20 kwietnia 2021 r. popierająca  Al-Kaidę Agencja Informacyjna Thabat opublikowała artykuł na Telegramie[1] reagujący na oznajmienie prezydenta USA, Joego Bidena, decyzji o całkowitym wycofaniu wojsk USA z Afganistanu do 11 września 2021 r. W artykule cytowano opinie publikowane w dwóch amerykańskich mediach, przyznające porażkę w Afganistanie i stwierdzono, że Taliban odpowie na wycofanie się żołnierzy USA przez maszerowaniu ku „osiągnięciu zwycięstwa i ustanowieniu religii Allaha” w Afganistanie.

Artykuł zatytułowany „Biden: nasza obecność w Afganistanie jest tym, co szkodzi Stanom Zjednoczonym… Washington Post: Afganistan stał się cmentarzem amerykańskiej pychy” i datowany na 21 kwietnia, zaczyna się od radości z powodu gromadzących się przyznań do “gorzkiej porażki” armii USA w Afganistanie.

Przytaczając decyzję “nowego taghut Al-Rum [co znaczy: przywódcy chrześcijańskiego Zachodu]”, Bidena, jest w artykule twierdzenie, że Biden mówił o “ucieczce z Afganistanu”. Następnie szydzono z podanego przez Bidena uzasadnienia wojny w Afganistanie, kiedy powiedział: „Weszliśmy do Afganistanu w 2001 r., by wykorzenić Al-Kaidę. To było sprawiedliwe”, notując, że te słowa są „oznaką amerykańskiego upokorzenia”. Nieściśle cytują także Bidena, którego opisują jako „starego człowieka, który cierpi na demencję”, mówiącego „Nasza obecność w Afganistanie jest tym, co szkodzi Stanom Zjednoczonym, nie zaś nasze wycofanie się stamtąd”.

Potępiając jego wypowiedzi autorzy artykułu stwierdzają: “Słowa krzyżowcy potwierdzają ścisłość wypowiedzi muzułmańskich przywódców, głównie szejka Osamy Bin Ladena w jego przesłaniu do amerykańskiego narodu. Biden potwierdził także, że zagrożenie ze strony mudżahedinów stało się bardziej rozproszone po całym globie, a nie tylko w Afganistanie”.

Przytaczając “Washington Post”, w artykule jest cytat z eseju zatytułowanego “Afganistan stał się cmentarzem amerykańskiej pychy”[2] autorstwa „krzyżowca”, Ishaana Tharoora, omawiający wojnę w Afganistanie. Wyrażona jest tam radość z opisu Afganistanu przez autora jako „cmentarza imperiów” i jak „dzisiaj stał się cmentarzem amerykańskiej pychy”.

Jest również twierdzenie, że autor powiedział w swoim artykule, że “administracja USA uznała bezsens swojej wojny z islamem w Afganistanie”, kiedy powiedział: “politycy i funkcjonariusze wojskowi USA od lat widzieli daremność części swoich wysiłków w Afganistanie kiedy zagrożenie [ze strony] milicji rozprzestrzeniało się, a USA kultywowały całą gospodarkę zbudowaną na rządowej korupcji. Potrzeba jednak uzasadnienia amerykańskiej obecności w tym kraju i zapewnienia, że Stany Zjednoczone wygrywają – lub ostatecznie mogą wygrać – w Afganistanie, prowadziło funkcjonariuszy do ‘świadomego wprowadzania w błąd społeczeństwa’”.

Twierdząc, że autor “znał prawdziwą naturę amerykańskiej armii, która oszukiwała świat, by wierzył, że nie można jej pokonać”, powiedziano w artykule, że autor cytował byłego kandydata na ambasadora w Afganistanie, jako mówiącego, że: “Jednym z dziedzictw tej wojny powinna być ‘większa pokora w tym, co najlepsza armia na planecie może osiągnąć i większy namysł nad tym, jak ją rozlokowujemy’”.

Cytując “krzyżowca” Thomasa Friedmana z 18 kwietnia[3] w “New York Times”, w artykule przytoczone są słowa: “Tak, może odejście pogorszy sprawy, ale nasze pozostawanie tam naprawdę nie pomaga”. Dodano, że Friedman omawiał problemy, przed jakimi stoi Ameryka, twierdząc, że powiedział: “Zamiast mówić o stanie afgańskich podziałów lepiej skupić się na obecnym stanie amerykańskiej demokracji spowodowanej podziałami”. Następnie twierdzono, że Friedman zakończył swój artykuł mówiąc, że „wycofanie się z Afganistanu będzie trudniejsze niż pozostanie tam”.

O reakcji Talibanu na decyzje USA czytamy w zakończeniu artykułu: “Warto zauważyć, że istnieje stan dezorientacji w wypowiedziach amerykańskich polityków w sprawie wojny w Afganistanie. Widzimy polityków czasami wygłaszających sprzeczne ze sobą wypowiedzi lub nawet [polityków, którzy] zaprzeczają sami sobie w różnym czasie. Konfrontując te sprzeczności Islamski Emirat [Taliban] maszeruje dalej z jedną opinią i jednym kierownictwem ku zwycięstwu i ustanowieniu religii Allaha w Jego ziemi”.


[1] Telegram, @ThabAgen_Bot, April 20, 2021.

[2] Washingtonpost.com/world/2021/04/14/afghanistan-graveyard-hubris, April 14, 2021.

[3] Nytimes.com/2021/04/18/opinion/joe-biden-afghanistan-2002.html, April 18, 2021.