Poniżej przedstawiamy zestaw Specjalnych komunikatów Memri, klipów wideo MEMRI TV i postów Facebooka MEMRI o podżeganiu przez Autonomię Palestyńską i Fatah w ostatnich kilku tygodniach.

Specjalny komunikat Nr 5869: Dodatek do gazety Autonomii Palestyńskiej: “Jerozolima – stolica intifady”, 30 października 2014

Wydanie gazety Autonomii Palestyńskiej (AP) “Al-Hayat Al-Jadida” z 29 października 2014 r. zawierało dodatek magazynowy zatytułowany “Al-Asima” (Stolica) z nagłówkiem “Jerozolima – stolica intifady” [1]. Magazyn ten, pod ogólnym nadzorem funkcjonariusza Fatahu, Othmana Abu Gharbiji, naświetla wezwanie prezydenta AP Mahmouda Abbasa do przybycia do Jerozolimy i obrony meczetu Al-Aksa. Znajdują się tam również artykuły, felietony i wiadomości o Jerozolimie, włącznie z oskarżeniami, że Izrael niszczy miejsca święte wschodniej Jerozolimy i krzywdzi jej mieszkańców.


Okładka dodatku magazynowego

Komunikat można przeczytać tutaj .

Specjalny komunikat Nr 5879: Marwan Barghouti w nowym oświadczeniu wydanym z więzienia izraelskiego: Palestyńczycy muszą „trzymać się opcji powszechnego oporu i karabinu”, 11 listopada 2014 r.

Z okazji dziesiątej rocznicy śmierci Jasera Arafata i na tle narastającego napięcia miedzy Izraelem a Palestyńczykami, członek Komitetu Centralnego Fatahu Marwan Al-Barghouti, wydał oświadczenie z więzienia izraelskiego, gdzie odsiaduje wyrok wielokrotnego dożywocia za akty terroryzmu, które spowodowały śmierć i kalectwo wielu Izraelczyków.

W oświadczeniu Al-Barghouti wyraził swoje oddanie drodze walki narodowej Jasera Arafata, oporu wobec okupacji i wyzwolenia ojczyzny i Jerozolimy. Wezwał także Palestyńczyków, by dokończyli wysiłku pojednania i trzymali się opcji oporu i karabinu, ponieważ jest to najkrótsza droga do zdobycia wolności, prawa powrotu i niepodległości. Powiedział następnie, że kierownictwo palestyńskie powinno formalnie zatwierdzić ruch bojkotu antyizraelskiego i wezwał aparaty bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP) do wspierania demonstracji na rzecz powstania palestyńskiego w Jerozolimie.

Należy zauważyć, że w sierpniu 2014 r., podczas walk między Izraelem a Hamasem w Gazie, Al-Barghouti opublikował oświadczenie krytykujące postępowanie kierownictwa AP wobec Izraela i bezowocność negocjacji izraelsko-palestyńskich, i nakłaniał ruch Fatahu, by trzymał się oporu jako sposobu zakończenia okupacji[1] .

Komunikat można przeczytać tutaj .

Specjalny komunikat Nr 5865: Artykuł redakcyjny w gazecie Autonomii Palestyńskiej: Incydent samochodowy w Jerozolimie był wypadkiem drogowym, nie zaś zamachem terrorystycznym; Izrael użył go, by nasilić przemoc w Jerozolimie, 27 października 2014

Po zamachu samochodowym 22 października 2014 r. w Jerozolimie, który zabił dwoje ludzi, frakcje palestyńskie, takie jak Hamas, Islamski Dżihad i Komitety Oporu Ludowego, przedstawiły to jako heroiczny akt oporu, podczas gdy Autonomia Palestyńska (AP) popierała twierdzenie rodziny kierowcy, że incydent nie był umyślnym atakiem, ale był wypadkiem drogowym. Ponadto artykuł redakcyjny w gazecie AP, “Al-Hayat Al-Jadida”, twierdził, że Izrael przedstawia ten incydent jako zamach terrorystyczny, nie zaś jako wypadek, w celu nasilenia przemocy w Jerozolimie i zaszkodzenia palestyńskiemu przedsięwzięciu narodowemu.

Poniżej podajemy wybór reakcji palestyńskich na ten incydent oraz fragment z artykułu redakcyjnego „Al-Hayat Al-Jadida”.

Komunikat można przeczytać tutaj .

Specjalny komunikat Nr 5875: Autonomia Palestyńska: Próba zabicia prawicowego aktywisty w Jerozolimie był prawomocnym działaniem, 7 listopada 2014 r.

Reakcje Palestyńczyków, a szczególnie Autonomii Palestyńskiej (AP) i jej prezydenta Mahmouda Abbasa, na niedawne akcje terrorystyczne w Jerozolimie wskazują na zmianę postawy wobec terroryzmu skierowanego przeciw Izraelczykom. Podczas gdy porwanie i zamordowanie trzech nastolatków w czerwcu zostało stanowczo potępione przez Abbasa, tym razem on i inni przedstawiciele AP powstrzymali się od potępienia zamachów, a nawet wysłali kondolencje do rodzin zamachowców, nazywając ich męczennikami. Niektórzy przedstawiciele AP i Fatahu nazwali także zabicie zamachowców ohydną zbrodnią Izraela i twierdzili, że zamachy były odpowiedzią na działania Izraela, szczególnie w sprawie meczetu Al-Aksa, ostrzegając Izrael, że może nadejść wielka pożoga.

Szacunek, jakim społeczeństwo palestyńskie darzy zamachowców, jest widoczny w kłótni, jaka wybuchła między Fatahem a Islamskim Dżihadem, w której oba te ruchy twierdziły, że Mutaz Hidżazi, który 29 listopada 2014 r. próbował zamordować prawicowego działacza Jehudę Glicka, należał do niego w momencie zamachu.

Poniżej podajemy przegląd reakcji palestyńskich na niedawne zamachy w Jerozolimie.

Komunikat można przeczytać tutaj.

MEMRI TV Clip Nr 4606: Militarne skrzydło Fatahu do Izraelczyków: nasze kule będą nadal wycelowane w wasze piersi i głowy, 13 listopada 2014 r.

Poniżej pokazujemy fragmenty upamiętnienia 10. rocznicy śmierci Jasera Arafata przez Brygady Męczenników Al-Aksa Fatahu w Hebronie. Uroczystość została nadana przez Al-Awda TV 13 listopada 2014 r.:

Żeby zobaczyć to wideo (z polskimi podpisami) kliknij tutaj

MEMRI TV Clip Nr 4598: Sultan Abu Al-Einein, Komitet Centralny Fatahu: Palestyńczycy, którzy sprzedają ziemię Żydom powinni być zabijani na ulicach, wieszani na słupach, 31 października 2014 r.

Poniżej podajemy fragment wywiadu z Sultanem Abu Al-Eineinem z Komitetu Centralnego Fatahu, który nadała Al-Alam TV 31 października 2014 r.:

Żeby zobaczyć to wideo (z polskimi podpisami), kliknij tutaj

MEMRI TV Clip Nr 4592: Przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Habbasz wzywa do dżihadu, ostrzega przed wojną religijną, 6-7 listopada 2014 r.

W wywiadzie z 6 listopada 2014 r. dla telewizji Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Habbasz, były minister AP ds. dziedzictwa religijnego, powiedział, że prowadzenie dżihadu na rzecz meczetu Al-Aksa jest obowiązkiem każdego muzułmanina na całym świecie i ostrzegł, że płomienie wojny religijnej “mogą sięgnąć USA, Waszyngtonu, Europy, Azji Afryki, wszędzie”. W kazaniu w Ramallah 7 listopada 2014 r., w obecności prezydenta AP, Mahomouda Abbasa, powiedział, że walka prowadzona w Jerozolimie jest „końcową fazą, po której nasze sztandary zawisną … nad minaretami Jerozolimy, nad kościołami, kopułami, wzgórzami, górami, alejami i domami”. Kazanie nadała telewizja AP, Al-Awda TV.

Żeby zobaczyć to wideo, kliknij tutaj

Dodatkowo poniżej znajdują się posty ze strony Facebooka MEMRI:

Biuro Abbasa potępia zamach terrorystyczny na synagogę – podczas gdy strona Facebooka Fatahu gorąco go przyjmuje

Podczas gdy biuro palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa potępiło dzisiejszy zamach na synagogę w Jerozolimie, oficjalna strona Facebooka Fatahu wydała oświadczenie w imieniu ruchu w regionie Jerozolimy, gorąco przyjmując informację o tym zamachu i stwierdziła, że “jest to naturalna reakcja na codzienne zbrodnie okupanta izraelskiego”. (Fatehmedia.ps, Facebook.com/fatehal3sfh?fref=photo)

Zamieszczone 18 listopada 2014.

Strona internetowa Fatahu: żydowskie myszy wyżerają podstawę meczetu Al-Aksa

sa1187.jpg

„Gdzie jest naród?”

http://www.fatehmedia.ps, 18 listopada 2014