanu o przekazanie światu informacji “Pakistan na sprzedaż” przez uwolnienie Raymonda Davisa. Sjed Munawwar Hasan, emir Dżamaat-e-Islami Pakistan, powiedział, że rząd przemocą zdobył podpisy krewnych ofiar na ugodzie dijat, określając jako kryminalną rolę, jaką w uwolnieniu Davisa odegrał rząd pakistański, ISI i rząd prowincjonalny Pendżabu [8] .

Chaudhry Nisar Ali Khan, lider opozycji w Zgromadzeniu Narodowym (niższej izbie parlamentu pakistańskiego) i lider centroprawicowej partii Ligii Pakistańskich Muzułmanów (PML-N), także powiedział, że rząd przesłał światu informację „Pakistan na sprzedaż”, podczas gdy Imran Khan, z partii Pakistan Tehreek-e-Insaf powiedział, że krewni ofiar zgodzili się na dijat pod przymusem [9] . Maulana Fazlur Rehman, szef partii Dżamiat Ulema-e-Islam, powiedział, że porozumienie dowiodło, iż twierdzenie USA, że Raymond Davis miał immunitet dyplomatyczny, było fałszywe, podczas gdy wiodący duchowny Maulana Samiul Hak wezwał wszystkie partie religijne i polityczne do zorganizowania w piątek w całym kraju protestów przeciwko uwolnieniu Raymonda Davisa [10] .

Zdjęcia protestów

Poniżej podajemy zdjęcia z wczorajszych protestów w miastach pakistańskich:


Członkowie Pasban – religijno-politycznej grupy nacisku – protestują na drodze przy uniwersytecie w Karaczi przeciwko uwolnieniu Raymonda Davisa (Zdjęcie: „Roznama Ummat”, Pakistan, 17 marca 2011)


Członkowie Dżamaat-e-Islami protestują w Karaczi i żądają powieszenia Raymonda Davisa (Zdjęcie: „Roznama Ummat”, Pakistan, 17 marca 2011)


W Lahore, Pakistańczycy palą opony, żeby zaznaczyć swój protest przeciwko uwolnieniu Raymonda Davisa (Zdjęcie: „Roznama Ummat”, Pakistan, 17 marca 2011)


Członkowie rozmaitych organizacji protestują w Lahore, Rawalpindi i Peszawarze (Zdjęcie: „Roznama Express”, Pakistan, 17 marca 2011)


Starsza kobieta sprzecza się z członkiem sił bezpieczeństwa w sprawie uwolnienia Raymonda Davisa (Zdjęcie: „Roznama Ummat”, Pakistan, 17 marca 2011)


Policja stoi przed więzieniem Kot Lakhpat w Lahore przed zabraniem Raymonda Davisa do sądu, który go uwolnił (Zdjęcie: „Roznama Ummat”, Pakistan, 17 marca 2011)


W Lahore, policja używa pałek do opanowania protestujących, należących do partii Tehreek-e-Insaf (Zdjęcie: „Roznama Express”, Pakistan, 17 marca 2011)


Policja bije protestujących przed konsulatem USA w Lahore (Zdjęcie: „Roznama Express”, Pakistan, 17 marca 2011)


Ludzie gromadzą się przed domem Faizana, jednej z dwóch ofiar zastrzelonych przez Raymonda Daviesa, w Lahore (Zdjęcie: „Roznama Express”, Pakistan, 17 marca 2011)


W Karaczi, członkowie Dżamaat-e-Islami protestują przeciwko naciskom USA na uwolnienie Raymonda Davisa (Zdjęcie: „Roznama Express”, Pakistan, 17 marca 2011)


Członkowie Dżamaat-e-Islami protestują przed ambasadą USA w Islamabadzie przeciwko uwolnieniu Raymonda Davisa (Zdjęcie: „Roznama Jang”, Pakistan, 17 marca 2011)


Pakistańscy ochroniarze pilnują konsulatu USA w Lahore (Zdjęcie: „Roznama Express”, Pakistan, 17 marca 2011)


Protest prowadzony przez Dżamaat-e-Islami Pakistan przed ambasadą USA w Islamabadzie (Zdjęcie: www.thenews.com.pk, Pakistan, 16 marca 2011)


[1] Zdjęcia ugody w sprawie dijat (rekompensaty dla rodziny zamordowanego) w języku urdu można zobaczyć tutaj: http://img291.imageshack.us/g/74504341.jpg/

[2] “Roznama Ummat” (Pakistan), 17 marca 2011.

[3] “Roznama Jang” (Pakistan), 17 marca 2011.

[4] “Daily Times” (Pakistan), 17 marca 2011.

[5] “Roznama Jang” (Pakistan), 17 marca 2011.

[6] “Roznama Mashriq” (Pakistan), 17 marca, 2011.

[7] “Roznama Jang” (Pakistan), 17 marca 2011.

[8] „Roznama Jang” (Pakistan), 17 marca 2011.

[9] „Roznama Jang” (Pakistan), 17 marca 2011.

[10] „Roznama Jang” (Pakistan), 17 marca 2011.