Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj. 

19 marca 2021r. popierająca Państwo Islamskie (ISIS) fundacja rozpoczęła na Telegramie nową kampanię medialną zatytułowaną „Droga do Wielkiego Podboju Azji”. Zainaugurowano ją serią trzech plakatów wychwalających wojowników ISIS na Filipinach i grożących “krzyżowcom”[1].

Jeden plakat ostrzegał ‘krzyżowców”, że spotka ich ten sam los, co portugalskiego podróżnika, Ferdinanda Magellana, który został zabity w miejscu znanym dzisiaj jako Filipiny. Plakat pokazuje wojownika ISIS o azjatyckich rysach, który podnosi palec wskazujący prawej ręki, czyniąc aluzję do Tawhid.

Arabski tekst na plakacie znaczy: “Czciciele krzyża: nauczcie się lekcji z zabicia brudnego zbira Magellana. Jeśli odmówicie ostrożności, staniecie się taką [tj. lekcją dla innych]”.

Podpis na plakacie wskazuje, że plakat jest częścią kampanii. Datą podaną dla kampanii jest miesiąc Szaban 1442 roku kalendarza Hidżry, który zaczyna się 19 marca 2021 r.

Inny plakat przedstawia dwóch zamaskowanych wojowników ISIS, którzy siedzą przed flagą ISIS. Arabski tekst na plakacie: “Filipiny, nie czujcie się słabe ani smutne, nie ugniecie się [przed nikim] poza Allahem z woli Allaha. Obietnica od bohaterów Kalifatu. Bądźcie dla nich współczującą matką, odrzućcie apostatów i niewiernych”. Podpis używa tego samego hashtagu i daty kampanii.

Trzeci plakat opublikowany przez fundację pokazuje wojownika ISIS, który stoi przed górą i przygotowuje się do wykonania egzekucji więźnia w pomarańczowym kombinezonie z zawiązanymi oczyma. Arabski tekst na plakacie nawiązuje do kampanii wojskowej z 2017 r. prowadzonej przez rząd Filipin przeciwko ISIS w mieście Marawi, która trwała przez pięć miesięcy. Napis brzmi: „Kiedy świeci słońce sprawiedliwości, kłamstwa niewiernych zostają pokonane. Zwycięstwo w Marawi jest przykładem”. Jest tam ten sam hashtag i data kampanii.

Tego samego dnia, 19 marca 2021 r. inna fundacja medialna popierająca ISIS opublikowała plakat chwalący wojowników ISIS na Filipinach[2].

Plakat pokazywał wojownika ISIS trzymającego w górze palec wskazujący w nawiązaniu do Tawhid. Podpis na plakacie; “Bohaterzy Kalifatu na Filipinach przysięgli kontynuować marsz z ostrym mieczem pod oświecającą książką [tj. Koranem] aż nie będzie więcej wrzawy i zapanują sprawiedliwość i wiara Allaha”.


[1] Telegram, March 19, 2021

[2] Telegram, March 19, 2021.