Poniższy raport jest obecnie darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj. 

27 sierpnia 2021 r. popierająca Al-Kaidę agencja informacyjna Thabat opublikowała[1] raport chwalący niedawne “krwawe ataki” mudżahedinów stowarzyszonych z Al-Kaidą w trzech afrykańskich krajach: Mali, Somalii i Kenii, których wynikiem była śmierć ponad 150 “Krzyżowców i apostatów”, porwanie 30 pojazdów i “wyzwolenie” dziewięciu miast. Raport kończy się uwagą, że “Krzyżowcy i apostaci” boją się dalszych ataków przed 20. rocznicą ataków 9/11, szczególnie “po błogosławionym podboju Afganistanu”.

Raport Al-Thabat zaczyna się od powiedzenia, że w ostatnich dniach wojownicy Al-Kaidy dokonali szeregu ataków w trzech afrykańskich krajach.

Po określeniu ataku w Mali jako „największego ciosu dla armii malijskiej od początku obecnej wojny”, następuje informacja, że mudżahedini z Grupy Poparcia Islamu i Muzułmanów (GSIM) zwabili w zasadzkę konwój malijskiej armii „apostatów” na terenie Boni w środkowym Mali, gdzie zabili 17 „apostatów” i zranili 42 innych. Dodano, że mudżahedini przechwycili dziewięć pojazdów i duże ilości broni i amunicji.

Następnie w raporcie jest informacja o tym, że somalijski sojusznik Al-Kaidy, Harakat Al-Szabab Al-Mudżahedin, organizacja znana jako Al-Szabab, dokonał ataku na dużą skalę na somalijskie pozycje wojskowe w mieście Amara w centralnej Somalii.[2] Atak rozpoczął się od “operacji męczeńskiej”, po której nastąpił duży atak lądowy. Mudżahedini urządzili również zasadzkę na militarny konwój somalijski, który próbował wesprzeć atakowanych żołnierzy. Następnie napisano, że atak spowodował ponad 35 ofiar śmiertelnych i zniszczenie jednego pojazdu. Przejęto 18 pojazdów i duże ilości broni i amunicji oraz uwolniono z więzienia w mieście “dziesiątki muzułmanów”. Podkreślono w raporcie, że mudżahedini z Al-Szabab byli w stanie “wyzwolić” miasta i wsie w Amara i innych pobliskich terenach.

W innej akcji, według raportu, wojownicy Al-Szabab przypuścili atak na miasto Zabit, mieszczące się na peryferiach somalijskiej stolicy, Mogadiszu, w którym zabili 23 „apostatów” i zranili dalszych 11. Zanotowano, że wojownicy Al-Szabab przechwycili kilkanaście pojazdów i opanowali miasto. Al-Szabab dokonał także “operacji męczeńskiej” w strefie bezpieczeństwa Mogadiszu, zabijając 17 „apostatów”.

Przechodząc do Kenii poinformowano, że wojownicy Al-Szabab złapali w zasadzkę ciężarówkę z żołnierzami kenijskiej armii „Krzyżowców” we wsi  Kolbio we wschodniej Kenii na granicy z Somalią. Mudżahedini zaatakowali ciężarówkę improwizowanym urządzeniem wybuchowym, zniszczyli ją i pozostawili martwych lub rannych żołnierzy.

Raport kończy się stwierdzeniem, że te ataki spowodowały w sumie 153 ofiary śmiertelne, oraz zdaniami: „Warto zauważyć, że zarówno Krzyżowcy, jak apostaci boją się ataków mudżahedinów ze zbliżaniem się rocznicy błogosławionego podboju Manhattanu. Nadchodząca 20. rocznica wywołuje więcej strachu niż poprzednie, szczególnie po błogosławionym podboju Afganistanu”.


[1] Telegram, August 27, 2021.

[2] See MEMRI JTTM report Al-Shabab Claims Killing Over 31 Somali Soldiers, Seizing Control Of Two Cities, Freeing Prisoners, August 24, 2021.