Poniżej podajemy fragmenty wywiadu udzielonego przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa izraelskiemu Kanałowi 2 2 listopada 2012 oraz wywiadu udzielonego dzień później Al-Hayat TV.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć to wideo w MEMRI TV.

Kanał 2 (Izrael), 2 listopada 2012:

Mahmoud Abbas: Jak długo jestem tutaj, na tym stanowisku, nie będzie trzeciej, zbrojnej Intifady. Nigdy. Nie chcemy używać terroru. Nie chcemy używać siły. Nie chcemy używać broni.

[…]

Prowadzący wywiad: Pochodzi pan z Safed.

Mahmoud Abbas: Tak, z Safed.

Prowadzący wywiad: Czy pragnie pan tam pojechać?

Mahmoud Abbas: Oczywiście chcę zobaczyć Safed.

Prowadzący wywiad: Żeby odwiedzić czy mieszkać tam?

Mahmoud Abbas: Nie, nie. Chcę odwiedzić z kimś, kto siedzi z nami teraz. Odwiedziłem już raz Safed. Ale chcę zobaczyć Safed. Mam prawo go zobaczyć. Ale nie mieszkać tam.

Prowadzący wywiad: Czy jest to dla pana Palestyna?

Mahmoud Abbas: Palestyna teraz dla mnie jest w granicach z 1967 r. z Jerozolimą Wschodnią jako stolicą. Tak jest teraz i na zawsze.

[…]

Al-Hayat TV, 3 listopada 2012:

Prowadzący wywiad: Co z Prawem Powrotu i rozmową o Safed, gdzie pan się urodził, ale nie chce wrócić?

Mahmoud Abbas: To jest moje osobiste stanowisko. Jest moim prawem powiedzenie, gdzie chcę, a gdzie nie chcę mieszkać. Jednak nikt nie może podważać Prawa Powrotu, bo jest wspomniane w dwóch miejscach.

Pierwszym jest Rezolucja ONZ 194. Dzisiaj ludzie mogą nie pamiętać Rezolucji 194, ale ta Rezolucja, przyjęta w 1949 r. przyznaje odszkodowanie każdemu, kto nie pragnie wrócić. Tak więc podstawą jest Prawo Powrotu, ale każdy kto nie chce wrócić ma wolność [wyboru].

Prowadzący wywiad: Kiedy więc przejdzie pan na emeryturę i znowu zostanie zwykłym obywatelem palestyńskim, dostanie pan odszkodowanie, jeśli nie zechce pan wrócić?

Mahmoud Abbas: Będę miał wolność wyboru. Nie tylko ja, każdy obywatel, który nie pragnie wrócić… Za co jest odszkodowanie? Jest to odszkodowanie za naszą własność i tak dalej, ale także za nasze cierpienie. Tak więc także ci, którzy wrócą, mają prawo…

Prowadzący wywiad: Do odszkodowania za ich cierpienie.

Mahmoud Abbas: Oczywiście. To jest podstawa. Dlatego Rezolucja 194 przyznaje odszkodowanie każdemu, kto nie chce wrócić.

Rozważmy teraz arabską inicjatywę pokojową, która służy jako podstawa polityki arabskiej, przyjętej przez wszystkie kraje arabskie i islamskie. Co dokładnie mówi ona? Stwierdza: „sprawiedliwe rozwiązanie problemu uchodźców palestyńskich ma zostać uzgodnione według Rezolucji ONZ 194”.

Jak to interpretować? “Sprawiedliwe rozwiązanie”. “uzgodnione” – z kim? Jak długo prowadzisz negocjacje z drugą stroną, Izraelem, chcesz osiągnąć z nim porozumienie. Gdybyś był stroną zwycięską, nikt nie sprzeczałby się o nic z tobą. Ponieważ jednak jest to rozwiązanie proponowane przez państwa arabskie – sprawiedliwe rozwiązanie dla uchodźców, uzgodnione według Rezolucji 194 – to taka jest interpretacja.

Jest jeszcze jedna rzecz. Pozostaje sześć podstawowych kwestii: granice, osiedla, bezpieczeństwo, uchodźcy, woda i tak dalej. Wszystkie te kwestie muszą zostać wniesione na stół negocjacyjny, do przedyskutowania na podstawie Rezolucji 194 oraz arabskiej inicjatywy pokojowej. Porozumienie, jakie osiągniemy, zostanie przedstawione ludziom w referendum i do nich należy zaakceptowanie lub odrzucenie go.

Jeśli zaakceptują – świetnie, ale jeśli odrzucą je – nie tylko rozwiązanie, ale partia, która je zaproponowała, poniesie porażkę. […]