Prezydent palestyński Mahmoud 'Abbas spotkał się niedawno z Palestyńczykami, którzy dokonali zamachów terrorystycznych i z rodziną terrorysty. 5 marca 2017 r. przyjął w swoim biurze w Ramallah rodzinę Muhammada Al-Dżallada, który zmarł z odniesionych ran, kiedy został postrzelony próbując dokonać ataku nożowniczego na posterunek w listopadzie 2016 r.[1] 'Abbas spotkał się także z 14-letnim Osamą Zaidatem, który został postrzelony, kiedy próbował dźgać nożem cywilów w Kiryat Arba we wrześniu 2016 r. i którego niedawno zwolniono z aresztu, jak również z 'Imadem 'Asafem, czlonkiem militarnego skrzydła Fatahu, Brygad Al-Aksa, który brał udział w drugiej intifadzie w 2000 r. i niedawno został zwolniony z więzienia[2].

Ze strony Abbasa na Facebooku: spotkanie z chłopcem, Osamą Zaidatem, który próbował dźgać nożem cywilów w Kiryat Arba (Facebook.com/President.Mahmoud.Abbas/photos, 5 marca 2017)

Podczas jednego ze spotkań Abbas powiedział: „Agresja aresztowania i mordowania [Palestyńczyków] przez Izrael nie powstrzyma ludu palestyńskiego przed trzymaniem się swoich dobrze zasłużonych praw i przed ustanowieniem niepodległego państwa z Jerozolimą jako stolicą…  Przywódcy palestyńscy dołożą wszystkich starań, by zakończyć cierpienia naszych bohaterskich braci i uwolnić ich z więzień okupanta, żeby mogli wziąć udział w budowaniu ojczyzny, dla której poświęcili się”[3].

Należy wspomnieć, że Abbas często podkreśla wagę, jaką przypisuje uwolnieniu więźniów i kładzie nacisk na to, że kierownictwo dokonuje wszystkich wysiłków, by zabezpieczyć ich uwolnienie. Na przykład, podczas przyjęcia 8 sierpnia 2016 r. wydanego dla zwolnionego więźnia Szadiego Al-Baby z Brygad Al-Kassam, powiedział: „Kwestia więźniów będzie nadal najwyższym priorytetem dla kierownictwa [palestyńskiego], [które będzie działało] na rzecz uwolnienia wszystkich więźniów i internowanych[4]. Podobne uwagi wygłosił 28 grudnia 2016 r. przy spotkaniu z Muhammadem i Mahmoudem Balboul, którzy zostali zwolnieni z internowania po 28-dniowym strajku głodowym[5]. Na Siódmej Konferencji Fatahu 1 grudnia 2016 r. chwalił więźniów palestyńskich, szczególnie agentów Fatahu i Frontu Ludowego, którzy stali za atakami terrorystycznymi, włącznie z zamordowaniem ministra izraelskiego, Rehavama Zeeviego: „Pamiętamy męczenników, rannych i więźniów i ich dokonania… Salutujemy naszym odważnym więźniom i respektujemy ich. Nie zapomnimy naszych walecznych towarzyszy, Marwana Al-Barghoutiego, Ahmada Sa’data i Fouada Szubakiego, ani [naszych] wspaniałych więźniarek”[6].

[1] Arab48.com, February 10, 2017.
[2] Blog.amin.org.
[3] Wafa.ps, March 6, 2017.
[4] Ramallah.news. August 8, 2016.
[5] Wafa.ps, December 8, 2016.
[6] Al-Ayyam (PA), December 1, 2016.

 

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.