27 kwietnia 2011 r. Fatah i Hamas podpisały dokument porozumienia, jako podstawę “Narodowej Ugody Palestyńskiej”, która ma być podpisana 4 maja przez wszystkie frakcje palestyńskie. Ceremonia ma odbyć się w Kairze, pod egidą reżimu egipskiego i w obecności prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa oraz szefa Biura Politycznego Hamasu Chaleda Maszala.

Poniżej podajemy szczegóły opublikowane przez gazetę Autonomii Palestyńskiej „Al-Hayat Al-Jadida”: [1]

Dokument porozumienia – podpisany przez szefa partii Fatahu w Palestyńskiej Radzie Ustawodawczej (PLC), Azzama Al-Ahmada, i przez zastępcę szefa Biura Politycznego Hamasu, Moussę Abu Marzouka – nie został przedstawiony mediom. Jednak według oświadczeń Al-Ahmada i Abu Marzouka na konferencji prasowej przedstawia on porozumienie, które było dołączone do egipskiego dokumentu wynegocjowanego przez poprzedni reżim egipski, i mówi o ustanowieniu rządu ekspertów i komitetu wyborczego; przeprowadzenie wyborów prezydenckich, do PLC i Narodowej Rady Palestyńskiej (PNC) w ciągu roku; oraz reaktywowanie PLC.

Oryginalny dokument egipski, spisany po rozmowach sponsorowanych przez poprzedni reżim egipski, został podpisany przez Fatah w październiku 2009 r., podczas gdy Hamas odmówił podpisania go. Pod patronatem nowego reżimu egipskiego dokument został poprawiony [zgodnie] z nowym porozumieniem, które, według wysoko postawionej postaci Hamasu, Mahmouda Al-Zahhara, stało się do przyjęcia dla Hamasu. Al-Zahhar powiedział, że kwestie sporne – wybory, moment ich [przeprowadzenia] i nadzór, skład i zadania rządu oraz procedura założenia najwyższej rady bezpieczeństwa – zostały wyjaśnione.

Azzam Al-Ahmad podkreślił, że porozumienie osiągnięto w odpowiedzi na żądanie palestyńskiej młodzieży, by zakończyć rozłam wewnętrzny, oraz przyznał, że dokonano ustępstw.

Zarówno Fatah, jak Hamas przedstawili ugodę jako niezwiązaną z procesem pokojowym z Izraelem. Al-Zahhar podkreślił, że niezgoda między tymi dwiema stronami dotycząca procesu pokojowego nie wpłynie na funkcjonowanie nowego rządu, który będzie zajmował się tylko sprawami wewnętrznymi. Moussa Abu Marzouk przyznał, że podczas rozmów Hamas-Fatah “padały argument dotyczące programu politycznego rządu jedności narodowej i spór toczył się wokół warunków Kwartetu [dla włączenia Hamasu w proces pokojowy z Izraelem] [2] . Ale teraz Kwartetu nie ma, wraz z jego warunkami, więc [nawet] nie wspomnieliśmy go lub jego warunków w naszym porozumieniu”. Al-Zahhar wyjaśnił, że stanowiskiem politycznym Hamasu nadal jest „nie – dla uznania” Izraela i „nie – dla negocjacji” z nim.

W oświadczeniu 27 kwietnia dla Al-Dżazira TV Al-Zahhar wyjaśnił: „Powinienem wyjaśnić, że platformy polityczne [Fatahu i Hamasu] pozostaną różne. Pytaniem jest, jak radzić sobie z platformami, żeby nie były ze sobą w konflikcie… Nasza perspektywa jest zupełnie inna niż Fatahu. Fatah wierzy w negocjacje, podczas gdy my wierzymy, że negocjacje z izraelskim wrogiem są daremne. Wierzymy w walkę zbrojną w dodatku do odpowiedzialnego rządzenia, jak również w czynienie zasobów rządu dostępnych dla [ruchu] oporu” [3] .


[1] “Al-Hayat Al-Jadida” (Autonomia Palestyńska), 28 kwietnia 2011.

[2] Warunkami Kwartetu było wyrzeczenie się przemocy przez Hamas, uznanie Izraela i zaakceptowanie uprzednich porozumień izraelsko-palestyńskich.

[3] Patrz MEMRI TV Clip No, 2904, http://www.memritv.org/clip/en/2904.htm .