15 maja 2023 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas wygłosił przemówienie w ramach Dnia Nakby na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Abbas powiedział, że Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię należy „obwiniać” za stworzenie Izraela w celu pozbycia się ich Żydów i twierdził, że pomimo wysiłków Izraela w wykopaliskach pod meczetem Al-Aksa, Izraelczycy nie znaleźli żadnych historycznych ani archeologicznych śladów, które świadczą o ich obecności w Jerozolimie w przeszłości. Ponadto powiedział, że Izraelczycy nadal kłamią „jak Goebbels”. Ponadto powiedział, że kwestia uchodźców palestyńskich musi zostać rozwiązana, a on sam jest uchodźcą i chce wrócić do swojego rodzinnego miasta Safed.

Aby zobaczyć klip z prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Mahmoudem Abbasem, kliknij tutaj lub poniżej:

„Wielka Brytania i Stany Zjednoczone… ponoszą bezpośrednią moralną i polityczną odpowiedzialność za Nakbę ludu palestyńskiego [ponieważ] postanowili założyć obcy twór w naszej historycznej ojczyźnie, dla swoich własnych celów kolonialnych”

Mahmoud Abbas: W szczególności Wielka Brytania i Stany Zjednoczone ponoszą bezpośrednią moralną i polityczną odpowiedzialność za Nakbę narodu palestyńskiego. Te dwa kraje brały udział w zamianie naszego ludu w ofiary, kiedy zdecydowały się umieścić obcy twór w naszej historycznej ojczyźnie dla własnych celów kolonialnych.

[…]

Prawda jest taka, że ​​te kraje, kraje zachodnie, chciały pozbyć się Żydów i skorzystać z ich [obecności] w Palestynie. Chcieli upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

[…]

„Fałszywe syjonistyczne i izraelskie twierdzenia są kontynuowane… Nie mogą uniknąć kłamstwa… Kłamią i kłamią, jak Goebbels [powiedział]: ‘Kłam i kłam, aż ludzie w to uwierzą’”

„Izrael kopał [pod meczetem Al-Aksa] przez 30 lat, próbując znaleźć cokolwiek, co dowodziłoby jego [przeszłego] istnienia tam, ale nic nie znaleźli. To nie ja to mówię. Izraelscy historycy a archeolodzy powiedzieli to. Powiedzieli: „Nic nie mogliśmy znaleźć. Nic tu nie mamy”. Dlaczego więc kłamać? Kopali pod Al-Aksa i nad [sic]… Kopali wszędzie, ale nic nie znaleźli.

 […]

Fałszywe twierdzenia syjonistów i Izraela trwają. Mówią, że Izrael sprawił, że pustynia zakwitła. Mówią, że Palestyna była kiedyś pustynią i sprawili, że rozkwitła. Mówią, że zamienili ją w niebo na Ziemi. Nie mogą uniknąć kłamstw, ale co mogą zrobić? Kłamią i kłamią, jak [powiedział Goebbels]: „Kłam i kłam, aż ludzie w to uwierzą”.

[…]

Kwestia uchodźców musi zostać rozwiązana. Są uchodźcy i powinni wrócić. Jestem uchodźcą. Jestem uchodźcą palestyńskim. Chcę wrócić do mojego miasta. Nie mogę mieszkać nawet w Paryżu czy Nowym Jorku. Nie zgadzam się. Chcę Safed. To takie małe miasteczko. Chcę je.