15 czerwca 2020 r. katarska sieć Al-Dżazira nadała 45-minutowy film dokumentalny o zabójstwie liberalnego egipskiego intelektualisty, Faraga Fody, który został zamordowany 8 czerwca 1992 r. przez dwóch członków islamistycznej organizacji Al-Gama’a Al-Islamija[1]. Zabójstwo Fody nastąpiło po długiej kampanii przeciwko niemu prowadzonej przez czołowych islamistów, którzy ogłosili go apostatą z powodu jego postępowych poglądów, takich jak poparcie dla oddzielenia religii od państwa.

Film dokumentalny Al-Dżaziry, wyprodukowany w 2012 r. zawiera odtworzenie zabójstwa i jego planowania, archiwalne zdjęcia Fody i wywiady z kilkoma ludźmi, włącznie z egipskimi badaczami i wysokim rangą członkiem Al-Gama’a Al-Islamija, Nagehem Ibrahimem. Inną postacią, która udziela długiego wywiadu w filmie, jest Abu Al-‘Ela ‘Abd Rabbo, członek organizacji, który dostarczył broń zabójcom Fody. Został on skazany na dożywotnie więzienie, ale został uwolniony w 2012 r. w ramach generalnej amnestii przyznanej przez ówczesnego prezydenta Egiptu, Muhammada Morsiego z Bractwa Muzulmańskiego (BM). Należy wspomnieć, że w 2014 r. ‘Abd Rabbo odszedł z Al-Gama’a Al-Islamija z powodu ideologicznej niezgody z ruchem i przystał do ISIS. Został zabity w Syrii w marcu 2017 r.[2]

Farag Foda (Źródło: English.alarabiya.net)

W ostatniej części filmu narrator mówi, że zamordowanie Fody “przyniosło pokój obu stronom”, ponieważ “zabójcy Faraga Fody pozbyli się jego języka i jego myśli, podczas gdy on pozbył się wszystkich kłopotów tego świata”. Po tym następują uwagi członka Al Gama’a, Nageha Ibrahima, który ostrzega, że “przywódcom świeckiej myśli nie wolno iść do skrajności, co daje wzrost radykalizacji przeciwnej strony” oraz wypowiedź ‘Abd Rabbo, który oświadcza, że nie żałuje swojego udziału w zabójstwie.

Aby obejrzeć klip MEMRI TV z fragmentami tego filmu dokumentalnego, kliknij poniżej:

Film wywołał wielką krytykę katarskiej Al-Dżaziry, która często była oskarżana o popieranie terroru i ekstremistycznych organizacji. Krytycy, w większości dziennikarze i publicyści, pisali, że ten film dokumentalny udaje, że jest obiektywny, ale w praktyce jest bardzo stronniczy na rzecz islamistycznych przeciwników Fody, którzy popierają zamordowanie go: daje im dużo czasu na wyrażenie swoich poglądów, umyślnie pomijając wzmianki o kampanii przeciwko Fodzie prowadzonej przez Al-Azhar, Al-Gama’a Al-Islamija i inne islamistyczne organizacje, co doprowadziło do zamordowania Fody. Dodają, że film usprawiedliwia to zabójstwo przez pokazanie zabójców jako pobożnych, młodych mężczyzn, a Fodę jako  lekkomyślnie radykalnego sekularystę. W ten sposób podżega do zabijania innych liberalnych intelektualistów, którzy walczą o państwo obywatelskie i przeciwko religijnemu przymusowi i ekstremizmowi.

Poniżej podajemy fragmenty kilku z tych artykułów.

[Ciąg dalszy tekstu nie jest spolszczony]  

https://www.memri.org/reports/arab-press-slams-al-jazeera-documentary-egyptian-intellectual-farag-foda-film-justifies-his


[1] Foda’s assassins were Ashraf Sa’id Ibrahim, who drove the motorcycle from which Foda was shot, and ’Abd Al-Shafi Ahmad Ramadan, who fired the gun. Both were later sentenced to death and executed.

[2]  24.ae, March 26, 2017; albawabhnews.com, March 24, 2017.

[3] An Islamic scholar who carried out a number of positions at Al-Azhar. He regarded Foda an apostate and testified in the trial of his assassins.

[4] Head of the Al-Azhar Clerics Panel, who likewise accused Foda of apostasy.

[5] The reference is to ‘Abd Al-Ghaffar ‘Aziz, who preceded Mazrou’a as head of the Al-Azhar Clerics Panel.

[6] Egyptian sheikhs who opposed Foda and expressed support for his assassins after his murder.

[7] An Egyptian religious scholar and politician who likewise opposed Foda’s ideas.

[8] The Sheikh of Al-Azhar between 1982 and 1996.

[9] Marayana.com, June 17, 2020.

[10] Al-Arab (London), July 2, 2020.

[11] Goud.ma, June 18, 2020.